4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erősödhet a fúziós hullám a nagy nemzetközi ingatlanügynökségeknél. Több tranzakció előkészületeiről is tudni, de egyik sem végleges. A napokban kiderült, hogy egybeolvadásról tárgyalt a JLL és a Cushman&Wakefield, alku nem született, de még születhet. Viszont ezek a folyamatok kiválóan jelzik, hogy a mélyülő válság milyen lépésekre kényszeríti az ágazat szereplőit.

Egy lehetséges egybeolvadásról tárgyalt a közelmúltban a JLL és a Cushman&Wakefield – jelentette a therealdeal.com üzleti ingatlanos portál a JLL-nél dolgozó forrásra hivatkozva. A JLL jóval nagyobb cég, de mindkettő erős állásokat épített ki a globális piacon. Állítólag a Cushman előzőleg maga is szeretett volna végrehajtani egy felvásárlást, megvenné a Newmark céget, de a kiszemelt vállalat végül elutasította az ajánlatot. Közben a Marcus & Millichapnek viszont sikerült egyezségre jutni a Mission Capital Advisors megvásárlásáról.

Az irodabérlők halogatják a döntést, ez sem segít az ügynökségeknek (forrás:pixabay.com)
Az irodabérlők halogatják a döntést, ez sem segít az ügynökségeknek (forrás:pixabay.com)

A gazdasági portál megjegyzi: a JLL és a Cushman egybeolvadását megnehezítheti, hogy az utóbbi cég 2,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációját meghaladja a hitelállománya, ami 3,2 milliárd dollár. Azt is hozzáfűzi, hogy a Cushman nyeresége abba az irányba halad (magyarul annyira csökken), hogy a cég idővel esetleg nem tudja fizetni a hiteleit, de legalábbis nehézzé válik a teljesítés.

Néhány napja írtunk arról, hogy egyre nagyobb sebeket ejt a globális ingatlantanácsadói piac főszereplőin a koronavírus. A totálisan átalakuló üzleti ingatlanpiacon – beleértve a magyar piacot is - erősen megcsappantak a bérbeadásból és más szolgáltatásokból érkező bevételek, ennek megfelelően a nyereség is kisebb számokat mutat. Nem csoda, ha a piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb (CBRE) és a második is (JLL) tovább faragja költségeit, mint ahogy az ágazat legtöbb szereplője is. S bár utóbbiak eddig nem jelentettek be ilyen lépéseket, mindegyik igyekszik csökkenteni a kiadásokat.

A JLL  jóval nagyobb az esetleg beolvasztandó társánál, mintegy 6,3 milliárd dolláros piaci kapitalizációval bíró vállalat. A hitelekhez viszonyított nyereségállománya is kedvezőbb arányt mutat, mint a Cushmané. Karen Brennan, a JLL pénzügyi vezetője a harmadik negyedéves eredmények minapi nyilvánosságra kerülése után azt mondta: 320 millió dollárral sikerült levinni a nettó adósságot ebben a háromhavi időszakban. Ezzel elérték azt a szintet, ami még a HFF ingatlanbróker cég 2019-ben történt felvásárlása (2 milliárd dolláros tranzakció) előtt volt.

A JLL profitja 19 százalékkal (244 millió dollárra) csökkent a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A pénzügyi vezető hozzáfűzte: a kényszerű fizetéscsökkentésekkel és egyes juttatások mérséklésével sikerült 135 millió dollárt megtakarítani. Főleg a közel-keleti és az amerikai irodáknál voltak ilyen lépések.

A lap idézi Christian Ulbrich vezérigazgatót, aki azt mondta: „Jelentősen növekvő lehetőségek vannak (a felvásárlásra – a szerk.) a piacon. De most még nem látunk olyat, amire érdemes lenne részvényeseink pénzét elkölteni”. Ezt a megjegyzését sokan úgy értelmezték, hogy még a Cushman&Wakefieldre sem akarna költeni, mert úgymond „nem ér annyit” a kiszemelt vállalat.

Nagy ingatlanügynökségek (nem teljes lista)

  • CBRE
  • JLL
  • Cushman&Wakefield
  • Colliers
  • Newmark Knight Frank
  • Savills
  • NAI Global
  • Coldwell Banker

A fenti cégek közül a CBRE, a JLL, a Cushman&Wakefield, a Colliers is közvetlenül jelen van Magyarországon. A Savills a magyar Estonnal szorosan együttműködik.

A globális ingatlanpiac hihetetlen átalakuláson ment át az elmúlt évtizedben. Főleg a múltkori nagy válság gyorsította fel a fúziókat és felvásárlásokat, ami hatékonyabb működést tett lehetővé. Az Egyesült Államokban annak idején éppen az ingatlanhitelek bedőlése nyomán indult el a válság, ami nem csak az ingatlan szektoron belül, de sok más ágazatban is cégek ezreit döntötte be. Több ingatlanügynökség ekkora "talált egymásra" vagy esett áldozatul egy erősebbnek.

Fontos mérföldkő volt 2015, amikor a Cushman&Wakefield felvásárolta a DTZ-t, amely elsőként jelent meg a magyar piacon a nagy globális ingatlanügynökségek közül. A tényekhez még az is hozzátartozik, hogy a Cushman-t előzőleg egy magán konzorcium vette meg, ennek főszereplője az a TPG volt, amelyik később megvásárolta egyebek mellett a hatalmas fejlesztési portfóliót felépített TriGranitot is.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Ki akar házat venni az akkuval elárasztott Gödön?
Mester Nándor | 2024. március 27. 18:32
Jön a harmadik akkugyár Gödre, de nem jönnek a vásárlók. Legalábbis semmi nem mutat arra, hogy megfordulna az a csökkenő tranzakciós trend, ami épp a Samsung odatelepülése, vagyis a 2010-es évek vége óta tart. Elfogytak az akkorra megépített új otthonok, újak alig jöttek helyükbe, viszont lassan, de folyamatosan növekszik a használt házak kínálata. Ez még nem menekülés, de vannak már olyanok, akik nem kérnek a környezetszennyezésből, ráadásul úgy érzik, ingatlanuk értéke is megsínyli ezt, így jobb most kiszállni – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG