A részvénypiac forgalma 24,0 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest. Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. üzletág igazgatója elmondta, hogy a kedden bejelentett leminősítések és a továbbiaktól való félelem elbizonytalanította a befektetőket. A BÉT-en az elmúlt napokkal ellentétben magas volt a forgalom, a nap vesztese az OTP és a Mol volt. A bankpapírokat a görög és dubaji visszaminősítések gyengítették, míg az olajipari papír árát az INA-val kapcsolatos vizsgálat híre gyengítette.
A vezető nyugat-európai értéktőzsdék gyengültek kedden: a befektetők kedvét szegte a német ipari termelés októberi csökkenéséről megjelent statisztika és Görögország hitelminősítői leértékelése. A bankrészvényeknek külön is ártott, hogy elhúzódni látszik Dubaj adósságválsága, és a Moody´s rontotta néhány dubaji állami intézmény adósosztályzatát. Előzetes adat szerint a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 záráskor 1,54 százalékkal, a frankfurti fő mutató, a DAX-30 1,65 százalékkal, a párizsi CAC-40 1,34 százalékkal volt a hétfői záró alatt. |
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő kedden Londonban bejelentette, hogy megvonta Görögországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósbesorolást, a görög közfinanszírozási helyzettel kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva. Görögország az első euróövezeti tagállam, amely a közepes befektetői "BBB" sávba kerül át valamely hitelminősítőnél. Előző nap egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s leminősítésre jelölte a görög adósosztályzatot. Ugyancsak rontotta a hangulatot, hogy a Moody´s Investors Service agresszíven leminősített hat, kormányzati ellenőrzés alatt álló nagy dubaji állami cégadóst, többet közülük a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztve.
A Fitch ezzel egy időben két balti államot is "megfenyegetett", nem rontotta ugyan Lettország és Litvánia adóskockázati besorolását, de megjegyezte, hogy ezek továbbra is lefelé ható nyomás alatt vannak. Kivételt jelent a csoportban Észtország, amely a hitelminősítő szerint hamarosan - akár alig több mint egy év múlva - az euróövezetben lehet. A cég azt jósolja, hogy a másik két balti köztársaság eurócsatlakozása 2015-ben a legvalószínűbb.
A görög visszaminősítés gyengítette az eurót a dollárral szemben és megrendítette a térségbeli devizákat is. Az eurót délután 274 forinton jegyezték, szemben a hétfő délutáni 269,65 forintos és a kedd délelőtti 269,75 forintos jegyzéssel.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI