6p
A nagybirtokok földalapú támogatásának elvonása akár kisembereket is érinthet, az állami vállalatok és nemzeti parkok ugyanakkor bizonyosan a vesztes oldalon állnak. A Bonafarm egyelőre nem adja fel fejlesztési terveit és dolgozókat sem bocsát el.

A különböző politikai oldalakhoz kötődő gazdasági érdekcsoportok szépen megosztoztak a privatizált, közös nemzeti vagyonelemeken – állítja az első harminc, 2011-ben legnagyobb támogatásban részesült vállalat céghálóit visszabontva Ángyán József. A szakpolitikus megállapította, a támogatási rendszer legnagyobb haszonélvezője hat nagy tőkeérdekeltség volt. Az általuk használt, támogatott földterület meghaladta az 58 ezer hektárt. A közös agrárkasszából 2011-ben közel 14 milliárd forint támogatáshoz jutottak, amelyből a terület alapú támogatások több mint 3,2 milliárd, a fejlesztési források pedig közel 11 milliárd forintot tettek ki.

A hat érdekcsoport

A Bólyi és a Dalmandi Mezőgazdasági Zrt. ma már a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm cégcsoport tagja.

 

A Dél-Pest Megyei Mezőgazdasági Zrt., a Lajta-Hanság Mezőgazdasági Zrt., a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. és a Szombathelyi Tangazdaság Zrt. alkotja a Nyerges Zsolt és Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Mezort cégcsoportot.

 

Az Alcsiszigeti Mezőgazdasági Zrt. és a Komáromi Mezőgazdasági Zrt. pedig a Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Forrás cégcsoportot.

 

Az Agroprodukt Mezőgazdasági Termelő és Értékesítő Zrt. a Mádl István érdekeltségébe tartozó Agroprodukt cégcsoportot, a Mezőfalvi Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt. a Dorogi Árpád és Helmut Gsuk érdekeltségébe tartozó GSD cégcsoportot.

 

A Hód-Mezőgazda Zrt. pedig a Kárpáti László, Harsányi Zsolt és Délity József Ádám érdekeltségébe tartozó KHD-Invest cégcsoportot erősíti..

A 2013-as agrártámogatási adatok azt mutatják, hogy ezek az erőviszonyok továbbra is stabilak, hiszen ugyanaz a hat nagy tőkeérdekeltség vezeti a rangsort. A változás csupán annyi, hogy a Nyerges-Simicska-féle Mezort- csoport megelőzte a Csányi-féle Bonafarm-csoportot, az általuk felvett összegek pedig jelentősen megnövekedtek.

Az agrarszektor.hu számításai szerint 500-600 ezer hektár művelt területet érint az uniós területalapú alaptámogatások (SAPS) száz százalékban való elvonása, és ez a teljes támogatott hazai mezőgazdasági terület 10-12 százaléka. Legalábbis így jön ki a Lázár János által emlegetett 20 milliárd forintos elvonás. Szakpolitikusok a Népszavának hangsúlyozták, ennek legalább a háromszorosa állhat közelebb a valósághoz, mert az 525 úgynevezett nagybirtok nagyjából valamivel több mint 1 millió hektáron gazdálkodik.

Nagybirtok vagy/és kistulajdonosok?

Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkár-helyettese szerint az említett több mint félezer társas vállalkozás területén mintegy 100 ezer kistulajdonos osztozik, akik közül sokan az adott agrárcégnél is dolgoznak. Ez nem csak a szövetkezetekre, de az egyéb társas vállalkozásokra is igaz.

A Bonafarm nem adja fel terveit

Egyelőre nem mérhető fel pontosan, milyen hatással lesz a Bonafarm-csoportra a mezőgazdasági támogatási rendszer átalakítása, és ezen belül a területalapú támogatások várható csökkentése, miután a meghirdetett állattenyésztéshez, a vetőmagtermesztéshez és a mezőgazdasági foglalkoztatáshoz kötődő kompenzációs intézkedések részletei nem ismertek - hangsúlyozta a Csányi Sándor OTP-vezér tulajdonában lévő mezőgazdasági csoport a Népszabadságnak.

