A Mol szeptember elején ajánlott 2.800 kunát az INA közkézhányadban lévő részvényeiért. Az ajánlati ár 1.110 kunával volt több az INA részvények első nyilvános kibocsátási árához - 1.690 kunához - képest, és 226,66 kunával haladta meg a Mol nyilvános ajánlati szándékáról szóló bejelentést megelőző három hónapos tőzsdei átlagárat, ami 2.573,34 kuna volt. A Mol akkor az INA 31 százaléknyi, közkézen forgó részvényeire tett ajánlatot, az ajánlat 28 milliárd kunára értékelte az INA-t. A horvát olajipari konszern további 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol eddigi tulajdoni részesedése 25 százalék és egy szavazat.
A Mol többségi tulajdonra akar szert tenni az INA-ban, és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is. Kovács Karád, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője elmondta: a felajánlás egyértelműen pozitív a Mol szempontjából, már csak azért is, mert valószínűleg nem számoltak ekkora aránnyal. Hozzátette: kezdetben a kisbefektetők kevesellték az árat, még 3.500 kunás összeget is reálisnak tartottak volna az értékpapírokért, ám a tőzsdei fejleményeket látva, követték az intézményi befektetőket, s nagy arányban ajánlották fel értékpapírjaikat.
Az elemző úgy vélte, a kisbefektetőket megtéveszthette az, hogy az INA magas árfolyamon mozgott azért, mert a piac beárazta a Mol vételi ajánlatát, s ezért úgy gondolták, kevés a 2.800 kunás ár. Kovács Karád a Mol és a horvát kormány közötti tárgyalásokról elmondta: egyelőre 19 százaléknyi részvény eladásáról vagy cseréjéről van szó. Véleménye szerint a Mol talán akkor járna a legjobban, ha a 19 százalékos pakettet elcserélné az INA gázüzletágáért.
Az elemző úgy vélte, a Molnak most már nem lesz nehéz többségi tulajdont szereznie az INA-ban, arra azonban nem vállalkozott, hogy megjelöljön egy csereárfolyamot. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója kifejtette: a horvátok számára ezen az árfolyamon előnyös volt az eladás. A Mol dinamikusan fejlődő közép-kelet-európai cég, s ezért jó partnere lehet a környező országok hasonló profilú cégeinek. A kutató szintén úgy vélte, hogy várakozáson felüli a felajánlás, aminek hátterében az is meghúzódik, hogy a pénzpiaci fejlemények miatt a részvényenkénti ár most sokkal nyomottabb, mint az ajánlattétel idején volt.
BÉT: libikókán a BUX és a Mol
Tolonganak az emberek a Mol asztalánál
Estig várja az ajánlatokat az INA
Keveslik az INÁ-sok a Mol ajánlatát
MTI