4p

Erősödhet a fúziós hullám a nagy nemzetközi ingatlanügynökségeknél. Több tranzakció előkészületeiről is tudni, de egyik sem végleges. A napokban kiderült, hogy egybeolvadásról tárgyalt a JLL és a Cushman&Wakefield, alku nem született, de még születhet. Viszont ezek a folyamatok kiválóan jelzik, hogy a mélyülő válság milyen lépésekre kényszeríti az ágazat szereplőit.

Egy lehetséges egybeolvadásról tárgyalt a közelmúltban a JLL és a Cushman&Wakefield – jelentette a therealdeal.com üzleti ingatlanos portál a JLL-nél dolgozó forrásra hivatkozva. A JLL jóval nagyobb cég, de mindkettő erős állásokat épített ki a globális piacon. Állítólag a Cushman előzőleg maga is szeretett volna végrehajtani egy felvásárlást, megvenné a Newmark céget, de a kiszemelt vállalat végül elutasította az ajánlatot. Közben a Marcus & Millichapnek viszont sikerült egyezségre jutni a Mission Capital Advisors megvásárlásáról.

Az irodabérlők halogatják a döntést, ez sem segít az ügynökségeknek (forrás:pixabay.com)
Az irodabérlők halogatják a döntést, ez sem segít az ügynökségeknek (forrás:pixabay.com)

A gazdasági portál megjegyzi: a JLL és a Cushman egybeolvadását megnehezítheti, hogy az utóbbi cég 2,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációját meghaladja a hitelállománya, ami 3,2 milliárd dollár. Azt is hozzáfűzi, hogy a Cushman nyeresége abba az irányba halad (magyarul annyira csökken), hogy a cég idővel esetleg nem tudja fizetni a hiteleit, de legalábbis nehézzé válik a teljesítés.

Néhány napja írtunk arról, hogy egyre nagyobb sebeket ejt a globális ingatlantanácsadói piac főszereplőin a koronavírus. A totálisan átalakuló üzleti ingatlanpiacon – beleértve a magyar piacot is - erősen megcsappantak a bérbeadásból és más szolgáltatásokból érkező bevételek, ennek megfelelően a nyereség is kisebb számokat mutat. Nem csoda, ha a piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb (CBRE) és a második is (JLL) tovább faragja költségeit, mint ahogy az ágazat legtöbb szereplője is. S bár utóbbiak eddig nem jelentettek be ilyen lépéseket, mindegyik igyekszik csökkenteni a kiadásokat.

A JLL  jóval nagyobb az esetleg beolvasztandó társánál, mintegy 6,3 milliárd dolláros piaci kapitalizációval bíró vállalat. A hitelekhez viszonyított nyereségállománya is kedvezőbb arányt mutat, mint a Cushmané. Karen Brennan, a JLL pénzügyi vezetője a harmadik negyedéves eredmények minapi nyilvánosságra kerülése után azt mondta: 320 millió dollárral sikerült levinni a nettó adósságot ebben a háromhavi időszakban. Ezzel elérték azt a szintet, ami még a HFF ingatlanbróker cég 2019-ben történt felvásárlása (2 milliárd dolláros tranzakció) előtt volt.

A JLL profitja 19 százalékkal (244 millió dollárra) csökkent a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A pénzügyi vezető hozzáfűzte: a kényszerű fizetéscsökkentésekkel és egyes juttatások mérséklésével sikerült 135 millió dollárt megtakarítani. Főleg a közel-keleti és az amerikai irodáknál voltak ilyen lépések.

A lap idézi Christian Ulbrich vezérigazgatót, aki azt mondta: „Jelentősen növekvő lehetőségek vannak (a felvásárlásra – a szerk.) a piacon. De most még nem látunk olyat, amire érdemes lenne részvényeseink pénzét elkölteni”. Ezt a megjegyzését sokan úgy értelmezték, hogy még a Cushman&Wakefieldre sem akarna költeni, mert úgymond „nem ér annyit” a kiszemelt vállalat.

Nagy ingatlanügynökségek (nem teljes lista)

  • CBRE
  • JLL
  • Cushman&Wakefield
  • Colliers
  • Newmark Knight Frank
  • Savills
  • NAI Global
  • Coldwell Banker

A fenti cégek közül a CBRE, a JLL, a Cushman&Wakefield, a Colliers is közvetlenül jelen van Magyarországon. A Savills a magyar Estonnal szorosan együttműködik.

A globális ingatlanpiac hihetetlen átalakuláson ment át az elmúlt évtizedben. Főleg a múltkori nagy válság gyorsította fel a fúziókat és felvásárlásokat, ami hatékonyabb működést tett lehetővé. Az Egyesült Államokban annak idején éppen az ingatlanhitelek bedőlése nyomán indult el a válság, ami nem csak az ingatlan szektoron belül, de sok más ágazatban is cégek ezreit döntötte be. Több ingatlanügynökség ekkora "talált egymásra" vagy esett áldozatul egy erősebbnek.

Fontos mérföldkő volt 2015, amikor a Cushman&Wakefield felvásárolta a DTZ-t, amely elsőként jelent meg a magyar piacon a nagy globális ingatlanügynökségek közül. A tényekhez még az is hozzátartozik, hogy a Cushman-t előzőleg egy magán konzorcium vette meg, ennek főszereplője az a TPG volt, amelyik később megvásárolta egyebek mellett a hatalmas fejlesztési portfóliót felépített TriGranitot is.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG