2016 után 2017 is erős évnek ígérkezik az európai ingatlanpiacon - derült ki a CBRE felméréséből, amely szerint a befektetők 85 százaléka legalább annyit költene ingatlanok vásárlására, mint 2016-ban, az összeg pedig elérheti a 475 milliárd dollárt globálisan.
A válaszadók 43 százaléka szerint akár ötödével is nőhet a befektetési piac a tavalyi másfél milliárd eurós szintjéről, 23 százalékuk szerint pedig akár minden idők legmagasabb forgalma is megközelíthető az idén.
Sok lesz a hazai befektető is
A felmérés alapján a hazai befektetők meghatározó súlyára számíthatunk idén is, a tavalyi év forgalmában elért 35 százalékos részesedésük után. Borbély Gábor, a CBRE elemzési vezetője elmondta, hogy Európa-szerte az amerikai befektetők csökkenő jelenlétére számítanak az idén, mivel a meghatározó tengerentúli alapok felülsúlyozták az otthoni befektetéseiket, és kevesebb tőkeexportot terveznek. A hazai befektetési piac azonban növekvő arányban támaszkodhat újra a hagyományos európai befektetőkre, elsősorban a német nyílvégű alapokra – derült ki a hazai felmérésből.
Szemben az összeurópai befektetési piaccal, ahol az irodákat a befektetők egyharmada nevezte meg a tőke elsődleges célpontjának, a magyar piacon a felmérésben részt vett befektetők szerint az irodaházak kimagasló, 69 százalékos "tetszési indexszel" rendelkeznek. Ezt a szállodák (14 százalék) és a kiskereskedelmi és ipari ingatlanok (8-8 százalék) következnek, ami a CBRE szakértői szerint jól reflektál arra a trendre, hogy Magyarországon és főleg Budapesten az elmúlt években megfigyelt idegenforgalmi növekedés jelentős szálloda-beruházásokat indukált.
Az elmúlt éveket jellemző általános hozamcsökkenés arra sarkallja az ingatlan-befektetőket, hogy új alternatív befektetetési célpontokat találjanak, mint a magánkollégiumok, élményparkok, vagy akár magánkézben lévő oktatási- és egészségügyi intézmények. Magyarországon egyelőre még várat magára az ilyen irányú befektetés, ám a CBRE Befektetési Reggelijén megjelent iparági szereplők szerint a budapesti magánkollégiumok (49 százalék), ingatlanhitelek (27 százalék), illetve egészségügyi és oktatási épületek (20 százalék) jelentenek a jövőben vonzó befektetési lehetőséget.
A CBRE előadásából kiderült, hogy az Amerikában emelkedésnek indult kamatok már befolyásolják az európai befektetőket, hiszen azok a vártnál gyorsabb európai kamatemelés lehetőségét tartják a legnagyobb veszélynek az ingatlanpiacon. A hazai fórumon megkérdezettek relatív többsége (43 százalék) ugyanakkor még két évig a hozamok további csökkenésére fogad. Az mindenesetre érdemi változás, hogy a tavalyi 0 százalékról 16 százalékra emelkedett azoknak az aránya, akik, némi hozamemelkedést prognosztizálnak két éves horizonton belül.