1p
Londonból Indiába a részvényeseken keresztül vezetett az út, egy csésze kávé mellé pedig akár vasúttársaságot is lehetett venni
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk következő részében a világ egyik legrégebbi parkettjére látogatunk el. Londonból Indiába a részvényeseken keresztül vezetett az út, egy csésze kávé mellé pedig akár vasúttársaságot is lehetett venni. A haza hívó szavának pedig a brókerek sem tudtak ellenállni

A Londoni Értéktőzsde (London Stock Exchange, LSE) a világ egyik legrégebbi tőzsdéje. A részvényekkel való kereskedés gondolata Nagy-Britanniában nem meglepő módon két hosszadalmas tengeri felfedezőúttal kapcsolatban merült fel: a Muscovy Company Kínába, a Kelet-Indiai Társaság Indiába próbált eljutni hajóival. Ezeket az akkori léptékben hatalmas vállalkozásokat a társaságok nem tudták saját tőkéjükből finanszírozni, így tulajdonrészeket értékesítettek kereskedőknek, akik ezáltal részesedést kaptak a vállalatok későbbi profitjából is.

A cégforma hamar elterjedt, 1695-re a becslések szerint már 140 részvénytársaság működött. Az értékpapírokkal kezdetben két kis kávézóban kereskedtek, az első bróker John Castaing volt, aki rendszerint Jonathan Kávéházában adta közre ”The Course of the Exchange and other things" elnevezésű listáját, melyen a részvényekre és egyéb tőzsdecikkekre jegyezte az árakat. Vélhetőleg ekkoriban történt az első szervezett részvénykereskedés Londonban.

1748-ban a Change Alley-n tűz söpört végig, aminek a Jonathan´s is martalékául esett. A kávézót újjáépítették, ám 1773-ban a brókerek egy saját épületet húztak fel a Sweeting´s Alley-n. A földszinten folyt a kereskedés, az emeleten a kávézás. Egy rövid ideig "New Jonathan´s" néven emlegették, majd átnevezték Értéktőzsdének. A kereskedés 1802-ig folyt ebben az épületben.



Az első ismert spekulációs hullám a South Sea Company részvényei körül alakult ki. A lufi 1720-ban "pukkant ki", és alapjaiban rengette meg a részvénytársaságokba és a részvénykereskedésbe vetett hitet. A talpraállás hosszú időt vett igénybe, és ekkor merült fel először az igény valamiféle szabályozásra. A modern tőzsde születését 1801. március 3-ra teszik, ekkor kezdődött meg a szabályozott kereskedés Londonban.

Az 1820-as évektől újra virágzásnak indult a tőzsdei kereskedés, elsősorban a vasúti fejlesztések megkezdésének köszönhetően. 1836-ban alakultak meg az első regionális tőzsdék Manchesterben és Liverpoolban. 1845-ben csúcsosodott ki a "vasúti mániaként" emlegetett újabb spekulációs hullám.

Az első világháború miatt 1914 júliusától az év végéig bezárt a börze. Megalakították az Értéktőzsde Seregét: az 1600 önkéntes közül 400 esett el a harctéren. 1923-ban a tőzsde saját címert kapott, mottója: “Dictum Meum Pactum” (nagyjából: "Az adott szó kötelez"). 1939-ben kirobbant a második világháború. Ekkor már csak 6 napra kellett felfüggeszteni a kereskedést, majd 1945-ben egy újabb napra - ekkor egy német V2-es rakéta találta el az épületet, másnap ezért az alagsorban folytatták az üzletmenetet.

Csak 1973-ban érkeztek meg az első nők a parkettre. 1986-ban ment végbe a "Big Bang" néven ismert deregulációs folyamat, ekkor számos korlátozást megszüntettek, és megkezdték a kereskedés elektronikus alapokra történő helyezését. 1990-ben az IRA bombát robbantott a férfi vécében, ám az épületet időben kiürítették, senki sem sérült meg. 2004-ben a tőzsde átköltözött a Paternoster Square-re, a Szent Pál Székesegyház közelébe. A hivatalos megnyitót II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg tartotta. Az új épületben található a "Forrás" nevet viselő híres mozgó szobor.


The Source - mozgó szobor

2007-ben a London Stock Exchange egyesült a Borsa Italianával, Olaszország első számű tőzsdéjével, megalakítva Európa vezető részvénypiacát.

1984. január 3. óta számolják a FTSE 100 Indexet (Financial Times Stock Exchange Index; ejtsd: "fuci"). A FTSE 100-at a száz legnagyobb kapitalizációjú egyesült királyságbeli részvény árfolymából számolják, úgynevezett free float kapitalizáció súlyozással (a közkézhányad figyelembevételével). Bár a FTSE All-Share Index mutató jóval több részvény árfolyamával számol, a teljes kapitalizáció mintegy 81 százalékát lefedő FTSE 100 a leggyakrabban citált mutató az LSE-n számított indexek közül. Az index kosarát negyedévente felülvizsgálják.



Az index 1000 pontról indult, legmagasabb napi záróértékét 1999. december 30-án érte el 6930,2 ponton. A legalacsonyabban indítási évének júliusában állt, értéke ekkor mindössze 986,9 pont volt.


A 2008-as évet 6416,7 ponton kezdte, a mutató értéke novemberre csaknem felére, 3781 pontig esett vissza:

Tőzsdeindexeket bemutató cikksorozatunk eddig megjelent részei:

Index-történelem: Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal (ázsiai indexek)
Index-történelem: Brazil szamba a parketten (Bovespa)

Index-történelem: Ötszáz énekli hangosan a befektetők dalát (S&P 500)

Index-történelem: A világ leglátványosabb zuhanása (Nasdaq Composite)

Index-történelem: Gondolkozzunk nagyon nagyban! (NYSE Composite)
Index-történelem: 112 éve erre figyel a világ (Dow Jones Ipari Átlag)

Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG