Habár az Egyesült Államok és Európa gazdaságai a vártnál gyorsabban kezdtek kilábalni a recesszióból, az utóbbi időben egyre többen kérdőjelezik meg a folyamat fenntarthatóságát. A kételyeket elsősorban az amerikai és európai lakosok aggasztó eladósodottsága, a gyenge banki mérlegek, valamint a riasztó mértékű amerikai államadósság indokolja. A közeljövőben újabb lendületet kaphatnak a fejlett gazdaságok növekedési kilátásaival kapcsolatos félelmek is.
Ezzel szemben a fejlődő világban ezen problémák nagy része egyáltalán nincs jelen, vagy csak lényegesen alacsonyabb szintű, így a fejlődő piacok a jövőben gyorsabban fognak fejlődni - nem csak a recesszióból történő kilábalás időszakában, hanem hosszú távon is.
A lehetséges nyertesek közé sorolják Törökországot és Lengyelországot is. |
Az alapkezelő szerint a fejlődő országok vállalatai prémiummal kellene, hogy forogjanak a fejlettekhez képest, ami a jobb növekedési kilátások és a kedvezőbb makrogazdasági helyzet miatt is indokolt. Amíg ez az árazási különbség fennáll (habár ennek mértéke nem igazán nagy), addig a fejlődő piacok nagy valószínűséggel felül fognak teljesíteni.
Ugyanakkor a régióban Oroszország szerepe az eddiginél kedvezőtlenebbre fordult: hiába az olajárak emelkedésének kedvező hatása, a gazdaságban a fogyasztói kereslet tovább esik, a hitelezési aktivitás lassul, a bérek csökkennek és a munkanélküliség is folyamatosan nő - fűzik hozzá.
Megmenekültünk? Távolodik a szakadék széle
Ha mindenki kibulizta magát, ideje lenyugodni
Még halálán van a feldolgozóipar
Kevesebb pénz jön ide, nem csak a forint miatt
MTI