Beérik a 3 éves múltra visszatekintő mezőgazdasági biztosítások díjtámogatása. Miközben tavaly még csupán a rendelkezésre álló forrás mintegy 80 százalékát használták fel mezőgazdasági biztosítások díjtámogatására, idén a hat százalékkal megnövelt keret is szűkösnek bizonyul majd az összes igény kielégítésére. Mindez azzal jár majd, hogy az egyes támogatási rendszerekbe tartozó biztosítások díjának összegeiből első ízben kapnak majd eltérő mértékű visszatérítést a termelők, hiszen korábban mindenki megkapta a lehetséges maximum, 65 százalékos támogatást – áll a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) összegzésében.
Idén a szántóföldi növényekre, a borszőlőre és az almára kötött csomagbiztosítások (A típus) esetében továbbra is 65 százalék a visszatérítés mértéke, miközben a jórészt zöldség- és gyümölcskultúrára köthető, jégeső, fagy-, vihar- és tűzkárbiztosítások (B típus) esetén 48 százaléknyi, míg a többi konstrukció (C típus) esetén 30 százalékos visszatérítésre számíthatnak a termelők.
A csökkenés a népszerűség ára: az elmúlt évek kedvező tapasztalatai, illetve a támogatott biztosítások fokozatosan szélesedő kockázati köre miatt a mezőgazdasági termelők közül egyre többen élnek a díjtámogatással – magyarázza Póczik András, a FBAMSZ elnökségi tagja.
A túligénylésnek köszönhetően a gazdálkodóknak még körültekintőbben kell majd kiszámolni azt az optimális biztosítási kombinációt, amely termelési struktúrájuknak legjobban megfelel. A laikusok számára az is nehezíti az eligazodást, hogy az egyes biztosító társaságoknál nem ugyanazon növények és károkok szerepelnek az egyes kategóriákban.
Ráadásul az idei évtől az eddigi három cég (Allianz, a Generali, a Groupama) mellett már az osztrák Hagelversicherung is megjelent termékeivel a piacon. A fentiek miatt egyre nagyobb szerep jut az ajánlatok összehasonlítását, a speciális kockázatok és kárrendezési sajátosságok mérlegelését, illetve az ár-érték arányú kiválasztást segítő, a biztosítóktól független alkuszoknak
A gazdák folyamatos igénye, hogy a növénybiztosításokon túlmenően a támogatások egyes állattartási kockázatokra is terjedjenek ki a jövőben. Az idei tapasztalatok is azt indokolják, hogy a kiemelt kockázatú állatbetegségekre vonatkozó biztosítások (2014-ben ilyen volt a szarvasmarha-, juh- és kecskeállományt veszélyeztető úgynevezett kék nyelv betegség) is preferált támogatást élvezzenek a jövőben. Erről még nics döntés
Változások 2015-ben
Jövőre a gazdáknak figyelniük kell arra, hogy bármikor is tesznek biztosítási ajánlatot, arról 5 napon belül kell a kérelmet benyújtaniuk a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felé. A díjigazolás kiállításának határideje az eddigi november 15-i helyett október 15. lesz majd.
Az FBAMSZ ugyanakkor számos, a támogatási rendszerben jelen lévő anomáliára is felhívja a figyelmet. A jelenlegi szabályok szerint az adott területre csak egy időben köthető biztosítás, így ha ugyanaz az ügyfél ugyanarra a területre köt először téli fagykár elleni biztosítást, majd később jégkárbiztosítást, a második biztosítását nem fogadják be a támogatott körbe.”
A szőlő- és gyümölcskultúrák esetében a folyósítás ütemezése nem kapcsolódik túl szerencsésen a termeléshez: jövőre az idei október 31-i határidőnél még korábban be kell majd fizetni a biztosítás teljes összegét ahhoz, hogy a díjigazolás előre hozott határidejét tartani lehessen. A visszatérítés azonban továbbra is csak a következő tavasszal jelenik meg a gazdálkodó számláján. Ez azt jelenti, hogy mintegy fél évre, a visszatérítés valós időpontjáig a gazdálkodóknak kell előfinanszírozniuk az akár több tízmilliós összeget.