Magyarország szuverén adósságát a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P a befektetői sáv alsó szélének tekintett "BBB mínusz", a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot, jóllehet mindhárman leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tartanak érvényben a besorolásokra.
A Moody´s keddi, 13 oldalas átfogó országelemzésében szerepel az eddigi legerősebb utalás arra, hogy a magyar adósosztályzat kilátása stabilra javulhat. A cég szerint ehhez az szükséges, hogy folytatódjék a költségvetési konszolidáció, és mélyüljenek a szerkezeti reformok. A hitelminősítő nem tér ki arra, hogy milyen időtávlatban lehetséges a kilátásjavítás, de leszögezi: figyeli a magyarországi fejleményeket, és "amikor szükségessé válik", megteszi "a megfelelő lépést".
A cég ezzel kapcsolatban azt írja, hogy a Bajnai-kormány "jó startot vett", és intézkedéseket tett néhány szorító költségvetési és szerkezeti területen. A miniszterelnök a jelek szerint "alaposan tudatában van" annak a ténynek, hogy Magyarország jövőbeni hitelképessége a szerkezeti reform-erőfeszítések célratörő folytatásától és mélyítésétől függ - áll a Moody´s elemzésében.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
A cég e feltételezését részben arra a tényre alapozza, hogy a Fidesz tanácsadói nagy tiszteletnek örvendő gazdasági szakértők, akik értik, hogy Magyarországnak tartós költségvetési konszolidációra van szüksége - áll a Moody´s keddi londoni országelemzésében.
A felzárkózó térségről e héten Londonban kiadott átfogó adósminőségi elemzésében a Standard & Poor´s is hasonló következtetésre jutott. E jelentés szerint a jövő évi választások után várhatóan kormányra kerülő Fidesz "jelenleg populista platformon állva kampányol" ugyan, az S&P azonban nem számol azzal, hogy az ország jelentős mértékben eltér a megfontolt költségvetés-politikai iránytól.
S&P: Orbán sem csinálná másképp?
A Moody´s a keddi elemzésben az általa alkalmazott, hosszú távra tekintő és több szerkezeti elemet - köztük a gazdaság méretének és a gazdasági tevékenység sokoldalúságának összevetését - figyelembevevő metodika alapján Magyarország gazdasági erejét a "magas" kategóriába sorolta. Ez a második legjobb sáv a "nagyon magastól" a "nagyon alacsonyig" terjedő, ötfokozatú skálán. A Moody´s szerint jóllehet a jövedelmi felzárkózás az EU-átlaghoz az utóbbi időszakban megállt, az elmúlt két évtized alapján felvázolható összkép azonban továbbra is kedvező.
A Fidesz véleménye szerint a benyújtott költségvetést vissza kell vonni, mert ha ez nem történik meg, az beláthatatlan következményekkel fog járni - mondta a Fidesz elnöki stábjának vezetője. A költségvetés nem más, mint egy "Bajnai-csomag", amely éppen a hatodik megszorító csomag a sorban - közölte Szijjártó Péter. A Gyurcsány Ferenc 2004-es miniszterelnökké választása óta eltelt időszak öt megszorító csomagjának a kudarcát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy eddig öt volt belőle, hiszen ha az első sikeres lett volna, nem lett volna négy másik. |
A Londonban kiadott éves országjelentés szerint ugyanakkor a gazdasági teljesítményt visszahúzzák a takarékossági intézkedések. A Moody´s az idei évre 6,3 százalékos, jövőre 0,3 százalékos visszaesést jósol a magyar gazdaságban. Más nagy londoni házak ennél derűlátóbbak: több citybeli elemző jövőre már növekedést vár Magyarországon. Ezek közé tartozik a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege, amelynek elemzői a második negyedévi magyar GDP-adatokról nemrég kiadott részletes összesítés után a 2010 egészére szóló magyarországi GDP-prognózisukat 0,5 százalékos növekedésre javították az addig érvényben volt, 0,5 százalékos visszaesést jósló előrejelzésről.
A Moody´s keddi londoni elemzése ugyanakkor a magyar kormány pénzügyi erejét - amely az alkalmazott definíció szerint az adósságterhet veti egybe a kormány forrásmobilizáló kapacitásával - az "alacsony" kategóriába sorolta. Az intézményrendszer erősségére azonban "magas", a refinanszírozási "eseménykockázatra" - vagyis az adósságtörlesztésben fennálló közvetlen és hirtelen kockázat kategóriájára - "alacsony-mérsékelt" besorolást adott a cég. Ez utóbbival kapcsolatban kiemelte, hogy még az év eleji piaci félelmek időszakában is alacsony volt a magyar gazdaság refinanszírozási kockázata.
Aranyat érő befektetések: mit válasszunk?
Gyengülő forintra számítanak tőlünk nyugatra
Még vannak kihívások a régióban
A Moody"s Demszkyre szavazna?
MTI