A KSH pénteken közölt, a beruházások második negyedéves alakulásáról szóló elemzésével kapcsolatban Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzője kijelentette: a beruházások volumenének csökkenése jól mutatja, hogy nincs lendület a magyar gazdaságban.
Az elmúlt időszak gyorsuló gazdasági növekedése mögött a nettó export-teljesítmény bővülése, az árukészletek felhalmozódása és a vizitdíj eltörlése miatti több orvos-beteg találkozó áll. Ezek a körülmények azonban nem biztosítanak kellő fedezetet egy nagyobb mértékű, hosszú távú gyorsulásnak - tette hozzá.
Az elemző szerint a csökkenő beruházási hajlandóság és a foglalkoztatottak számának visszaesése miatt a gazdasági növekedés biztosan nem éri el a 3 százalékot 2008-ban.
Suppan Gergely szerint a növekedési ütem gyorsítását a kormány új adómódosítási javaslatai sem fogják tudni elérni, mivel azok nem csökkentik jelentősen az állami adóelvonások szintjét.
A pénzintézeti elemző kiemelte, hogy a beruházások növekedésének mértéke a régió környező országaiban általában kétszámjegyű, sőt nem ritka a 20 százalékos bővülés sem. A magyarországi beruházások összege azonban legfeljebb csak 1 százalék alatti szinten emelkedhet 2008-ban.
Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője az európai gazdasági recesszió begyűrűzésének első jelét látja a beruházási volumen csökkenésében. A makrogazdasági elemző megjegyezte ugyanakkor, hogy a Hankook-gumigyár tavalyi beruházása miatt a beruházási mérték rendkívül magas előző évi második negyedéves bázissal rendelkezik.
Barcza György szerint a beruházási volument elsősorban a magánszektorból érkező befektetések és a feldolgozóipar stagnálása vetette vissza.
Az európai uniós támogatások megérkezésétől az elemző azt várja, hogy stagnálásba fordulnak a jelenleg csökkenő állami szektorból érkező befektetések. Ez a gazdasági növekedést akár 1 százalékkal is növelheti 2009-ben - fűzte hozzá Barcza György.
A K&H elemzője szerint a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt csak 2,5 százalékos lehet a gazdasági növekedés 2008-ban. Barcza György ráadásul azt sem tartja kizártnak, hogy a jelenleg még mögöttünk álló román és bolgár gazdaság 5-10 éven belül utoléri a rendkívül lassan növekvő magyarországit.
A KSH adatai szerint a második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene éves szinten 2,1 százalékkal csökkent az előzetes számítások alapján, az előző negyedévhez képest 1,1 százalékkal nőtt, folyó áron a beruházások teljesítményértéke 1.026,5 milliárd forint volt.
Nem jött vissza a beruházói kedv
Gyurcsány elhozza nekünk a nyugatot
A kkv szektor jól reménykedett - jön a válság?
A cégek lehetnek az adócsökkentés fő haszonélvezői
MTI