Legyen szó akár teljesen új, akár használt járműről, mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy a fogyasztás, a gépjárműadó, a biztosítás, illetve a szervizelések várható kiadásai mellett milyen autó fenntartása nem jelentene anyagi nehézséget a jövőben.
Hogy válasszak?
Az anyagi kérdések tisztázása segít leszűkíteni a lehetséges autók körét, így új autók esetén következhet például a kívánt felszereltség kiválasztása, használt autók esetében pedig a futott kilométerek felső határának meghatározása.
Műszaki ismeretek hiányában érdemes elhívni egy szerelőt, aki szakértő szemmel is átnézi a kiválasztott járművet, de a próbaút során akár egy szervizbe is elvihető az autó, ahol alaposan át tudják vizsgálni.
Szerződéskötés és biztosítás
Az adásvételi szerződés aláírása a vásárlás utolsó szakasza, amikor az autót a tulajdonosnak a saját nevére kell íratnia, valamint gondoskodnia kell a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötéséről.
A kötelező díjának meghatározásakor számos szempontot figyelembe vesznek a biztosítók: fontos kérdés, hogy a jármű tulajdonosa mennyi idős, hány éve van jogosítványa, okozott-e már balesetet, de befolyásoló tényező az autó típusa és felszereltsége is.
A bonus-malus rendszer a kármentes vezetést jutalmazza, azaz a szerződéskötést megelőző időszak, váltás esetén pedig az elmúlt biztosítási év baleseteinek számát tekintve dönt a besorolásról - mondták a Generali Biztosító szakemberei.
A pozitív megítélés a biztosítás díjának csökkenésével jár, új másik autó vásárlásakor pedig a korábbi járműre kötött biztosításról átvihető az előző járműre kötött biztosítás jogszerű megszűnésekor. A casco biztosítások a fiatalabb autók esetében, amelyek javításának összege is magasabb lehet, mindenképpen megfontolandók, ráadásul a fedezett káresetek köre a kiegészítő biztosítások segítségével tovább bővíthető.