Egyelőre nem mozgatta meg jelentősen a piacot az, hogy az új Ptk. hatályba lépése után felértékelődik a cégek vezetőire kötött felelősségbiztosítás - derül ki a Világgazdaság körképéből.
Nincs túl sok kötvény
Számos biztosító kínál vezetői felelősségbiztosítást az új Ptk. rendelkezéseire válaszul, de a szerződéskötések még nem tömegesek. A Generalinál és a Signalnál főleg a kis- és középvállalkozások tudakozódtak a termékről. Ennek a Generali szerint az az oka, hogy a kisebb méretű cégek számára egy káresemény végzetes következményekkel járhat, felelősségbiztosítással viszont minimalizálható a kár. Az Aegonnál is sokan keresték a terméket, naponta 10-15 cég érdeklődött róla az új Ptk. hatályba lépését követő napokban. Ám. hogy pontosan hány érdeklődésből lett szerződés, arról a piaci szereplők többsége nem nyilatkozott, egyedül a Groupamánál mondták el, hogy viszonylag csekély a később kötvényesített érdeklődők száma, míg a Generalinál eddig százas nagyságrendben születtek szerződések.
A potenciális piacot Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási igazgatója több tízezer vállalkozásra teszi, Varga Zoltán, az Aegon vagyonbiztosítási üzletágának vezetője szerint pedig ezek a cégek 100 millió forintos díjbevételt hozhatnak a szektornak.
A Privátbankár.hu-nak adott szakértői vélekedések szerint a piac igazából akkor indul majd be, ha láthatóvá válik a magyar bírósági joggyakorlat, azaz elindulnak az első kártérítési perek és akkor már az ott megítélt összegek kapcsán lehet árazni mind a terméket, mind a fedzeteket.
Mire szól?
Alapvetően kétféle biztosítást kínálnak jelenleg a piacon - mondják a K&H szakértői - az egyik csak a harmadik félnek okozott károk esetén térít, a másik viszont teljes körű fedezetet nyújt, akkor is fizet, ha a cégvezető a saját cégének okoz kárt. Ez utóbbi lényegesen drágább, így csak szűkebb körben értékesíthető, míg a harmadik félnek okozott károk esetében térítő konstrukciókat szélesebb rétegnek is el lehet adni.
Mi mennyiért?
A biztosítások díja évente néhány tízezer forintnál kezdődik, de a nagyobb biztosítóknál jellemzően 100-200 ezer forintos szerződést kötnek az ügyfelek. Ez utóbbiaknál a térítési limit 50-100 millió forint körül van - az Aegonnál átlagban 50 millió forintos kártérítési limitre szerződnek az ügyfelek, ennek az éves díja 100 ezer forint körül van. A Generalinál 10 és 100 millió forint közötti kártérítési összeg a jellemző, az éves díj pedig 100 ezer és 200 ezer forint között mozog. A kkv-kra specializálódott Signal mindössze 30 millió forintos határig vállalja ezeket a kockázatokat, igaz, náluk már néhány tízezer forintos éves díjjal megköthetők a biztosítások.