A skandináv országok nem éppen bortermelésükről híresek, ám a klímaváltozás miatt egyre hosszabb és melegebb a növénytermeszére alkalmas idő Európa északi részén. Ez új utat nyit a borszőlő termesztése és a borkészítés előtt is a Euronews cikke szerint.
A déli bortermelő területeken a forróság arra készteti a gazdálkodókat, hogy a gyorsabban megérő
borszőlőt hamarabb szüreteljék, ami ronthatja a belőle készülő bor minőségét vagy a túlérő szőlőből erősebb, kevésbé kiegyensúlyozott borokat készítsenek. Eközben Svédország déli részén az elmúlt 30 évben két Celsius-fokkal nőtt az átlaghőmérséklet az azt megelőző 30 évhez képest – derül ki a svéd meteorológiai és hidrológiai intézet adataiból. Ezzel párhuzamosan a mezőgazdasági termelésre alkalmas időszak 20 nappal nőtt.
A szőlőtermesztést segíti, hogy betegségtűrő fajtákat ültetnek. Főként a Solaris névre keresztelt,
Németországban az 1970-es évek közepén nemesített fajtát. Ez jobban tűri a hűvösebb éghajlatot.
Lehetővé teszi, hogy a legtöbb gazdaság elkerülje a rovarirtó szerek használatát.
Gyümölcsfák színesítik az egykor zord tájat
Svédország időjárásában kevésbé jelentkeznek az ültetvényeket károsító természeti csapások. Európa középső részén a melegebb telek miatt korábban érik a szőlő, ezért nagyobb fenyegetést jelentenek rá a tavaszi fagyok. A jégesők sok munkát tehetnek tönkre pillanatok alatt. Sajátos módon a svéd borok mellett szólnak, hogy termesztésük újdonság. Ennek köszönhetően ugyanis kevésbé kötik a hagyományok a gazdák kezét, többet kísérletezhetnek. Ugyanezt tehetik azok a déli országokból, például Spanyolországból érkező szakemberek, akik tudásukkal segítik a
borszőlőtermesztésben viszonylag járatlan skandinávokat.
Az új gazdálkodási ág sajátossága, hogy Svédországban semmilyen állami támogatást nem kap a boripar. Eközben a termelők az állami alkoholmonopólium miatt nem értékesíthetik közvetlenül a terméküket. A kormány nem ismerte fel a lehetőséget az újdonságban – panaszkodnak a termelők. A politikusok bármilyen alkoholban csak a baj forrását látják.
Növekedésben vannak
A svédországi bortermő terület persze összehasonlíthatatlanul kisebb, mint Spanyolországban vagy Franciaországban. Az exportált bor mennyisége kicsi, de évente 10 százalékos tempóban nő. Göran Amnegard 20 évvel ezelőtt kezdett kísérletképpen bortermeléssel foglalkozni. Nem sokan hitték, hogy bármit elérhet, ám végül nemzetközi szinten díjnyertes borokat készített. Úgy véli, az a növekedés, amit az elmúlt években láthatunk ezen a téren 30-40 éve elképzelhetetlen volt.
Nem csupán a szőlő az érdekes, hanem más gyümölcsök megjelenése is. Ma már sárga- és
őszibarackfákat látni Svédországban, amelyek színes termést hoznak augusztusban.