1p
Teljesen lecserélik a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kereskedelmi rendszerét - de nem csak egyszerű korszerűsítésről van szó. A tőzsde jövője múlik ezen
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kereskedési rendszerének tervezett cseréjét versenyképességi szempontok indokolják, a cél az, hogy a hazai részvények kereskedését hosszú távon a hazai piacon lehessen tartani - nyilatkozta Mohai György, a tőzsde vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

A vezérigazgató hangsúlyozta: a folyamatot a tőzsde úgy akarja véghez vinni, hogy az egy piaci konszenzuson alapuló döntés lehessen. Ennek érdekében a tőzsde vezetése további egyeztetéseket folytat a piaci szereplőkkel. A döntés megszületése után a csere technikai lebonyolítása körülbelül egy évet vesz majd igénybe.

A Budapesti Értéktőzsde igazgatósága bővített csütörtöki ülésén első olvasatban tárgyalt a kérdésről és a piaci szereplőkkel folytatott megbeszélések eredményeiről a következő igazgatósági ülésen egyeztetnek majd.

A pihenő után újra felfelé veheti az irányt a BUX

Nézze meg, hogyan állnak részvényei!
A tőzsde vezérigazgatója kifejtette, hogy a BÉT jelenlegi kereskedési rendszere (MMTS) 12 éves, amely kiválóan kiszolgálta és kiszolgálja most is a piacot, de terheltsége közelít kapacitásának határához. Ez a rendszer a számítástechnikai megoldását illetően egyedülálló, és ez már eddig is korlátot jelentett a csatlakozni kívánó új tagok megjelenése szempontjából. A csatlakozás ugyanis komoly számítástechnikai fejlesztést igényel az új belépő tag részéről.

Mohai György véleménye szerint egy ilyen kereskedési rendszerrel hosszú távon nem lehet versenyképesnek maradni a jelenlegi felgyorsult fejlődésben, ami a tőkepiacokon is tapasztalható. A kiút csak egy nagyobb rendszerhez való csatlakozás lehet, amit nálunk nagyobb tőzsdék is felismertek, például Milánó vagy akár a Euronext.

Az utóbbi időben számos új kereskedési platform jött létre, és amennyiben külföldi brókercégek vagy bankok a magyar értékpapírokat nem tudják megfelelően kényelmes és költséghatékony módon megvásárolni a BÉT-en keresztül, akkor esetleg ezen értékpapírok kereskedését részben átvihetik más kereskedési platformokra. Ezzel viszont nemcsak a Budapesti Értéktőzsde, de az egész tőkepiaci közvetítő rendszer forgalmat veszítene, hiszen ezekben a tranzakciókban nem a magyarországi kereskedő cégek vennének részt - fejtette ki a vezérigazgató.

Hozzátette, hogy jelenleg a magyar részvények forgalmának mintegy 80 százaléka zajlik a BÉT-en keresztül, és a tőzsde azt szeretné, hogy ez az arány megmaradjon, vagy javuljon a későbbiekben.
"Most arról van szó, hogy meg tudjuk-e tartani a hazai részvények kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén, vagy előbb-utóbb valamilyen mértékben elveszítjük azt. Ez indokolja a kereskedési rendszer tervezett lecserélését" - mondta Mohai György.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Hozzátette: másrészről a BÉT a Wiener Börse AG tulajdonszerzésével a CEE Stock Exchange Group (Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség) tagjává vált - amely a BÉT-en kívül a bécsi, a prágai és a ljubljanai tőzsdékből áll - , ebben a szövetségben a Xetra rendszert fogják alkalmazni, tehát ez az a rendszer, amiben hosszú távon a BÉT is gondolkodhat.

A vezérigazgató elmondta azt is, hogy a tőzsde már augusztus végén megkezdte a konzultációt a piaci szereplőkkel a kereskedési rendszer tervezett cseréjével kapcsolatban. Megerősítette azt a sajtóinformációt is, hogy a piac szereplők reprezentánsai nemrég levélben fordultak az igazgatóság elnökéhez, és a levélben a Xetrával kapcsolatban sok, szakmailag indokolt kérdést tettek fel.

"Minden helyben megválaszolható kérdésre mi magunk, a többiekre pedig a tulajdonosok teljesen nyitottan készek válaszolni, mi magunk kezdeményezzük azokat a találkozókat, amelyeken a teljes körű információcsere végbemehet" - fejtette ki.

A cserével kapcsolatos esetleges ellenérvekről Mohai György úgy vélekedett: a tőkepiacnak sok szereplője van, természetes, hogy vannak olyanok akiknek az azonnali csere lenne az érdeke, mások inkább a későbbi bevezetést szeretnék látni. Megjegyezte, hogy a tőzsde 20 éves történetében ez az egyik legnagyobb jelentőségű lépés.

Hozzátette: ugyanakkor a tőzsde úgy látja, hogy a kereskedési rendszer lecserélésének és a nemzetközi áramlatokba való bekapcsolódásnak a szükségességét közép és hosszú távon senki nem vitatja.

BÉT: lecserélik a kereskedelmi rendszert
Még lehet pályázni a lengyel tőzsdére
Egyre több OTP-részvénytől szabadul Csányi Sándor
Tovább tart nyitva a tőzsde

MTI, Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG