Értékpapír piacok 2008-ban
A tőkepiacok alakulását globális szinten meghatározta az Amerikai Egyesült Államok másodlagos jelzáloghitel-piacáról kiinduló pénzügyi válság. A piacokat a likviditás elapadása, valamint rég nem látott mértékű árfolyamesések jellemezték elsősorban az év utolsó harmadában. A BUX index a piaci események hatására októberben érte el mélypontját 10,751 ponttal, ami az év elejéhez képest 58%-os visszaesést jelent az index értékében.
A 2007-ben életbe lépett, egységes tőkepiaci szabályozást célzó MiFID irányelv ugyan megszüntette a tőzsdekényszert, a hagyományos kereskedési platformok szerepe az utóbbi időben mégis megerősödni látszik. Ennek okai: a tőzsdék transzparenciát és megbízható információkhoz való hozzáférést biztosítanak a piaci szereplők számára, valamint a megnövekedett partnerkockázat miatt a központi garanciavállalás a platformok közötti választás fontos tényezőjévé vált.
A Budapesti Értéktőzsde Zrt. azonnali piaci forgalma tizenegy hónap alatt összesen 5,478 milliárd forint volt. A korábbi évekhez hasonlóan a részvény szekció, azon belül pedig a részvények adták a forgalom jelentős részét, de a 2007-es évhez képest 5 százalékponttal csökkent a piac koncentrációja. Az azonnali piacon a bizományosi forgalom a teljes forgalom 85%-a volt 2008-ban, amelynek 67%-át devizabelföldi befektetők generálták.
A részvénypiacon a forgalom nagyobb része az év első hónapjaira, valamint a szeptember-október hónapokra koncentrálódott. Utóbbi időszakban a magyar brókercégeknél megélénkült az értékpapírszámla-nyitási kedv, elsősorban a lakossági befektetők részéről. Az év utolsó harmadában az év eleji értékhez képest 50%-nál nagyobb mértékű árfolyamesésekre is volt példa, miközben darabszám tekintetében a forgalom októberben érte el a csúcsát.
A magán-nyugdíjpénztárak egy része a kötelező határidő előtt megkezdte a választható portfoliós rendszer bevezetését, amely a korábbiaknál magasabb részvénykitettséget jelent a pénztárak számára. Az új befektetési szabály ugyanakkor csak kisebb mértékben hatott a hazai részvénypiacon, mivel a pénztárak jelentős részben külföldi részvényeket is vásároltak.
A tőzsdei részvénypiaci forgalom 96%-át négy papír adta, amely megoszlása átrendeződött az előző évhez képest. Ennek oka, hogy a MOL forgalomból való részesedése a 2007. évi 40%-ról 21%-ra csökkent, amelyben közrejátszott a papír közkézhányadának csökkenése.
2008-ban négy új részvénysorozatot köszöntött a BÉT, melyek összesen 10,5 milliárd forinttal emelték a tőzsde részvénykapitalizációját. Ezzel párhuzamosan két részvény kivezetésére került sor.
Az azonnali és a származékos piac között forgalom tekintetében nem történt átrendeződés, az azonnali piac a teljes piaci forgalom 58%-át, a derivatív piac 41%-át tette ki. Az árupiac a BÉT többi piacával ellentétben közel 14%-os forgalomnövekedést produkált az előző évhez képest, így 2005 óta folyamatosan növekszik.
A 2008. év fontos eseményei közé tartoztak a BÉT-en az alábbiak:
- A Budapesti Értéktőzsde tulajdonosi szerkezete átrendeződött, miután a Wiener Börse AG megvásárolta az UniCredit Bank Hungary Zrt. 25,2%-os, valamint a Raiffeisen Zentralbank Österreich AG és az Erste Bank der Österreichischen Sparkassen AG 6,37-6,37 százalékos pakettjét, illetve az Österreichische Kontrollbank AG megszerezte az Erste Befektetési Zrt. közel 5,85%-os részesedését. A társaságban jelenleg a Wiener Börse AG és Österreichische Kontrollbank AG együttesen 68,8%-os tulajdonrésszel rendelkezik.
- A BÉT december 4-i rendkívüli közgyűlésén a tulajdonosok új igazgatósági tagokat választottak: dr. Patai Mihály - aki az igazgatóság döntése értelmében a testület elnöki posztját tölti be –, dr. Mohai György, a BÉT vezérigazgatója és Barlai Róbert, az OTP Bank ügyvezető igazgatójának személyében.
- 2008 februárjától az azonnali piacon új termék, a certifikát növelte a BÉT termékkínálatát. A certifikátok sikerességét mutatja, hogy a második félévben produkált forgalmuk az első félév forgalmának több mint négyszerese volt. A legnagyobb kereslet szeptemberben mutatkozott a termék iránt, amikor forgalma meghaladta az 5 milliárd forintot.
- Az év legjelentősebb informatikai projektje a BÉT kereskedési rendszerének átfogó optimalizálása volt. A fejlesztések célja elsősorban kapacitásbővítés és az ajánlatfeldolgozási sebesség növelése volt.
- 2008-ban megújult a BÉT honlapja, amely az ’Év Honlapja 2008’ pályázaton szolgáltatás kategóriában a legjobbnak bizonyult.
A háború óta nem látott krízis éve lesz 2009
Egyre jobban áll Mol-részvényekből a Mol
Végső roham? Utolsó esély a csillagászati kamatokra
Az euró ítéli halálra a dollárt?
Putyin: a válság ellenére lehetett volna jobb 2008
62%-os mínuszban karácsonyig a bécsi tőzsde
Privátbankár