Az OTP tőkehelyzete rendkívül erős - tette hozzá a bankvezér. Mint mondta, a 14 százalékos tőkemegfelelési mutató - a törvényben előírt 8 százalék helyett - olyan magas, amelyre kevés országban, kevés bank esetében van példa.
"Nem segítette az OTP piaci értékelését az Urbán László vezérigazgató-helyettes által Bécsben tett nyilatkozat, amelyet úgy fordítottak le, hogy az OTP túlélésre rendezkedett be" - mondta az elnök-vezérigazgató, hozzátéve: ez valójában azt jelentette, hogy az elmúlt hónapokban a bank olyan üzletpolitikát folytatott, hogy bármilyen válságot kibírjon. Ennek megfelelően ha az idén vagy jövőre egyelten eurókötvényt se tudnának kibocsátani, valamint vissza kellene fizetni, és nem tudnák megújítani a lejáró eurókötvényeket, a bank ezt gond nélkül meg tudja tenni úgy, hogy közben 100 milliárdos nagyságrendű likviditási tartalékokkal rendelkezik - ismertette a Csányi Sándor.
Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon! |
Csányi Sándor kijelentette: "mindezek tükrében számomra érthetetlennek tűnik az utóbbi időben a piacon beindult mozgás, különösen érthetetlen a csütörtöki kereskedés zárószakaszában bekövetkezett mozgás". Hozzátette: úgy gondolják, hogy tudatos támadás áll a mozgások mögött.
Csütörtökön az OTP részvények árfolyama 14,33 százalékkal 3.855 forintra esett, elsősorban a zárószakaszban érkezett megbízás miatt, ami mögött piaci pletykák szerint egy nagy külföldi eladó volt. A Reuters Londonból azt jelentette, hogy olyan híresztelések kerültek napvilágra, amelyek szerint az OTP-t a kormány "megmentené". Ezt később a kormányszóvivő és Veres János is cáfolta.
Friss tőzsdei árfolyamok
A felügyelet is vizsgálja az OTP-zakó hátterét Simor: ilyen helyzetben az ember nem ígérhet semmit |
Hozzátette: a részvényárfolyamok elmúlt félévi mozgását nézve, az OTP csütörtökön érte be a régiós versenytársak papírjainak esését. Eddig az OTP árfolyama felülteljesítő volt.
Csányi Sándor elmondta: növelik tartalékaikat devizában és forintban, ezért üzleti aktivitásuk csökken, de nem jelentős mértékben. Eddig nem került sor interveniálásra néhány részvény vásárlásától eltekintve - tette hozzá.
Legfrissebb devizaárfolyamok
A pénzügyminiszter elmondta: a kormány felajánlotta az OTP-nek a bankközi hitelek garanciáját, ám ezzel a bank nem kívánt élni. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója erre reagálva azt mondta, hogy nincs rá szükségük. "Külső likviditásra nincs szükségünk. Természetesen, amennyiben a piacon ilyen megfelelő árral rendelkezésre áll, akkor ezt felvennénk, de a hozamok oly mértékben emelkedtek, hogy nem kívánunk sem kötvényt kibocsátani, sem hitelt felvenni" - magyarázta Csányi Sándor.
Arra a kérdésre, hogy ő maga miért adta el Mol részvényeit kedden, a bankvezér azt mondta: semmilyen speciális oka nincs. "Nekem is vannak OTP részvényeim, amelyek mögött hitel van, nekem is kellett letétet növelnem, kellett hozzá likviditást teremtenem. Ha tudom, hogy ilyen hullámokat indít el, nem adtam volna el" - mondta Csányi Sándor.
OTP-részvényeket vettek az igazgatósági tagok
Az OTP igazgatósági tagjai közül Utassy László és Bíró Tibor OTP-részvényeket vásárolt szerdán és csütörtökön. A tőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint Utassy László október 8-án 10.000 darab részvényt vett 4490 forintos átlagáron, október 9-én szintén 10.000 darab OTP-részvényt vásárolt 4468 forintos átlagáron. Ezzel Utassy László OTP-részvény tulajdona 170.000 darabra, 0,06 százalékra nőtt.
Bíró Tibor október 9-én 2000 darab OTP-részvényt vett 4770 forintos átlagáron, ezzel 47.000 darabra, 0,02 százalékra növekedett az OTP-részesedése.
Visszatérünk a hagyományos életbiztosításokhoz
A frászt hozza a bankokra az állampapír
Telket venne? Várjon még egy kicsit!
Újraírja a költségvetést a PM
Válság idején is van biztonságos menedék
MTI