Ma már van arra lehetőség, hogy a hamvak felhasználásával ékszert, gyémántot vagy akár bakelitlemezt készíttessünk, vagy szétszórjuk a természetben, a felhők között vagy akár az űrben, és egyre gyakoribbak a különböző öko-barát megoldások is. Ahogy a választék terén, úgy az árakban is csak a csillagos ég a határ - írja közleményében a CIG Pannónia Életbiztosító.
Hogy volt ez régen?
A régmúltban az uralkodók arra törekedtek, hogy minél monumentálisabb építményekkel és elképesztően munkaigényes projektekkel állítsanak örök emléket életüknek, gondoljunk csak a gízai piramisokra, vagy a több ezer fős kínai agyaghadseregre. Napjainkban ritka az ilyen nagyszabású vállalkozás, vannak azonban olyan új technikák és módszerek, amelyekkel bárki egyedi emléket hagyhat magáról szeretteinek, vagy különleges helyet választhat végső nyughelyéül.
Gyémánt vagy bakelit?
A kétezres évek elején jelent meg egy extravagáns technológia, amellyel az emberi hamvakból jó minőségű ipari gyémántot készítenek. Mivel az emberi test alapja - mint a drágakőé - a szén, abból egy 16 hetes komplikált, magas hőfokon és nyomás alatt végzett eljárás végtermékeként különböző színű gyémánt hozható létre. A technológiát egy svájci cég fejlesztette tökélyre, a legtöbb megrendelésük pedig az Egyesült Államokból érkezik.
Magyarországon a fenti módszer igen szokatlannak számít, bár már hazánkban is elérhető hasonló szolgáltatás, ha valaki ékszerként szeretné viselni elhunyt szerette hamvait. A kegyeleti ékszerek – medálok, gyűrűk – egy része üreges, alkalmas a hamvak, esetleg hajtincsek hermetikus elzárására, biztonságos tárolására. Másik fajtájuknál a hamvak kis részét gondosan belekeverik az ékszer alapanyagába, melyet az ékszerész a kívánt formára készít el.
A hamvaik felhasználásával készülő tárgyaknak valójában csak a fantázia és a pénztárca szabhat határt. Angliában egy vállalat bakelitlemez gyártásához használja a hamvakat, amelyre az elhunyt kedvenc számait, vagy éppen saját hangját rögzítik.
A határ a csillagos ég
A hamvak természetben való szétszórásának is évezredes hagyományai vannak, és napjainkban is egyre gyakoribbak az ilyen szertartások, aminek oka lehet, hogy ez az egyik legolcsóbb temetkezési forma. Természetesen ezen a téren is vannak extrém megoldások, mint a repülőről vagy a léghajóról történő szórás, a vízen való úsztatás speciális, lebomló urnában és a hamvak töltényhüvelybe, illetve tűzijáték puskaporába való töltése. Ha pedig valaki a csillagokhoz a lehető legközelebb szeretne nyugodni, azt is megoldja egy amerikai cég: rakétával juttatják fel a hamvakat a világűrbe.
Természetközeli megoldások
Akik életük során igyekeztek minél bensőségesebb viszonyt kialakítani a természettel, azok minden bizonnyal haláluk után is szeretnék megőrizni ezt a kapcsolatot. Terjed az öko-barát temetkezési irányzat, amelynek célja, hogy a földi maradványok valamilyen formában részesei legyenek az ökoszisztémának. Ma már sokféle, lebomló anyagból készült koporsó és urna kapható, melybe a hamvak közé virágmagokat szórnak vagy facsemetét ültetnek.
Az irányzatnak hazai képviselője is akad, a tavalyi évben nyílt meg a temetkezési célokra használható kegyeleti erdő. A különleges emlékerdőben a hamvakat biológiai úton lebomló, környezetbarát urnában egy előzetesen kiválasztott fa gyökereinél helyezik el, az elhunyt nevét pedig a fa törzsén, időtálló táblán tüntetik fel.
A fentiekből jól látható, hogy ma már számtalan alternatíva kínálkozik, hogy az elhunyt valamilyen különleges nyomot hagyjon maga után a szerettei számára. De ahogyan a módszerekben, úgy az árakban is a csillagos ég a határ. Ott, ahol már nagyobb hagyománya van a fenti temetkezési alternatíváknak, az érdeklődők előtakarékoskodnak, hogy azzal a nyugodt tudattal élhessenek: végakaratuk teljesülésének nem a pénztárcájuk szab majd gátat.