Múlt télen tömeges méhpusztulás tanúi lehettünk, ekkor ugyanis az állomány negyede kipusztult, ami miatt kérdéses volt, hogy idén milyen minőségű és mennyiségű méz terem majd Magyarországon. A termelők mellett a vásárlók is megnyugodhatnak, szinte valamennyi mézből van elég, ráadásul nem horribilis áron. A Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke, Haász Ferenc szerint a méhállomány ugyanakkor a repce és az akác virágzására nem tudta összeszedni magát, így repcemézből nagyon gyenge, akácból gyenge-közepes évet zártak a méhészek, napraforgóból viszont enyhe pozitív eredménnyel zárták az évet.
Édesszájúak vagyunk?Magyarországon az éves átlagfogyasztás fejenként nagyjából 70-80 dekagrammra tehető, ami növekedést jelent a korábbi 40-50-hez képest. A méz 65-70 százalékát továbbra is exportálják, főként Német-, Olasz- és Franciaországba. Jelenleg mintegy 68 ezer méhcsalád szorgoskodik Magyarországon. |
Az egyesületi elnök mindemellett kifejtette, a repcetermés fele az elvárható minőséget sem hozta, ami főként azzal magyarázható, hogy a méhészek korán, magas víztartalom mellett pergették ki a mézet annak érdekében, hogy a repcével csaknem összeérő akácból fajtamézet tudjanak pergetni. Az akácméz viszont a kisebb mennyiség ellenére jó minőségű, a napraforgó pedig a száraz nyár hatására 15-16 százalék körüli víztartalmú lett, amihez tudni kell, hogy 19 százaléknál már első osztályú a méz, tette hozzá.
Mit jelent ez nekünk?
A felvásárlási árak idén a nagybani piacon a vegyes virágmézből - hordós kiszerelésben - kilónként 650, akácméznél 1200-1400, az egyéb fajtamézek esetén 800-1000 forint körül alakulnak. Mi, fogyasztók a kiskereskedelemben a vegyes méz kilójához 1200-1300, az akáchoz 2000, a hárs és egyéb mézekhez 1700-1800 forintért juthatunk hozzá, ami nagyjából megfelel az elmúlt három év átlagárának, nem volt érdemi elmozdulás egyik irányba sem.
Apróságokon múlik, kipusztul-e tíz éven belül az emberiség vagy semAz emberiség folyamatos növekedésével háttérbe szorulnak az érintetlen területek: az erdőket és mezőket betondzsungelek és megművelt földek váltják le. Ezt azonban még önmagában lerázná magáról a bolygó, ha mindeközben nem tűnnének el riasztó tempóban azok az apró kis lények, akik az egész rendszert egyensúlyban tartják. A méhekkel együtt a világ teljes rovarpopulációja is pusztulásra van ítélve – és ha ők mennek, mi sem maradunk sokáig.>>> |