A közlemény szerint a hosszú távú megtakarítást jelentő életbiztosítások esetében Magyarországon az ügyfelek mintegy ötöde számára lényeges szempont az adókedvezmény. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy emiatt kötnek életbiztosítást, de különösen most, amikor a rövid távú megtakarítások jelentős hozamversenyt támasztanak, fontos szempont a hosszú távú lekötések kamatadó mentessége és adókedvezménye - állapítják meg.
"Az adókedvezmény megvonása egy olyan szegmens számára jelentene rossz üzenetet, akik a fiatalabb generációhoz tartoznak, családjuk van és megértették az öngondoskodás jelentőségét." - hangsúlyozta Zolnay Judit az Aviva Életbiztosító értékesítési és marketing vezérigazgató-helyettese és hozzátette: a teljes piac szempontjából valószínűleg nem jelentene nagy visszaesést az adókedvezmény eltörlése, ám egy nagyon fontos réteget kifejezetten rosszul érintene.
Csehországban két kedvezmény él, az egyik a magánszemélyek életbiztosítási befizetéseit támogatja, a másik a vállalatok hozzájárulását a munkavállalók életbiztosításához. Mindkettő abban az esetben vehető igénybe, ha a szerződést halál esetre, vagy elérésre kötik, a biztosítás lejárata több, mint öt év, és a lejáratakor a biztosított eléri a 60 évet.
"Csehországban a befektetések adókedvezményét az Aviva csoport kinti kollégái a biztosítási piac egészét tekintve fontos befolyásoló tényezőnek tartják. Ott a válság ellenére sincs olyan várakozás, hogy megvonnák ezeket a kedvezményeket." – fejtette ki Zolnay Judit. Csehországban a magánszemélyek által fizetett biztosítási díj összege éves szinten 12 ezer koronáig vonható le az SZJA-ból, a munkáltatók hozzájárulásának éves limitje ennek kétszerese, 24 ezer korona, ami magában foglalja az életbiztosításra és a nyugdíjbiztosításra befizetett összegeket is.
"Romániában a 10 éve létező biztosítási adókedvezmény lényeges előnynek számít a banki megtakarításokhoz, tőkepiaci befektetésekhez, vagy befektetési alapokhoz képest, éppen ezért továbbra sem terveznek változtatni rajta." – tette hozzá az Aviva Életbiztosító szakembere. Romániában az összes életbiztosítás hozama adómentes. A nyugdíj és az egészségbiztosítás biztosítási díja levonható az adóból – a magánnyugdíj befizetés esetében akár a munkáltató, akár a munkavállaló fizeti az éves limit 400 euró évente, az egészségbiztosítás esetében pedig 250 euró.
A lengyeleknél a törvény nem csak az egyéni nyugdíjszámlán eszközölt befektetésekből származó jövedelmet mentesíti a 19 százalékos személyi jövedelemadó alól, de a munkáltatói befizetés összege is adóalapot csökkentő tétel. Itt az egyéni nyugdíjszámlára befizetett megtakarítások életbiztosítási termékben, uint linked megtakarításban is megtestesíthetők. Ezen felül a munkavállaló által fizetett biztosítási díj levonható az adóból, ám ha a munkáltató fizeti, akkor hozzájárul az összes jövedelemhez és ezért személyi jövedelemadó köteles.
A munkáltatói befizetéskor az összeg költségként elszámolható és ezért levonható az adó alapból, ha az összeget egy legalább öt éves futamidejű csoportos életbiztosításba fizetik a dolgozó javára. A szabályozáson nem terveznek változtatni a jelen állás szerint itt sem - áll a közleményben.
Válság van: ne haljon bele az adóelőlegekbe!
Országos sztrájkba fulladhat a cafeteria-adó
Menekülnek az emberek a nyugdíjpénztárakból
Megölik a béren kívüli juttatásokat
Kétféle adókedvezmény megmarad, a többit kidobják
Privátbankár