"Szupersikernek" nevezték a szervezők a pénteken árazott új, ötéves, egymilliárd eurós magyar eurokötvény kibocsátását.
A kibocsátást szervező egyik bank, az ING magas besorolású szindikált hitelügyletekért felelős igazgatója, Patrick Wuytens az MTI-nek pénteken hivatalosan elmondta: az egymilliárd eurós ajánlatot a könyv lezárásáig háromszorosan jegyezték túl, vagyis hárommilliárd eurónyi vételi igény jelentkezett.
- Ez szupersikeres kibocsátás volt, nagyon jó időzítéssel - mondta Wuytens.
Vissza a normális kerékvágásba: jön a magyar eurókötvény |
A szervezők pénteki bejelentése szerint a 2014. július 28-án lejáró magyar kötvény kamata évi 6,75 százalék, másodpiaci forgalmazási ára 99,835 százalék, induló hozamfelára az összehasonlítható eurókamatcsere-hozam (mid-swaps) fölött 3,95 százalékpont, ami 4,325 százalékpontnak felel meg a 2014 júliusában lejáró, 4,25 százalékos német szuverén kötvényéhez - Bund - mérve.
Patrick Wuytens hozzátette: "százhetvennél több" intézményi befektető jelezte vásárlási szándékát, és a befektetői kör igen sokszínű volt. Wuytens azonban egyelőre nem közölt részleteket az ajánlatra vásárlási igénnyel jelentkezők kilétéről, így a befektetői kör földrajzi megoszlásáról sem.
Az időzítésről az ING illetékes igazgatója azt mondta: a magyar szuverén adóstörlesztési kockázatra köthető hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása nemrégiben még hat százalék felett járt, ami "őrült szint" volt, de ez azóta jelentősen szűkült, és a piac most sorolja Magyarországot az "őt megillető helyre". Március elején még valóban 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont. A magyar CDS-árazások azonban jó ideje ütemesen csökkennek, jelezve a magyar szuverén adósságtörlesztési kilátások piaci megítélésének folyamatos javulását.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél pénteken az MTI-nek elmondták: a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 3,312 százalék volt középárfolyamon az aznap délutáni londoni kereskedésben, gyakorlatilag stagnált előző esti 3,307 százalékos New York-i záró után.
A Londonban pénteken kialakult magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása egy évre 331 200 euróba kerül a londoni CDS-piacon a kora tavaszi csúcspont időszakában kért 630 ezer euró helyett.
A CMA DataVision pénteki CDS-árazási adatsorából kitűnik, hogy a leggazdagabb, ám súlyos költségvetési gondokkal küszködő amerikai szövetségi állam, Kalifornia piaci adósságtörlesztési megítélése változatlanul gyakorlatilag azonos Magyarországéval: Kalifornia CDS-árazása 3,2660 százalék volt a délutáni londoni kereskedésben.
Arra a kérdésre, hogy a sikeres kibocsátás után Magyarország újból állandó szereplőjévé válhat-e a nemzetközi adósságpiacnak, Patrick Wuytens azt mondta: a mostani kibocsátás egyértelmű jelzés volt arra, hogy Magyarország hozzájut tőkepiaci finanszírozáshoz. Ha egy 1 milliárd eurós ügyletre hárommilliárd eurós lejegyzési igény érkezik, az világosan mutatja, hogy Magyarország "játékban van", tette hozzá.
Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság feltörekvő piacokért felelős főközgazdásza az MTI-nek pénteken azt mondta: jelenleg általánosságban nagyon erős a kockázatvállalási készség a piacon. A magyar kibocsátás sikeréhez azonban az is hozzájárult, hogy Magyarország egyike azon "kevés" országnak, amelyek a válság közepette is költségvetésük rendbetételén dolgoznak, és ezt a piac egyre inkább elismeri, tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a pénteki kötvénykibocsátás sikere nyomán Magyarországnak lehet-e még szüksége a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és más hivatalos intézmények további pénzügyi támogatására, Sueppel azt mondta: ez továbbra is a globális piaci viszonyoktól függ. Az IMF-finanszírozás az elapadt nemzetközi tőkeáramlás pótlására szolgál, és a valutaalap támogatása "olyan mértékben válhat szükségtelenné, amennyire e tőkeáramlások normalizálódnak". Bármely kedvezőtlen fejlemény esetére "azért nem árt, ha ott az IMF", mondta a londoni befektetési szakértő.
Neil Shearing, a Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző csoport feltörekvő piaci közgazdásza ugyanerről az MTI-nek szintén azt mondta: most még korai lenne egyértelműen kizárni az IMF/EU-program meghosszabbításának lehetőségét, a kulcstényező e kérdésben az, hogy a magánforrásokból hozzáférhető finanszírozás bővül-e a következő 6-12 hónapban.
Ugyanakkor Shearing is jó időzítésűnek nevezte a kibocsátást, mondván: a kockázatvállalási hajlam erősödött az elmúlt időszakban, különösen ahhoz képest, "ahol februárban és márciusban voltunk".
Ez azt is jelenti, hogy a magyar jegybank (MNB) valószínűleg egyre inkább hajlik majd a kamatcsökkentésre a következő hónapokban, tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e az enyhítési ciklus újrakezdését már júliusban, a Capital Economics elemzője igennel válaszolt, kijelentve: fél százalékpontos csökkentést is lehetségesnek lát az MNB Monetáris Tanácsának e havi ülésén, tekintettel a "viszonylag stabil" forintárfolyamra és a sikeres kötvénykibocsátásra.
Magyar eurókötvény: eldőlt a felár
Túljegyzés: egymilliárd eurós a magyar kötvény!
Magyar kötvény: London megdicsért minket
MTI, Privátbankár