Két év után ismét növekedést mutat a hazai klasszikus életbiztosítási piac: a folyamatos díjas életbiztosításom első hathavi bevétele 3 százalékos növekedést mutat, amilyen díjbevétel-bővülésre utoljára 2011-ben volt példa. Ám míg akkor júniusban az 5,4 százalékos növekménnyel szemben 3,9 százalékos volt a fogyasztói árindex (év végére az index értéke alá, 3,2 százalékra csökkent a díjbevétel-bővülés), addig idén lényegében deflációs időszakban sikerült elérni a 3 százalékos bővülést jelentő 131,3 milliárd forintos díjbevételt.
Hozamcsökkentett egyszer, jól fogyó nyugdíjbiztosítások
Örömködni ugyanakkor mérsékelten lehet csak, hiszen rendkívül mély bázisról jön fel a piac, ráadásul a hurráhangulatnak gátat szab az is, hogy az egyszeri díjas biztosítások piacának zsugorodása miatt a teljes, 229,1 milliárdos életági díjbevétel 1,15 százalékos csökkenést mutat. Az egyszeri díjas piac összeesésére természetesen nem ad választ a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) összegzése, ám vélhetően komoly szerepet játszik benne, hogy idén már sehol sem attraktívak a hozamszintek. (A trend tavaly óta tart, ám akkor még jól lehetett bemutatni az igén szép eredményeket produkáló 2012-es adatsorokat.
A piac nagy kérdése az, hogy a mostani folyamatos díjas emelkedésben vélhetően erőteljes szerepet játszó nyugdíjbiztosítások esetén vajon a beszigorított költségek mellett is ugyanolyan erőteljes lesz-e a biztosítási (és közvetítői) kínálat. Ha továbbra is az értékesítés fókuszában marad a termék, akkor az ügyfelek számára a nyerhető adókedvezmény ígéretéhez még az életbiztosításokhoz képest csekélyebb költségelvonás is komoly értékesítési érv lehet.
Óvatos bizakodás
Ami a teljes biztosítási piacot illeti: itt bizony a számok azért még nem arról tanúskodnak, hogy vége a válságnak. A teljes piaci díjbevétel 441,3 milliárd forint volt az első félév végén, ami csak 1,25 százalékos növekedést jelent. Ugyanakkor - hála az igazából csak átmeneti betétnek számító egyszeri díjas életbiztosítások gyengébb teljesítményének - a piac szerkezete sokal egészségesebb, mint tavaly, amikor 5 százalék körüli volt a növekedés. A piac akkor ugyanis még mélyrepülésben volt, hiszen nem felejthetjük el, hogy a nem életbiztosítási bruttó díjbevételeket a későbbiekben továbbutalandó biztosítási adó bevétel is növelte.
Idén már itt sincs bázishatás, ezért bátran mondhatjuk, hogy a gazdasági élet stabilizálódását, fellendülését mindennél jobban jelző, döntően éves megállapodásokon nyugvó, ezért konjuktúrában fejlődő nem életbiztosítási terület díjbevételének közel 4 százalékos bővülése is mutatja. A hagyományosan fejnehéz, a naptári évhez kapcsolva az első negyedévben induló biztosítások díjbevételi csúcsai után az idei második negyedév 93,7 milliárdos bevételénél nagyobbat mindössze két negyedévben lehetett felfedezni. A nem életbiztosítások jelenleg a teljes üzletági bevétel 48,1 százalékát adják.