Azoknak az autósoknak, akik év végi évfordulóval kötötték újra kötelező gépjármű-felelősségbiztosításukat (kgfb), a hét végéig kell rendezniük az esedékes, baleseti adóval növelt díjrészletet.
Bár a biztosítók kár esetén már január elsejétől fizetnek, a törvény az ügyfeleknek 60 napos díjfizetési haladékot tesz lehetővé. Ez a határidő jár le a hét végén.
Az a tény, hogy a postai kézbesítés során elkallódott a díjbekérő, nem mentesíti az ügyfelet a következményektől – figyelmeztet a FBAMSZ szakértője. - A díjfizetés elmaradása a szabályozás szerint egyértelműen a biztosított felelőssége. |
Mivel idén március elseje vasárnapra esik, az összegnek a gyakorlatban már február 27-én meg kell jelennie a biztosító számláján. A Magyar Posta elszámolási szabályai szerint (a feladást követő 2.napon kézbesít a Posta) már nem érhet oda a csekken feladott összeg. Péntek délelőttig, kora délutáni banki átutalással lehet fizetni, azt követően már csak a biztosítók esetleg még nyitva lévő ügyfélszolgálatain lehet teljesíteni a befizetést – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
„Ha egy biztosító a határidő lejártáig nem kapja meg az esedékes díjösszeget, a hatályos jogszabály értelmében törölnie kell az adott szerződést – magyarázza Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke. Ilyen esetben az az ügyfél, akinek a díj nem fizetése miatt szűnt meg a kötelező biztosítása, a fedezetlenség időtartamára fedezetlenségi díjat köteles fizetni, melynek mértéke – az autó teljesítményétől függően – naponta 270-630 forint, s ehhez még a 30 százalékos baleseti adó s hozzáadódik. Az ügyfélnek ráadásul annál a biztosítónál kell újra szerződést kötnie, amely szerződését felmondta, és visszamenőleg, a türelmi időre járó díjat is le kell rónia, további "büntetésként" pedig a teljes éves díjat ki kell fizetnie - persze itt is adóval növelten.
Jól látható, hogy a fedezetlenség okán akár 30 nap alatt is egy egész évi kgfb-díjnak megfelelő összeget kell befizetnie az autósnak. De ez még mindig a kisebb tétel, mintha az ügyfél a fedezetlenség időszakában kárt okoz: ilyenkor neki kell állnia az akár többmilliós kártérítést is. Személyi sérülés esetén mindez akár életre szóló fizetési kötelezettséget is jelenthet.