A Bonafarm 5700 munkavállalójával kapcsolatban nem terveznek most semmilyen lépést, sőt a kormány döntése miatt a jelenleg folyamatban lévő fejlesztési beruházásoknál sem gondolkoznak azon, hogy eltérnének az előzetesen elfogadott kivitelezési tervektől. Válaszuk szerint azt követően tudnak teljes mérleget vonni, hogy a kompenzációs támogatási eszközök nyilvánosságra kerülnek, és a Bonafarm vezetése ekkor tekintheti át, hogy az intézkedések fényében módosítja-e a hosszabb távú fejlesztési terveket.

A legtöbb résztulajdonos átlagos birtokmérete a 10 hektárt sem éri el. Máhr példaként említi azt a vállalkozást, ahol a 2500 hektár 140 ember tulajdonában van. Vagyis a hektáronként több tízezer forintos elvonás rengeteg olyan kistulajdonost érint, akik agrártársaságokba vitték a földjüket. Ráadásul a legtöbb embert foglalkoztató állattenyésztő gazdaságok kerülnek hátrányos helyzetbe.

Állami cégek is vannak a listán

A Napigazdasag hu-n megjelentetett felsorolásból ráadásul kiderül: a listán szép számmal szerepelnek állami cégek is. A Magyar Nemzet szerdai számában közölt értesülés szerint az 1200 hektár fölötti teljes elvonás esetükben évi 300-400 milliárd forint kiesést okoz.

Feldman Zsolt, az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár a fentiek miatt egy sajtótájékoztatón magyarázkodásra is kényszerült, s annyit tudott mondani: a kabinet figyeli a döntések hatásait az állami vállalatok esetében, s a költségvetést olyan formában készíti el, hogy ezt a helyzetet kezelni lehessen. Feldman kiemelte azt is: az 1200 hektár feletti gazdaságok esetében csak az alaptámogatás szűnik meg teljesen, egyéb szubvenciók - így például a zöldítési támogatások - megmaradnak.

Arra a felvetésre, amely szerint nem indulhat-e meg a nagy gazdaságok felszabdalása, a birtokméret 1200 hektár alá „faragása”, hiszen így a szubvencióra jogosult körbe visszakerülnének, Feldman Zsolt annyit jegyzett meg: az elfogadott földforgalmi törvény „nehézzé, lényegében lehetetlenné teszi”, hogy az ilyen farmokat szét lehessen szedni.

A 2013- as agrártámogatási adatok azt mutatják, hogy ezek az erőviszonyok továbbra is stabilak, hiszen ugyanaz a hat nagy tőkeérdekeltség vezeti a rangsort. A változás csupán annyi, hogy a Nyerges-Simicska-féle Mezort- csoport megelőzte a Csányi-féle Bonafarm-csoportot, az általuk felvett összegek pedig jelentősen megnövekedtek.Az agrarszektor.hu számításai szerint 500-600 ezer hektár művelt területet érint az uniós területalapú alaptámogatások (SAPS) száz százalékban való elvonása, és ez a teljes támogatott hazai mezőgazdasági terület 10-12 százaléka. Legalábbis így jön ki a Lázár János emlegette 20 milliárd forintos elvonás. Szakpolitikusok a Népszavának hangsúlyozták, ennek legalább a háromszorosa állhat közelebb a valósághoz, mert az 525 úgynevezett nagybirtok nagyjából valamivel több mint 1 millió hektáron gazdálkodik

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
Agrár Húsvét előtti pánik: hiába olcsóbb, de lesz elég sonka?
Szirmai S. Péter | 2025. március 26. 05:47
Egyszerre három súlyos, nagy gazdasági károkat okozó betegség, valóságos állatkór-attak nehezíti a húsvéti készülődést az élelmiszergazdaságban. A szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig, kecskékig a fő nagytestű haszonállatok veszélybe kerültek a száj- és körömfájás, a kiskérődzők pestisének megjelenésével. Ráadásul a madárinfluenza is megjelent a hazai baromfiállományban.
Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG