A Londoni Értéktőzsde (London Stock Exchange, LSE) a világ egyik legrégebbi tőzsdéje. A részvényekkel való kereskedés gondolata Nagy-Britanniában nem meglepő módon két hosszadalmas tengeri felfedezőúttal kapcsolatban merült fel: a Muscovy Company Kínába, a Kelet-Indiai Társaság Indiába próbált eljutni hajóival. Ezeket az akkori léptékben hatalmas vállalkozásokat a társaságok nem tudták saját tőkéjükből finanszírozni, így tulajdonrészeket értékesítettek kereskedőknek, akik ezáltal részesedést kaptak a vállalatok későbbi profitjából is.
A cégforma hamar elterjedt, 1695-re a becslések szerint már 140 részvénytársaság működött. Az értékpapírokkal kezdetben két kis kávézóban kereskedtek, az első bróker John Castaing volt, aki rendszerint Jonathan Kávéházában adta közre ”The Course of the Exchange and other things" elnevezésű listáját, melyen a részvényekre és egyéb tőzsdecikkekre jegyezte az árakat. Vélhetőleg ekkoriban történt az első szervezett részvénykereskedés Londonban.
1748-ban a Change Alley-n tűz söpört végig, aminek a Jonathan´s is martalékául esett. A kávézót újjáépítették, ám 1773-ban a brókerek egy saját épületet húztak fel a Sweeting´s Alley-n. A földszinten folyt a kereskedés, az emeleten a kávézás. Egy rövid ideig "New Jonathan´s" néven emlegették, majd átnevezték Értéktőzsdének. A kereskedés 1802-ig folyt ebben az épületben.
Az első ismert spekulációs hullám a South Sea Company részvényei körül alakult ki. A lufi 1720-ban "pukkant ki", és alapjaiban rengette meg a részvénytársaságokba és a részvénykereskedésbe vetett hitet. A talpraállás hosszú időt vett igénybe, és ekkor merült fel először az igény valamiféle szabályozásra. A modern tőzsde születését 1801. március 3-ra teszik, ekkor kezdődött meg a szabályozott kereskedés Londonban.
Az 1820-as évektől újra virágzásnak indult a tőzsdei kereskedés, elsősorban a vasúti fejlesztések megkezdésének köszönhetően. 1836-ban alakultak meg az első regionális tőzsdék Manchesterben és Liverpoolban. 1845-ben csúcsosodott ki a "vasúti mániaként" emlegetett újabb spekulációs hullám.
Az első világháború miatt 1914 júliusától az év végéig bezárt a börze. Megalakították az Értéktőzsde Seregét: az 1600 önkéntes közül 400 esett el a harctéren. 1923-ban a tőzsde saját címert kapott, mottója: “Dictum Meum Pactum” (nagyjából: "Az adott szó kötelez"). 1939-ben kirobbant a második világháború. Ekkor már csak 6 napra kellett felfüggeszteni a kereskedést, majd 1945-ben egy újabb napra - ekkor egy német V2-es rakéta találta el az épületet, másnap ezért az alagsorban folytatták az üzletmenetet.
Csak 1973-ban érkeztek meg az első nők a parkettre. 1986-ban ment végbe a "Big Bang" néven ismert deregulációs folyamat, ekkor számos korlátozást megszüntettek, és megkezdték a kereskedés elektronikus alapokra történő helyezését. 1990-ben az IRA bombát robbantott a férfi vécében, ám az épületet időben kiürítették, senki sem sérült meg. 2004-ben a tőzsde átköltözött a Paternoster Square-re, a Szent Pál Székesegyház közelébe. A hivatalos megnyitót II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg tartotta. Az új épületben található a "Forrás" nevet viselő híres mozgó szobor.
The Source - mozgó szobor
2007-ben a London Stock Exchange egyesült a Borsa Italianával, Olaszország első számű tőzsdéjével, megalakítva Európa vezető részvénypiacát.
1984. január 3. óta számolják a FTSE 100 Indexet (Financial Times Stock Exchange Index; ejtsd: "fuci"). A FTSE 100-at a száz legnagyobb kapitalizációjú egyesült királyságbeli részvény árfolymából számolják, úgynevezett free float kapitalizáció súlyozással (a közkézhányad figyelembevételével). Bár a FTSE All-Share Index mutató jóval több részvény árfolyamával számol, a teljes kapitalizáció mintegy 81 százalékát lefedő FTSE 100 a leggyakrabban citált mutató az LSE-n számított indexek közül. Az index kosarát negyedévente felülvizsgálják.
Az index 1000 pontról indult, legmagasabb napi záróértékét 1999. december 30-án érte el 6930,2 ponton. A legalacsonyabban indítási évének júliusában állt, értéke ekkor mindössze 986,9 pont volt.
A 2008-as évet 6416,7 ponton kezdte, a mutató értéke novemberre csaknem felére, 3781 pontig esett vissza:
Privátbankár