A EU tagországainak miniszterelnökei és államfői a dokumentum szerint kijelentik: minden szükséges intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy fenntartsák a pénzügyi rendszer stabilitását, legyen szó a központi bankokon keresztüli likviditási támogatásról, az egyes bankokat célzó intézkedésekről, vagy a betétesek további védelmét szolgáló intézkedések megerősítéséről. "Annak ellenére, hogy országaink bankjaiban egyetlen bankszámla tulajdonos betétjét sem érte kár, folytatjuk további intézkedések meghozatalának mérlegelését annak érdekében, hogy megvédjük mind a rendszert, mind az egyes bankszámla tulajdonosokat. Ezen lépések megtétele kapcsán az európai vezetők elismerik a szoros koordináció és együttműködés szükségességét" - szögezi le a magyar kormány által is kiadott közös közlemény.
Magyarország kezdeményező lépéseket tett annak érdekében, hogy az Európai Unió országaiban a pénzpiacok biztonságának megőrzésével kapcsolatban egységes fellépésre kerüljön sor - szögezte le Veres János a közleményt kommentálva. Mint mondta: örömmel vette, hogy a hétfőn a francia elnökség szervezésben, az EU tagországainak miniszterelnökei és államfői egyetértését bíró közleményt adtak ki.
A pénzügyminiszter elmondta: Magyarország a közös fellépést már korábban kezdeményezte, ezt erősítette meg újra hétfőn. "Az elmúlt héten is több alkalommal fejtettük ki azon véleményünket, hogy nem az EU tagországainak egyedi, tagállami nyilatkozataira, intézkedéseire van szükség, hanem egy egységes európai fellépésre, úgy látszik, ezt a 27 tagország elfogadta és így került sor a közlemény kiadására" - mondta még a pénzügyminiszter.
Hozzátette: a magyar kormány kedden az Ecofin ülésen is egységes európai álláspontot megfogalmazására tesz javaslatot, és azt is szorgalmazza, hogy az Európai Tanács ülésen is legyen napirenden az európai pénzpiaci rendszer összehangolt védelme. A közleményben rögzítettek gyakorlati megvalósítása nagyon sok apró lépést igényel még - mondta Veres János, utalva arra, hogy korábban magyar részről már felvetették az egységes európai felügyeleti intézményrendszer, illetve a befektetők egységes védelmével kapcsolatos szabályok kialakításának szükségességét is.
Pánikhangulat a világ tőzsdéin:
A pánik-dominó elérte Moszkvát is
Elvérzik a Londoni Értéktőzsde?
Pánik, pánik és pánik: 10 000 alatt a Dow Jones
BUX-pánik: 18 000 alatt az index - az OTP a nap vesztese
MTI