1p
A Richter várhatóan augusztus első hetében teszi közzé második negyedéves gyorsjelentését. Drasztikus átértékelődés kezdődhet a vállalatnál?
A Richter várhatóan augusztus első hetében teszi közzé második negyedéves gyorsjelentését.

Habár önmagában az árbevétel és az üzemi eredmény várakozásaink szerint nem lesz különösebben meglepő, a nettó eredménysor, figyelembe véve a jelenlegi környezetet (euró/forint), az év hátralévő részére dagadó pesszimizmust hozhat, és a részvény akár brutális átmeneti vagy tartós átértékelését is elindíthatja. De előbb lássuk a konszolidált értékesítési tendenciákat, hagyjuk az ijesztgetést későbbre!

Az árbevétel valószínűleg megfelel majd az első negyedévben tapasztalt tendenciáknak:
- a magyarországi értékesítések tovább morzsolódhattak. Az éves hatást tompítja, hogy a bázisidőszakban (2007. második negyedév) már megtörténtek az első komoly árcsökkentések. Ugyanakkor az árcsökkenések ugyan visszafogott mértékben, de 2008 azonos időszakában is érintették a Richtert, így éves bázison ismét elérheti a visszaesés a 10%-ot (a Medimpex eladásának kiszűrésével).

- A FÁK-export növekedése euróban 10% körül maradhatott éves bázison, a termékpaletta legerősebb része továbbra is a fogamzásgátlók köre.

- Az EU-ba irányuló eladások emelkedése 10% feletti maradhatott (mind a nyugat, mind a közép-kelet-európai export), ahol a húzóerőt szintén a fogamzásgátlók jelentik, emellett mindegyik – főleg közép-kelet-európai – országban van egyedileg jellemzően erős termék (pl. Lengyelországban Omsal, Romániában Lisopress, balti államokban Avonex) és ezekre épített saját értékesítési csatorna.

- Az amerikai exportot gátolhatta az erősödő verseny, ahol dollárban kifejezve akár 20%-os csökkenés is elképzelhető.

- Az árbevételre nem gyakorolt jelentős hatást az átlagos euró/forint árfolyam. Egyelőre! Így a teljes forintban számított nem konszolidált árbevétel akár szerény mértékű növekedést is tükrözhet.

- Közvetlen és közvetett költségoldalon is alapvetően megmaradhatott az első negyedévben jellemző vonulat, azzal a különbséggel, hogy a sikertelen Polpharma akvizíciónak valószínűleg már lesznek elkönyvelt elemei, amelyek nyomást gyakorolnak a kiadási oldalra.

Mindezek következtében az üzemi eredmény mind konszolidált, mind anyavállalati körben visszaesést mutathat az amúgy sem túlságosan combos előző negyedévhez képest, ami csak ismétlése lehet az előző évi bázisnak. Ennek következményeire később még visszatérünk.

Az igazán mellbevágó élmény azonban a pénzügyi eredmény soraiban érhet minket. És nem azért, mert a vállalat nem élt a fedezeti technika előnyeivel, azaz nem fedezte magát, hanem mert a mintegy 160 millió eurós vevőkövetelését át kellett átértékelni a fordulónapi euró/forint árfolyamon, ami az anyavállalat szintjén is valószínűleg 2 milliárd forint közeli veszteséget jelent a becslésünk szerint (a forint negyedév végére csaknem 9%-kal erősödött, 259-ről 237-re).

Így a nettó eredmény soron vélhetően az elmúlt 4 év legrosszabb számait fogja közölni a gyógyszercég, több mint 30%-os profitcsökkenéssel az amúgy is vérszegény bázisokról, ami önmagában még nem is biztos, hogy túl nagy aggodalomra adhatna okot.

Csakhogy a második negyedév vége óta a forint egy újabb 3-4%-kal erősödött, ha így marad, az átlagos árfolyamban mintegy 10%-os felértékelődés lehet! Mivel a Richter árbevételének közel kétharmada euróban képződik, ez óriási kiesés lehet jelen esetben már az árbevételben és így az üzemi eredményben is.

Ugyan az éves bevételtervek ettől még nem biztos, hogy módosításra kerülnek (pláne, hogy főleg euróban határozták meg), de a piac által várt éves profitszámok szinte biztosan meghajolnak majd. Nem is kicsit, nagyon!

A szélesebb mintából merített nem konszolidált EPS-konszenzus 2,220-ról 1,800 forintra csökkenhet, de ha a forint tovább erősödik az év végéig, az 1,500-as EPS sem elrugaszkodott vízió. Sőt, a konszolidált EPS is simán 2000 forint alá megy 230 forint alatti eurónál., az EBITDA pedig 10%-ot meghaladó mértékű eróziót szenvedhet 2008-ra a konszenzushoz és a mi korábbi várakozásainkhoz képest is.

Mindez azt jelenti, hogy a Richter jelenleg – becsléshez alapul véve az aktuális devizaárfolyamokat – 20 közeli P/E-n forog, ami szinte felvásárlási értékelés! A szektorra jellemző szorzók 15 vagy az alatt vannak, ekkora prémiumot még a Richter kiemelkedően erős termékpalettája sem érdemel. Ráadásul az elmaradt Polpharma akvizíció következtében a Richter még nem kerül abszolút domináns pozícióba a KKE generikus piacon.

Ugyan a 2009 szeptemberében lejáró átváltható (részvényre cserélhető) kötvények nyújtanak felvásárlási sztorit, de ezt még korai lenne árazni, főleg egy likviditásszegény medve piacon.

Ezért véleményünk szerint a gyorsjelentés, illetve az aktuális környezeti kondíciók beárazása egy drasztikus átértékelődést indíthat el a Richternél, ami nagyon gyorsan és fájdalmasan véget vethet a 30 ezerrel kezdődő korszak uralmának, amelyet egy medvepiaci rali csak lassíthat, de nem gátolhat meg.

Konklúzió: rövid távú semleges ajánlásunkat eladásra változtatjuk, a működés alapján fair értéknek 28,000 forintot határozunk meg részvényenként.

Cashline

Bebetonozza magát a Richter Lengyelországban
Végleg elúszott a Richter 231 milliárdos üzlete  
Megremegett a Richter, kellett egy pirula
Címkék: Befektetés
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG