1p

Folytatódott a pánik a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX 1.277,26 pontos, 7,32 százalékos csökkenéssel, 16.164,60 ponton zárt szerdán.

A BUX 5,41 százalékos csökkenéssel, 16.499 ponton nyitott, majd egészen 15.826 pontig esett az értéke. Ez 9,26 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záró értékénél. Utoljára több mint három éve, 2005 májusában járt ezen a szinten a BUX.  A részvénypiac forgalma 50,0 milliárd forint volt szerdán, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint folytatódott a pánik a budapesti piacon is. Egyrészt a nemzetközi hangulat miatt zuhantak az árfolyamok, másrészt pedig folytatódott a likvidálás a magyar piacon. Az elemző szerint a csütörtöki kereskedés iránya attól függ, hogy hogyan zárnak az amerikai piacok. Herczenik Ákos nem vár nagy változást attól, hogy csütörtöktől feloldják a tilalmat és az Egyesült Államokban újra lehet short eladási ügyleteket kötni.

Az úgynevezett "shortolás" részvényeladást jelent a részvények előzetes birtoklása nélkül. Az árfolyamesésre játszó spekulánsok eladási pozíciót vesznek fel rövid határidőre, arra számítva, hogy visszavásárláskor alacsonyabb lesz az árfolyam.  

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötő is úgy látja, hogy a kényszerlikvidálások hatására nem tudtak "felpattanni" az árfolyamok a BÉT-en. A határidős piacon ugyanis kényszerlikvidálások történtek a pozíciók fedezetlensége miatt. Mint mondta, "pedig volt esélye a felpattanásnak".  Sőre Balázs szerint "a távol maradók vételi kedve megnőtt".
"Ha Amerika nem zár jelentős pluszban, csütörtökön nyitáskor a BÉT-en csökkenő intenzitással, de újabb esések lesznek" - tette hozzá az üzletkötő.

A külföldi piaci válság az OTP-t érinti a legrosszabbul, a bankpapír részvénye rántotta magával a piacot - mondta Sőre Balázs. Rövid időre ugyan, de pozitívan reagáltak a nemzetközi piacok arra a hírre, miszerint az amerikai Fed, az Európai Központi Bank (EKB), a Bank of England, a Bank of Canada, a Svájci Nemzeti Bank és a svéd központi bank szerdán egyeztetett intézkedéssel, fél-fél százalékponttal csökkentette irányadó kamatát.

A BÉT-en jegyzett részvények csaknem felének, 19 papírnak valamint a kárpótlási jegynek is szünetelt a kereskedése néhány percig, mert 10 százaléknál nagyobb mértékben esett az árfolyamuk. A kereskedési rendszer ilyen esetben automatikusan leállítja a papír adásvételét.

A ideiglenesen felfüggesztett papírok között volt két blue chip részvény, az OTP és a Mol is. Az OTP árfolyamesése már hétfőn is meghaladta a tíz százalékot.

Az OTP részvények árfolyama közel 15 százalékos mínuszban, 4.422 forinton is járt, a Mol papírok legalacsonyabb árfolyama délelőtt 12.060 forint volt, ami csaknem 13 százalékos visszaesés. Ez mindkét papír esetében 4 éves minimum szint.    

Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe?
Szavazzon, itt!
A Mol 840 forinttal, 6,07 százalékkal 13.000 forintra csökkent, 6,9 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 690 forinttal, 13,29 százalékkal 4.500 forintra esett, forgalmuk 36,7 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 51 forinttal, 6,61 százalékkal 720 forintra gyengült, forgalma 1,9 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 800 forinttal, 2,44 százalékkal 32.000 forintra csökkent, a részvények forgalma 3,1 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 264,0 millió forintos forgalom mellett 105 forinttal, 0,89 százalékkal 11.700 forintra csökkent.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.782,43 ponton zárt szerdán, ez 86,69 pontos, 4,64 százalékos csökkenés a keddi záráshoz viszonyítva.

Mindössze két papír tudott erősödni az általános esésben, a Danubius szállodaipari és az Econet informatikai társaság részvényei. A Danubius 3,18 százalékkal 5.680 forintra, az Econet pedig 1,37 százalékkal 74 forintra drágult.


Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok

MTI

 

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG