Az ING Csoporthoz tartozó ING Investment Management többnyire pozitív várakozással tekint 2009-re. A vagyonkezelő cég szakemberei szerint a pénzpiaci döntéshozók (kormányok és jegybankok) várhatóan csillapítják a válság reálgazdaságra gyakorolt negatív hatásait. szemben az 1930-as években hozott döntésekkel - olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Ez a tény az ING Investment Management álláspontja szerint az egyik leghatározottabb érv amellett, hogy a jelenlegi gazdasági válság nem fog eszkalálódni: az elkövetkező időszakot leginkább a kamatvágások és az alacsonyabb inflációs várakozások jellemzik, ami hosszú távon az államkötvények hozamainak csökkenését eredményezi.
A cég a gazdasági depresszió megelőzésének másik kulcsfontosságú tényezőjét az alacsonyabb árutőzsdei árfolyamokban látja. Emellett azonban a gazdasági visszaesés minden téren látványos: a vállalati bevételek átlagosan 30-40%-kal, az osztalékok átlagosan 20%-kal csökkennek - hívják fel rá a figyelmet. Mindezek ellenére, az osztalékhozamok a kamatlábakhoz viszonyítva jóval magasabb szintet érnek majd el - jósolják.
A világgazdaságban kulcsszerepet játszó Kína növekedése előreláthatólag 6-7%-ra csökken vissza, a globális GDP növekedés pedig 2%-ra lassul. Az ING előrejelzése alapján 2009-ben az USA-ban 0,6 százalékos, az Eurózónában 0,2 százalékos, míg Japánban 0,3 százalékos GDP-visszaesés várható, az inflációs ráta rendre 1,9 százalék, 1,8 százalék és 0,8 százalék lesz, a jegybanki kamat pedig 0,5 százalékos, 2 százalékos és 0 százalékos szinten áll majd.
Már hivatalos az amerikai recesszió
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008 |
- Friss tőzsdei árfolyamok - Legfrissebb devizaárfolyamok |
Az ING Alapkezelő vezetője szerint a mostani intézkedések csak a rövid távú problémákat oldják meg, összességében kevesek. Benczédi Balázs hozzátette: nem szabad elfelejteni, hogy 2010-ben választások lesznek, ami eddig azzal járt, hogy rendszeresen fellazult a költségvetés. Bízom benne, hogy a gazdasági válság az eddigi állami költekező gyakorlatban is változtatást hoz.
Sorost a könyvespolcra: a válság lett a múzsája
Recesszió uralja az egész eurózónát
Kína nagy bajban lesz, ha a világ nem vásárol
A vállalati hiteleken még nem látszik a válság
Olcsóbb lett a magyar bukta elleni védelem
Privátbankár