1p
A Budapesti Értéktőzsde árbevétele 2008. november 30-ig 3,03 milliárd forint volt, az éves várható árbevétel a 2007-es év árbevételétől közel 20%-kal marad el. A válság a budapesti parkettre is odacsapott, a lakossági befektetők viszont épp ebből merítettek bátorságot a tőzsdézéshez
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árbevétele 2008. november 30-ig 3,03 milliárd forint volt, az éves várható árbevétel a 2007-es év árbevételétől közel 20%-kal marad el. Az EBITDA 2008 első 11 hónapjában 1,45 milliárd forint volt, ami az elmúlt két évhez képest a költségek csökkenése ellenére is visszaesést jelent. A BÉT eredménye a fentieknél kisebb mértékben csökkent az előző évhez képest, az első tizenegy hónapban az adózás utáni eredmény 2,16 milliárd forint volt. A válság a budapesti parkettre is odacsapott, a lakossági befektetők viszont épp ebből merítettek bátorságot a tőzsdézéshez

Értékpapír piacok 2008-ban

A tőkepiacok alakulását globális szinten meghatározta az Amerikai Egyesült Államok másodlagos jelzáloghitel-piacáról kiinduló pénzügyi válság. A piacokat a likviditás elapadása, valamint rég nem látott mértékű árfolyamesések jellemezték elsősorban az év utolsó harmadában. A BUX index a piaci események hatására októberben érte el mélypontját 10,751 ponttal, ami az év elejéhez képest 58%-os visszaesést jelent az index értékében.

 A 2007-ben életbe lépett, egységes tőkepiaci szabályozást célzó MiFID irányelv ugyan megszüntette a tőzsdekényszert, a hagyományos kereskedési platformok szerepe az utóbbi időben mégis megerősödni látszik. Ennek okai: a tőzsdék transzparenciát és megbízható információkhoz való hozzáférést biztosítanak a piaci szereplők számára, valamint a megnövekedett partnerkockázat miatt a központi garanciavállalás a platformok közötti választás fontos tényezőjévé vált.



A Budapesti Értéktőzsde Zrt. azonnali piaci forgalma tizenegy hónap alatt összesen 5,478 milliárd forint volt. A korábbi évekhez hasonlóan a részvény szekció, azon belül pedig a részvények adták a forgalom jelentős részét, de a 2007-es évhez képest 5 százalékponttal csökkent a piac koncentrációja. Az azonnali piacon a bizományosi forgalom a teljes forgalom 85%-a volt 2008-ban, amelynek 67%-át devizabelföldi befektetők generálták.

A részvénypiacon a forgalom nagyobb része az év első hónapjaira, valamint a szeptember-október hónapokra koncentrálódott. Utóbbi időszakban a magyar brókercégeknél megélénkült az értékpapírszámla-nyitási kedv, elsősorban a lakossági befektetők részéről. Az év utolsó harmadában az év eleji értékhez képest 50%-nál nagyobb mértékű árfolyamesésekre is volt példa, miközben darabszám tekintetében a forgalom októberben érte el a csúcsát.

A magán-nyugdíjpénztárak egy része a kötelező határidő előtt megkezdte a választható portfoliós rendszer bevezetését, amely a korábbiaknál magasabb részvénykitettséget jelent a pénztárak számára. Az új befektetési szabály ugyanakkor csak kisebb mértékben hatott a hazai részvénypiacon, mivel a pénztárak jelentős részben külföldi részvényeket is vásároltak.



A tőzsdei részvénypiaci forgalom 96%-át négy papír adta, amely megoszlása átrendeződött az előző évhez képest. Ennek oka, hogy a MOL forgalomból való részesedése a 2007. évi 40%-ról 21%-ra csökkent, amelyben közrejátszott a papír közkézhányadának csökkenése.

2008-ban négy új részvénysorozatot köszöntött a BÉT, melyek összesen 10,5 milliárd forinttal emelték a tőzsde részvénykapitalizációját. Ezzel párhuzamosan két részvény kivezetésére került sor.

