A vezérigazgató hangsúlyozta: a folyamatot a tőzsde úgy akarja véghez vinni, hogy az egy piaci konszenzuson alapuló döntés lehessen. Ennek érdekében a tőzsde vezetése további egyeztetéseket folytat a piaci szereplőkkel. A döntés megszületése után a csere technikai lebonyolítása körülbelül egy évet vesz majd igénybe.
A Budapesti Értéktőzsde igazgatósága bővített csütörtöki ülésén első olvasatban tárgyalt a kérdésről és a piaci szereplőkkel folytatott megbeszélések eredményeiről a következő igazgatósági ülésen egyeztetnek majd.
A pihenő után újra felfelé veheti az irányt a BUX Nézze meg, hogyan állnak részvényei! |
Mohai György véleménye szerint egy ilyen kereskedési rendszerrel hosszú távon nem lehet versenyképesnek maradni a jelenlegi felgyorsult fejlődésben, ami a tőkepiacokon is tapasztalható. A kiút csak egy nagyobb rendszerhez való csatlakozás lehet, amit nálunk nagyobb tőzsdék is felismertek, például Milánó vagy akár a Euronext.
Az utóbbi időben számos új kereskedési platform jött létre, és amennyiben külföldi brókercégek vagy bankok a magyar értékpapírokat nem tudják megfelelően kényelmes és költséghatékony módon megvásárolni a BÉT-en keresztül, akkor esetleg ezen értékpapírok kereskedését részben átvihetik más kereskedési platformokra. Ezzel viszont nemcsak a Budapesti Értéktőzsde, de az egész tőkepiaci közvetítő rendszer forgalmat veszítene, hiszen ezekben a tranzakciókban nem a magyarországi kereskedő cégek vennének részt - fejtette ki a vezérigazgató.
Hozzátette, hogy jelenleg a magyar részvények forgalmának mintegy 80 százaléka zajlik a BÉT-en keresztül, és a tőzsde azt szeretné, hogy ez az arány megmaradjon, vagy javuljon a későbbiekben.
"Most arról van szó, hogy meg tudjuk-e tartani a hazai részvények kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén, vagy előbb-utóbb valamilyen mértékben elveszítjük azt. Ez indokolja a kereskedési rendszer tervezett lecserélését" - mondta Mohai György.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
A vezérigazgató elmondta azt is, hogy a tőzsde már augusztus végén megkezdte a konzultációt a piaci szereplőkkel a kereskedési rendszer tervezett cseréjével kapcsolatban. Megerősítette azt a sajtóinformációt is, hogy a piac szereplők reprezentánsai nemrég levélben fordultak az igazgatóság elnökéhez, és a levélben a Xetrával kapcsolatban sok, szakmailag indokolt kérdést tettek fel.
"Minden helyben megválaszolható kérdésre mi magunk, a többiekre pedig a tulajdonosok teljesen nyitottan készek válaszolni, mi magunk kezdeményezzük azokat a találkozókat, amelyeken a teljes körű információcsere végbemehet" - fejtette ki.
A cserével kapcsolatos esetleges ellenérvekről Mohai György úgy vélekedett: a tőkepiacnak sok szereplője van, természetes, hogy vannak olyanok akiknek az azonnali csere lenne az érdeke, mások inkább a későbbi bevezetést szeretnék látni. Megjegyezte, hogy a tőzsde 20 éves történetében ez az egyik legnagyobb jelentőségű lépés.
Hozzátette: ugyanakkor a tőzsde úgy látja, hogy a kereskedési rendszer lecserélésének és a nemzetközi áramlatokba való bekapcsolódásnak a szükségességét közép és hosszú távon senki nem vitatja.
BÉT: lecserélik a kereskedelmi rendszert
Még lehet pályázni a lengyel tőzsdére
Egyre több OTP-részvénytől szabadul Csányi Sándor
Tovább tart nyitva a tőzsde
MTI, Privátbankár