1p
Az elmúlt időszakban több, a transzparencia csökkentésére alkalmas tényező is megjelent a magyar tőkepiacon
Az Equilor Befektetési Zrt. megvizsgálta, hogyan változott a magyar tőzsdére bevezetett cégek transzparenciája a globális gazdasági krízis eddigi legmélyebb válságot mutató negyedévében. A cég szakértőinek véleménye szerint az elmúlt időszakban több olyan tényező is megjelent a magyar tőkepiacon (elmaradó gyorsjelentések, kitolódó jelentési időpontok és a menedzsment befolyását növelő sajátrészvény vásárlások), amelyek alkalmasak az átláthatóság csökkentésére.

Az Equilor megítélése szerint a transzparencia csökkentése felé ható egyik kulcstényező egyértelműen az, hogy a szabályozás az elmúlt években a kibocsátók tájékoztatási kötelezettségeinek lazítása felé mozdult el. A negyedéves beszámoló esetében például továbbra is él ugyan a benyújtási határidő kötelezettség, ez azonban az adott negyedév végét követő 45 napról 60 napra tolódott ki – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.

A törvényi lazítás folyamatában a közlemény szerint az eddigi legutolsó mérföldkövet a 2008. szeptember 1-jén, a tőkepiacról szóló törvény módosításával összhangban elfogadott BÉT- határozat adta, amely megszüntette a rendszeres tájékoztatáshoz kapcsolódó részletszabályokat, azaz megszűnt a tőzsdén jegyzett társaságok számára a 60 napos közzétételi kötelezettség. Ezzel párhuzamosan az éves jelentésre vonatkozó határidő is négy hónapra tolódott ki, illetve megszűnt a negyedik negyedévre addig kötelező jelentéskészítési kötelezettség - hívják fel rá a figyelmet.

Az elemzés szerint egyelőre úgy tűnik, a mostani gyorsjelentési szezonban több cég is él a lehetőséggel és a 2008-as utolsó negyedéves eredményekről már csak a 2008. évről készített törvényileg előírt éves jelentésben számol majd be legkésőbb április végéig.

A BÉT új szabályzata értelmében tehát a január-februári (sőt bizonyos esetekben márciusi) időszakban közzétett, a negyedik negyedévre vonatkozó jelentés elkészítését a kibocsátók 2009-től már csupán önkéntes alapon végzik – hangsúlyozzák.

A cégek körében kezd terjedni ráadásul az a tendencia, hogy az aktuális beszámolót egyre később publikálják. A beszámolók kitolódására vonatkozó trend a nagyobb méretű tőzsdei cégek közül az Equilor elemzése szerint különösen a MOL és a Magyar Telekom esetében rajzolódik jól ki. A BÉT részvénypiaci szekciójában jegyzett, az árfolyamérték tekintetében a hat legnagyobb forgalmat mutató cég körében végzett Equilor felmérésből jól látszik, hogy az említett két társaság az elmúlt három évre visszatekintve egyre később tette közzé a gyorsjelentését.

A válság időszakában újabb lendület kaptak a tőzsdei cégek sajátrészvény-vásárlásai a magyar börzén, amelyek szintén a transzparencia csökkenésének irányába mutatnak.

A közlemény alapján a befektetői elvárásoknak megfelelve a hat legnagyobb forgalmú cég közül több ugyanakkor konzekvensen ragaszkodik a körülbelül azonos időpontban történő beszámoló közzétételhez. Így például az Equilor szerint kiemelhető az OTP a konzisztens időpont alkalmazásáért, de az Egis és a Richter is, amelyek most már évek óta elsőként jelentenek a negyedéves eredményükről a BÉT-en jegyzett társaságok közül.

