Egy lehetséges egybeolvadásról tárgyalt a közelmúltban a JLL és a Cushman&Wakefield – jelentette a therealdeal.com üzleti ingatlanos portál a JLL-nél dolgozó forrásra hivatkozva. A JLL jóval nagyobb cég, de mindkettő erős állásokat épített ki a globális piacon. Állítólag a Cushman előzőleg maga is szeretett volna végrehajtani egy felvásárlást, megvenné a Newmark céget, de a kiszemelt vállalat végül elutasította az ajánlatot. Közben a Marcus & Millichapnek viszont sikerült egyezségre jutni a Mission Capital Advisors megvásárlásáról.
A gazdasági portál megjegyzi: a JLL és a Cushman egybeolvadását megnehezítheti, hogy az utóbbi cég 2,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációját meghaladja a hitelállománya, ami 3,2 milliárd dollár. Azt is hozzáfűzi, hogy a Cushman nyeresége abba az irányba halad (magyarul annyira csökken), hogy a cég idővel esetleg nem tudja fizetni a hiteleit, de legalábbis nehézzé válik a teljesítés.
Néhány napja írtunk arról, hogy egyre nagyobb sebeket ejt a globális ingatlantanácsadói piac főszereplőin a koronavírus. A totálisan átalakuló üzleti ingatlanpiacon – beleértve a magyar piacot is - erősen megcsappantak a bérbeadásból és más szolgáltatásokból érkező bevételek, ennek megfelelően a nyereség is kisebb számokat mutat. Nem csoda, ha a piaci kapitalizáció alapján a legnagyobb (CBRE) és a második is (JLL) tovább faragja költségeit, mint ahogy az ágazat legtöbb szereplője is. S bár utóbbiak eddig nem jelentettek be ilyen lépéseket, mindegyik igyekszik csökkenteni a kiadásokat.
A JLL jóval nagyobb az esetleg beolvasztandó társánál, mintegy 6,3 milliárd dolláros piaci kapitalizációval bíró vállalat. A hitelekhez viszonyított nyereségállománya is kedvezőbb arányt mutat, mint a Cushmané. Karen Brennan, a JLL pénzügyi vezetője a harmadik negyedéves eredmények minapi nyilvánosságra kerülése után azt mondta: 320 millió dollárral sikerült levinni a nettó adósságot ebben a háromhavi időszakban. Ezzel elérték azt a szintet, ami még a HFF ingatlanbróker cég 2019-ben történt felvásárlása (2 milliárd dolláros tranzakció) előtt volt.
A JLL profitja 19 százalékkal (244 millió dollárra) csökkent a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A pénzügyi vezető hozzáfűzte: a kényszerű fizetéscsökkentésekkel és egyes juttatások mérséklésével sikerült 135 millió dollárt megtakarítani. Főleg a közel-keleti és az amerikai irodáknál voltak ilyen lépések.
A lap idézi Christian Ulbrich vezérigazgatót, aki azt mondta: „Jelentősen növekvő lehetőségek vannak (a felvásárlásra – a szerk.) a piacon. De most még nem látunk olyat, amire érdemes lenne részvényeseink pénzét elkölteni”. Ezt a megjegyzését sokan úgy értelmezték, hogy még a Cushman&Wakefieldre sem akarna költeni, mert úgymond „nem ér annyit” a kiszemelt vállalat.
Nagy ingatlanügynökségek (nem teljes lista)
- CBRE
- JLL
- Cushman&Wakefield
- Colliers
- Newmark Knight Frank
- Savills
- NAI Global
- Coldwell Banker
A fenti cégek közül a CBRE, a JLL, a Cushman&Wakefield, a Colliers is közvetlenül jelen van Magyarországon. A Savills a magyar Estonnal szorosan együttműködik.
A globális ingatlanpiac hihetetlen átalakuláson ment át az elmúlt évtizedben. Főleg a múltkori nagy válság gyorsította fel a fúziókat és felvásárlásokat, ami hatékonyabb működést tett lehetővé. Az Egyesült Államokban annak idején éppen az ingatlanhitelek bedőlése nyomán indult el a válság, ami nem csak az ingatlan szektoron belül, de sok más ágazatban is cégek ezreit döntötte be. Több ingatlanügynökség ekkora "talált egymásra" vagy esett áldozatul egy erősebbnek.
Fontos mérföldkő volt 2015, amikor a Cushman&Wakefield felvásárolta a DTZ-t, amely elsőként jelent meg a magyar piacon a nagy globális ingatlanügynökségek közül. A tényekhez még az is hozzátartozik, hogy a Cushman-t előzőleg egy magán konzorcium vette meg, ennek főszereplője az a TPG volt, amelyik később megvásárolta egyebek mellett a hatalmas fejlesztési portfóliót felépített TriGranitot is.