A nyugdíjpénztárak a bevételeiket, vagyis a befizetett kötelező tagdíjat és tagdíjkiegészítést (magánnyugdíjpénztárak), illetve egyéni tagdíjat és munkáltatói hozzájárulást (önkéntes nyugdíjpénztárak) három részre bontják. A bevételek egy részéből fedezeti és likviditási tartalékot hoznak létre, a maradék hányadot pedig működési tevékenységükre különítik el.
A tartalékok kizárólag a törvény előírásai szerint használhatók fel - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján. A bevételek tartalékok közötti felosztásának mértékét az önkéntes pénztár az alapszabályában, a magánnyugdíjpénztár pedig a Szervezeti és Működési Szabályzatában (SZMSZ) szabályozza.
- Testőr is jár a 13. havi nyugdíj mellé - A rokkantnyugdíjasok megússzák a 13. havi buktát? |
A működési tartalék a bevételek működési tevékenységre elkülönített része, a pénztár működésének a tagok által közösen megteremtett forrása. A likviditási tartalék a pénztár fizetőképességének biztosítására szolgáló, a tagok által közösen finanszírozott tartalék.
A magánnyugdíjpénztárak eddigi teljesítményéért kattintson IDE
Az önkéntes nyugdíjpénztárak eddigi teljesítményéért kattintson IDE
- Százmilliárdot buktak a befektetési alapok - A többség részvényekről fantáziál |
A magánkasszák - az első havi tagdíj esetleg eltérő díjszerkezetét kivéve - jellemzően egységes tartalékok közötti felosztást alkalmaznak, de jelenleg találkozni lehet sávos, vagyis a magasabb bruttó bért, így magasabb havi tagdíjbefizetést előnyben részesítő megosztással is. A felosztási arány jellemzően az idei, illetve a jövő évre meghatározott minimum fedezeti tartalék mértéke (94,5-95,5%) körül alakul.
- Bankbetétek: hogy sokszorozható meg a védelem? |
A magánpénztárakkal ellentétben a nagyobb önkéntes kasszák mindegyikénél sávos tagdíjfelosztással találkozhatunk. Az első kéthavi tagdíjat leszámítva a fedezeti tartalék a legalacsonyabb jóváírási sávban jellemzően 90-96 százalékot ér el, a legfelső sáv pedig akár 99-100 százalékos is lehet. Ez azt jelenti, hogy kellően magas befizetés esetén bizonyos rész gyakorlatilag már teljesen egészében az egyéni számlánkra kerülhet.
Jobb, ha túllépünk a nyugdíjpénztári mínuszokon?
Pénztári bukta: még nézni is rossz a számokat
Átszabják a nyugdíjpénztári befektetéseket
Elüdülik nyugdíjukat a fiatalok
Novemberben újabb nyugdíjemelés
Húzzon bele: évek hiányozhatnak a nyugdíjhoz!
Nagyot buktak a nyugdíjpénztárak
Nyugdíj miatt is bukható volt az adójóváírás
Türelem pénztári befizetést terem?
Így juthat nyugdíj előtt kölcsönhöz
Privátbankár