A Mol csoportszintű negyedéves üzleti eredménye ismét megfelelt a várakozásoknak, a nettó profit a várt fölött alakult. Az óriási kilengéseket okozó pénzügyi tételek miatt a nettó eredményre készülő becsléseknél jóval nagyobb az üzleti eredmény jelentősége. Az egyszeri tételek nélkül meglehetősen nyomott lett a negyedéves teljesítmény, elsősorban a kedvezőtlenül alakuló külső körülmények, a recesszió miatt - állapítja meg elemzésében a Buda-Cash Brókerház Zrt.
Az előrejelzés szerint a gazdálkodási kilátások a következő negyedévekre sem ígérnek lényegesen jobb teljesítményt. A kitermelésben a csökkenő gázár és a rövid távon nem növekvő kitermelési volumen, a feldolgozásban és a vegyiparban a recesszió enyhüléséig várhatóan még meglehetősen alacsony árrés tartja alacsonyan az eredményességet. A Mol csoport fő növekedési lehetősége az INA hatékonyságának javítása lehet, már a konszolidációs körön belül, de inkább hosszabb távon - vélik. Ugyanígy a kutatási projektek, például Kurdisztánban, valamint az energetikai szerepvállalás is több éves távlatban hozhatnak érdemi profitot. A Buda-Cash elemzői szerint rövid távon tehát nem várható, hogy a gyorsjelentések miatt kerüljön a figyelem középpontjába a Mol.
Továbbra is nagyon lényeges tényezők a részvény árfolyama szempontjából a globális gazdasági kilátások, illetve régiónk és Magyarország befektetői megítélése, a hazai részvények árfolyamát az utóbbi időszakban is a nemzetközi hangulat alakította leginkább. Az az elemzés szerint jó hír, hogy hazánk a néhány hónappal ezelőttihez képest jóval kevésbé kockázatos terep a befektetők számára, de így is sok kockázati tényező maradt: a jövő évi költségvetés elfogadása, az államháztartási hiánycélok tarthatósága, a választások közeledése és a hosszabb távon szükséges reformok megvalósítása. Ezek a tényezők még a globális hangulat további javulása esetén is képesek lehetnek az olajcég árfolyamát lefelé nyomni, holott még a recessziót sem hagyta egyértelműen maga mögött a fejlett világ és ehhez képest a részvénypiacok meglehetősen optimistának tűnnek.
A CIB Bank OTP-részvénnyel kapcsolatos rövidtávú ajánlása továbbra is tartás. További árfolyamemelkedés esetén a részvény iránti kitettség csökkentése lehet ajánlott az év végéig esetlegesen bekövetkezı árfolyamkorrekció lehetősége miatt - írják elemzésükben. A bankrészvény hosszútávon továbbra is vételre ajánlható enyhén megemelt, 4700 forintos célárfolyam mellett - állapítja meg a CIB. |
Az utóbbi pár hónap több mint 50%-os erősödése után és a nyomott rövid távú profitkilátások ismeretében a Mol szektortársainál kissé magasabban árazott a jelenlegi 14 500 forint körüli árfolyamon. A prémiumot indokolhatja a viszonylag kedvező gazdálkodási teljesítmény, de inkább a jövőbeli potenciál, illetve az orosz részvényes miatt teljesen el nem tűnő felvásárlási találgatások - állítják.
A hosszú távú kilátásokat továbbra is jobbnak ítélik a Buda-Cash elemzői, még a meglévő kockázati tényezőkkel együtt is. A globális gazdasági és így az iparági helyzet javulása után az INA-val és más, most induló tevékenységekkel kibővült Mol csoport, átvészelve a recessziót, jelentős profitnövekedést érhet el. Rövid távra tehát nem várnak a piaci átlagnál jobb teljesítményt a részvénytől (tartás), hosszabb távra azonban fenntartják a felhalmozási ajánlást.
Gázolt a Mol-gyors: itt a rekordprofit
Rövidzárlat: megfeleződött az Elmű és az Émász nyeresége
9 milliárdra nőtt a mínusz a TVK-nál
Családi üzlet: leányai gazdagítják az OTP-t
40 milliós nyereség a Synergonnál
Válságos időkben jól jöhet a Richter
Egis, Rába, Telekom: befutott a tőzsdei gyors
Privátbankár