Érdemes megnézni ugyanakkor a nemzetközi tendenciákat, amelyek például az Egyesült Államokban feltehetően a részvényesek érdekeit is szem előtt tartva a minél előbbi gyorsjelentést preferálják - hangsúlyozzák. A magyar szabályozásbeli változások tehát éppen szembemennek ezzel a folyamattal. Az elemzés szerint elgondolkodtató az a tény, hogy az Egyesült Államokban a 30 legnagyobb tőzsdén jegyzett céget tömörítő Dow Jones index 11 tagja a 2009. január 26-tól 30-ig tartó héten, azaz szűk egy hónappal a negyedik negyedév zárását követően már publikálni tudta a gyorsjelentését.

A tőkepiacról szóló törvény rendelkezik azokról a főbb tételekről (például értékesítés nettó árbevétele, üzemi tevékenység eredménye), amelyeket minden tőzsdei cég gyorsjelentésének tartalmaznia kell. Az azonban, hogy a kibocsátó a főbb tételeket milyen bontásban, milyen részletességgel közli, azaz az alkotó tételeket mennyire ismerteti, már a menedzsment szándékától függ – jelzik, hozzátéve azt, hogy pedig sokszor az egyes adatokból fontosabb következtetések is levonhatóak lennének. Ráadásul a tőkepiacról szóló törvény 2007-es módosítása nem kötelezi a tőzsdén jegyzett cégeket, hogy azok rövid elemzéssel értékeljék az adatokat, csupán a cég belátására bízza, hogy él-e ezzel a lehetőséggel.

Az elemzés szerint a fentiekre vonatkozóan negatív példát többek között a már említett gyógyszeripari cégek szolgáltattak, ahol a bevétel jelentékeny részét az exportból realizálják. A devizaárfolyam változásokból fakadó veszteségeket mindkét cég eltérő módon, de igyekszik csökkenteni határidős devizaeladási ügyletek megkötésével. Ezen ügyletek azonban a gyorsjelentésekben nem kerülnek részletezésre, csupán a pénzügyi műveletek eredménye sor aggregált értékében mutatkozhatnak meg.

Az Equilor megítélése szerint a reálgazdaságban eszkalálódó válság közepette egyre inkább felértékelődhet a befektetők szemében a profit warning mint tájékoztatási eszköz használata is, amely nem más, mint a kibocsátó gyorsjelentést megelőző bejelentése arra vonatkozóan, hogy az előre vártnál alacsonyabb vagy magasabb eredményről tud majd beszámolni az érintett cég. Érdemes felhívni arra a figyelmet, hogy a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett cégek közül a 2000. január 1-jétől vizsgált periódusban mindössze négy olyan cég volt, amely alkalmazta a profit warning eszközét

Az Equilor szerint a jelenlegi időszakban kiemelten fontos, hogy a tőzsdei cégek vezetői felelősen kezeljék az információszolgáltatást és a törvények nyújtotta kereteket és a könnyítési lehetőségeket ne használják ki a végletekig.

Kovács Roland, az Equilor elemzője szerint ehhez kapcsolódóan a tőzsdén jegyzett cégek rendszeres tájékoztatást érintő rendelkezéseit szigorítani kellene, amelyek között szerepelhetne például a profit warning mint tájékoztatási eszköz kötelezővé tétele, illetve a gyorsjelentési szezon utolsó napjának újbóli, törvényi meghatározása.

A szakértő szerint szükség van arra, hogy az érvényben lévő szabályozás átalakuljon és a jövőben a tőzsdei cégeknek ne nyíljon arra lehetősége, hogy az üzleti év utolsó negyedévének eredményét csak a teljes éves beszámolóban szerepeltessék. A szabályozásbeli hiányosságokon túlmenően azonban alapvetően szükség van az információátadási szemléletmód megváltozására egyes tőzsdén jegyzett cégek vezetése esetében – hívják fel rá a figyelmet.

Kimenekültek a külföldiek a magyar részvényekből
Durva matek: a forinton túl még rosszabb a helyzet
Már a short stop sem segít? 
Kiváló telefon-számok: jelentett az MTelekom

Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG