Felfüggesztették az OTP és a Mol kereskedését!
A Mol árfolyama tíz órakor 12.060 forintra zuhant, ez 1780 forinttal, 12,86 százalékkal alacsonyabb a papír előző napi záróáránál. Utoljára 2004 novemberében volt ezen a szinten az árfolyam.
A BUX jelenleg 8,5 százalékos mínuszban, 15.953 ponton áll.
Az OTP és a Mol mellett mintegy tucatnyi kisebb papír kereskedését kellett ideiglenesen szüneteltetni, 10 százaléknál nagyobb áresés miatt.
Nincs konkrét szabály a kereskedés leállítására
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezetése figyeli a piaci eseményeket és a partner tőzsdéket, de nincs napirenden a kereskedés leállítása, erre vonatkozó konkrét előírást nem tartalmaz a tőzsdei szabályzat - mondta Varga Balázs Attila, a BÉT tagi és kibocsátói igazgatóságának vezetője.
Rendkívüli kereskedési helyzetekben a tőzsde vezetősége mérlegelheti a kereskedés leállítását, de erre vonatkozó konkrét szabály nincs - fejtette ki.
Az egyes papírokra vonatkozóan a kereskedési rendszerbe épített "automatikus fékek" biztosítják, hogy az árfolyam ne mozduljon el a megengedettnél nagyobb mértékben. Amennyiben egy papír árfolyama a bázisárhoz képest - ami rendszerint az előző záróár - több mint tíz százalékkal csökken vagy emelkedik, úgy a rendszer néhány, maximum tíz percre automatikusan szünetelteti a papír kereskedését.
Az újraindítás után BUX-papírok, illetve az "A" kategóriás részvények esetében maximum 15 százalékos, a "B" kategóriás, illetve a BUX-ban nem szereplő részvények esetében maximum 20 százalékos elmozdulás lehetséges, ennél nagyobb mértékű ármozgásnál a rendszer nem engedi létrejönni az ügyletet.
Zuhannak az európai piacok is
Szerda reggel a nyugat-európai részvénypiacok ismét meredek lejtőre fordultak, az önmagát erősítő pánikhangulatban megint a bankok a fő vesztesek.
A befektetők szemlátomást nem törődnek a brit pénzügyi kormányzat nyitás előtt bejelentett, 250 milliárd fontos mentőtervével sem. Az első órában a Barclays 6 százalékot, a Lloyds TSB 2,4 százalékot vesztett. Javult viszont a Royal Bank of Scotland, több mint 9 százalékkal, és 20 százalékot ugrott fölfelé az utóbbi időben sokat szenvedett brit jelzálogkölcsönző, az HBOS, de csak mert ausztráliai részlegét megveszi a Commonwealth Bank.
Másutt az UniCredit 10 százalékot, a Dexia 10,3 százalékot, a Société Générale 6,7 százalékot vesztett nyitás után.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 4,1 százalékos visszalépéssel kezdett, az első óra vége felé 4,64 százalékos veszteséggel 957,04 pontnál tartott, 36,48 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
MTI