A világ legnagyobb hitelminősítője által a londoni Cityben tartott éves feltörekvő piaci helyzetértékelésen, amelynek fő témája az idén a kelet-európai szuverén adósok és a térségi bankok állapota volt a globális likviditási válság közepette, elhangzott: jóllehet az S&P által adóskockázati besorolással ellátott 19 kelet-európai szuverén adós közül 12 - köztük közepes "BBB plusz" szinten Magyarország - a befektetésre ajánlott sávban van, tavaly óta már nem javul az országcsoport adósminősége.
Ezt jelzi, hogy a térségben jelenleg két ország - Lengyelország, valamint az euróövezeti belépésre váró Szlovákia - szuverén adósosztályzatára van érvényben felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás, ugyanakkor nyolc ország - Magyarország, mindhárom balti köztársaság, valamint Románia, Szerbia, Kazahsztán és Montenegró - osztályzatát terheli leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás.
A cég 2006 harmadik negyedévében még csak egy kelet-európai országra - éppen Magyarországra - tartott érvényben negatív kilátást, és nyolc térségi ország kilátása volt pozitív.
A Standard & Poor´s londoni szakszemináriumán azt jósolták, hogy az év hátralévő részében és 2009-ben a szuverén leminősítések száma várhatóan meghaladja a felminősítésekét a térségben.
Magyarország osztályzati kilátását - amely tavaly év végén visszajavult stabilra a költségvetési konszolidációban elért eredmények hatására - az S&P a márciusi népszavazás után ismét negatívra rontotta, arra a véleményére hivatkozva, hogy a referendum eredménye a magyarországi reformkészség kifulladásának jele.
Frank Gill, a hitelminősítő szuverén adóskockázati besorolásokért felelős igazgatója kijelentette: a negatív kilátást a majdani választások támasztotta költségvetési kockázatok is indokolják.
Az MTI kérdésére, hogy ezek közé sorolja-e az S&P által korábban már bírált adócsökkentési terveket, Gill csak annyit mondott: a ház aggálya az, hogy "mint a múltban is", most is "politikai kísértések" érvényesülhetnek bizonyos költségvetési ösztönző lépések életbe léptetésére.
A Standard & Poor´s már e hónap elején külön elemzést adott ki Londonban a magyarországi adócsökkentési csomagtervről, azt írva: a tervezet alátámasztani látszik a cég azon várakozását, hogy a magyarországi költségvetési konszolidáció előbb-utóbb leáll. "Ránézésre" az adóterv iránya általánosságban helyes, mindazonáltal "nem hiteles" az az elképzelés, hogy a javasolt adóintézkedéseket a gazdaság kifehérítéséből finanszírozzák, állt a szeptember eleji S&P-elemzésben.
Frank Gill mindazonáltal azt mondta: a magyar gazdaságban vannak "fénylő pontok", például "a kiválóan teljesítő" exportszektor, és mutatkoznak jelei annak is, hogy növekszik a működőtőke-beáramlás a külkereskedelemben részt venni képes szektorokban.
A S&P szuverén besorolásokért felelős igazgatója ugyanakkor az aggodalomra okot adó jelenségek között említette a háztartások folytatódó, "igen gyors" deviza-eladósodását, ami fedezetlen adósi pozíciókat jelent, különösen abban az esetben, ha a forint bármely okból nyomás alá kerülne.
Az oroszországi pénzügyi szektor helyzetéről a Standard & Poor´s térségi szemináriumán elhangzott, hogy nagyon alacsony - a magyarországi 90 százalékkal szemben 20 százalékot alig meghaladó - a bankokban meglévő külföldi tulajdonosi arány, ami azt jelenti, hogy az orosz bankszektorban nem honosodnak meg fejlett kockázatkezelési módszerek, és nem érkezik elégséges tőke.
A lakossági betéti bázis igen sebezhető bármilyen lehetséges instabilitástól, a betétek jelentős része rövid lejáratú, és adott esetben elképzelhető a betétesek rohama pénzük kimenekítésére, mondták az S&P szakértői.
Nagy ára van a válság letörésének
A politika a magyar euró legnagyobb ellensége
Az oroszok nyersek, de kellenek Európának
Leminősítés? Nem hisznek Gyurcsány adócsomagjában
MTI