Az azonnali és a származékos piac között forgalom tekintetében nem történt átrendeződés, az azonnali piac a teljes piaci forgalom 58%-át, a derivatív piac 41%-át tette ki.  Az árupiac a BÉT többi piacával ellentétben közel 14%-os forgalomnövekedést produkált az előző évhez képest, így 2005 óta folyamatosan növekszik.

A 2008. év fontos eseményei közé tartoztak a BÉT-en az alábbiak:
  • A Budapesti Értéktőzsde tulajdonosi szerkezete átrendeződött, miután a Wiener Börse AG megvásárolta az UniCredit Bank Hungary Zrt. 25,2%-os, valamint a Raiffeisen Zentralbank Österreich AG és az Erste Bank der Österreichischen Sparkassen AG 6,37-6,37 százalékos pakettjét, illetve az Österreichische Kontrollbank AG megszerezte az Erste Befektetési Zrt. közel 5,85%-os részesedését. A társaságban jelenleg a Wiener Börse AG és Österreichische Kontrollbank AG együttesen 68,8%-os tulajdonrésszel rendelkezik.
  • A BÉT december 4-i rendkívüli közgyűlésén a tulajdonosok új igazgatósági tagokat választottak: dr. Patai Mihály - aki az igazgatóság döntése értelmében a testület elnöki posztját tölti be –, dr. Mohai György, a BÉT vezérigazgatója és Barlai Róbert, az OTP Bank ügyvezető igazgatójának személyében.
  • 2008 februárjától az azonnali piacon új termék, a certifikát növelte a BÉT termékkínálatát. A certifikátok sikerességét mutatja, hogy a második félévben produkált forgalmuk az első félév forgalmának több mint négyszerese volt. A legnagyobb kereslet szeptemberben mutatkozott a termék iránt, amikor forgalma meghaladta az 5 milliárd forintot.
  • Az év legjelentősebb informatikai projektje a BÉT kereskedési rendszerének átfogó optimalizálása volt. A fejlesztések célja elsősorban kapacitásbővítés és az ajánlatfeldolgozási sebesség növelése volt.
  • 2008-ban megújult a BÉT honlapja, amely az ’Év Honlapja 2008’ pályázaton szolgáltatás kategóriában a legjobbnak bizonyult.
A megváltozott piaci helyzetre való tekintettel a tőzsde célja, hogy a jelenlegi kereskedési szabályokat az európai szabványokhoz igazítsa. Ennek érdekében  folyamatosak a konzultációk a piaci szereplőkkel a limitrendszerre, valamint a kereskedési idő esetleges meghosszabbítására vonatkozóan. 2009. január 1-től központi szerződő félként a KELER KSZF Kft. - amelyben a BÉT 25%+1 szavazat erejéig tulajdonos - garantálja a tőzsdei ügyletek pénzügyi teljesülését, és végzi a biztosítékok kezelését. Ennek köszönhetően a tőzsdei ügyletek elszámolásának rendszere még átláthatóbbá válik - olvasható a BÉT közleményében.

Tőzsdeindexeket bemutató cikksorozatunk eddig megjelent részei:

Index-történelem: Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal (ázsiai indexek)
Index-történelem: Brazil szamba a parketten (Bovespa)

Index-történelem: Ötszáz énekli hangosan a befektetők dalát (S&P 500)

Index-történelem: A világ leglátványosabb zuhanása (Nasdaq Composite)

Index-történelem: Gondolkozzunk nagyon nagyban! (NYSE Composite)
Index-történelem: 112 éve erre figyel a világ (Dow Jones Ipari Átlag)



A háború óta nem látott krízis éve lesz 2009

Egyre jobban áll Mol-részvényekből a Mol
Végső roham? Utolsó esély a csillagászati kamatokra
Az euró ítéli halálra a dollárt?
Putyin: a válság ellenére lehetett volna jobb 2008
62%-os mínuszban karácsonyig a bécsi tőzsde

Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG