Ahogy arról beszámoltunk, a következő, 2014-2020 közötti időszakban úgy kapunk több pénzt, hogy valójában kevesebbet kapunk, ennek ellenére nem az ágazat szereplői örülnek, mert szerintük lehetett volna sokkal rosszabb is a helyzet. Ugyanakkor az még nem dőlt el, hogy a következő időszakban melyik kalkulációs módszert alkalmazzuk a támogatások kiszámításához. Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a Privátbankárnak elmondta: még a háttérszámításokat végzik. |
V. Németh Zsolt a szaktárca vidékfejlesztésért felelős államtitkára elmondta: ezt a forrást a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében biztosították a gazdálkodóknak, önkormányzatoknak és a civil szervezeteknek.
Gondot okoz a lassú generációváltás
Ismertetése szerint a rendelkezésre álló 1400 milliárd forint 90 százalékát már lekötötték, 66 százalékát már ki is fizették. Így minden remény megvan arra, hogy nem marad felhasználatlan forrás, hiszen a pénzek kifizetésére még ez az év, sőt a 2014-es és a 2015-ös is rendelkezésre áll - hangsúlyozta. (Az eddigi kifizetéseket figyelembe véve, nem számítva az éjszakákat és a hétvégéket, valamint átlagosan 30 nappal számolva, óránként 15 milliárd forintnál is több pénzt használtunk fel. Amennyiben valóban sikerül minden forrást lehívni és elkölteni, akkor az összeg természetesen nőni fog - a szerk.)
Az államtitkár kifejtette: a források legnagyobb része a mezőgazdaság, az erőgazdálkodás és az élelmiszeripar versenyképességének javítását szolgája. Így például az állattartó telepek korszerűsítésére 269 milliárd forintot fordítottak, és 263 milliárd forint jutott az agrár-környezetgazdálkodási program, valamint a kedvezőtlen adottságú területeken folyó gazdálkodás finanszírozására is. Emellett 35 milliárd forinttal támogatták a fiatal gazdálkodókat, mivel Európa-szerte gondot jelent a gazdatársadalom elöregedése.
Vannak még bizonytalanságok
A szűkebben vett vidékfejlesztésre - ami az agráriumon kívüli fejlesztéseket is jelenti, például a vidéken működő mikrovállalkozások, turisztikai projektek támogatását és Leader-programok megvalósítását szolgája - mintegy 210 milliárd forintot fordítottak. A program a vidéket gazdasági, társadalmi és kulturális élettérként, egyben kezeli, így újulhattak meg a falusi művelődési házak, templomok, sőt műemlékek is.
V. Németh Zsolt az MTI kérdésére elmondta: most folyik az EU következő hétéves költségvetési időszakának tervezése, ezért még vannak bizonytalanságok, de azt már látszik, hogy alapvetően a jelenlegi prioritások megtarthatóak az unió következő költségvetési időszakában is. Az államtitkár hangsúlyozta: az egyik fontos változás, hogy a vidékfejlesztési programokat szorosan össze kell kapcsolni a többi fejlesztési programmal, stratégiai szemlélettel kezelve ezeket.