A békásmegyeri lakótelep panelházai, mögötte közvetlenül a Róka-hegy, a háttérben a Hármashatárhegy 2018. szeptember 27-én. MTI Fotó: Mohai Balázs |
Természetesen függ a vevő foglalkozásától is, hogy hány havi fizetése teszi ki egy ingatlan árát, ám általánosságban elmondható, hogy a fővárosban panel esetében 103, tégla ingatlan esetében pedig 169 havi nettó fizetést kell félre tenni teljes mértékben, amennyiben hitel nélkül tervezi valaki a vásárlást - derül ki a Duna House friss elemzéséből.
Egy átlagos panel- és tégla lakás megvásárlásához szükséges havi nettó fizetések száma Budapesten nettó átlagkeresete (Forrás: Duna House/KSH 2.1.46. táblázat) |
Legjobban a pénzügyi szektor dolgozói járnak, ahol a magas átlagfizetésnek köszönhetően már 4,5, valamint 7,5 év is elegendő egy saját lakáshoz, de 2014-hez képest természetesen nekik sem lett egyszerűbb.
Legnehezebb helyzetben a vendéglátásban dolgozók vannak, de az egészségügyi dolgozók helyzete sem sokkal kecsegtetőbb. Nekik 13 évet kell dolgozni egy panellakásért és 21-22 évet egy tégla ingatlanért. Esetükben már 2014 sem volt sokkal előnyösebb ilyen szempontból, már akkor is 8 és 14 évi fizetést kellett volna összegyűjteni.
"A legfrissebb adatok szerint a pesti kerületekben 22,5 millió forintra nőtt az átlagos panel eladási ár, míg Budán már közel 30 millió forint ez az érték, és a használt tégla lakások átlagára is 30-50 millió forint körül mozog. Ehhez foglalkozástól függően 146 és 415 ezer forint közötti átlagos nettó jövedelem társul. Ez azt eredményezi, hogy a teljes jövedelem megtakarítása mellett is több éves, sőt évtizedes spórolásra van szükség egy átlag budapesti lakás megvásárlásához” – mondta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője.
Ritkán látott drágulás, budapesti rekordárral
Lendületes növekedésről tanúskodnak a legfrissebb lakáspiaci adatok - ez már az ingatlan.com legújabb felméréséből derült ki, amely a KSH legfrissebb hivatalos adataiból és a saját adatbázisa alapján összesítette a lakáspiaci trendeket.
A tavalyi harmadik negyedévben országos átlagban az előző negyedévhez képest 3,7 százalékos volt az úgynevezett tiszta árváltozás, ez pedig az elmúlt tíz év egyik legmagasabb értéke, mindössze három alkalommal mértek ennél nagyobb drágulást egy negyedév alatt.
A hivatalos statisztika szerint 2018 első háromnegyed évében több mint 22 ezer használt lakás kelt el a fővárosban átlagosan 492 ezer forintos négyzetméteráron, ez egyrészt 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 410 ezer forintot. Másrészt rekordot is jelent. A harmadik negyedévben közel 5 ezer budapesti lakás cserélt gazdát, átlagos négyzetméteráruk a hivatalos adatok alapján 540 ezer forint volt, a kínálati piacon pedig 559 ezer forint volt az átlag.
A KSH adatai alapján az éves áremelkedés üteme ebben az időszakban 20 százalék volt, ami megegyezik az ingatlan.com által mért drágulással. A megyeszékhelyeken egy év alatt alatt átlagosan 18 százalékkal 239 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár. Ezzel összhangban vannak az ingatlan.com adatai, amelyek szerint 17 százalékos volt az árnövekedés, igaz, a kínálati piacon valamivel magasabb, 270 ezer forint felett voltak az átlagos négyzetméterárak. Az áremelkedés azóta sem állt meg, idén januárban a fővárosban átlagosan már a 600 ezer forintnál is többet kérnek egy négyzetméternyi lakásért vagy házért.
Előrehozták a lakásvásárlást
Balogh László elmondta, hogy a lakásforgalom továbbra is élénkülőben van: a múlt év első kilenc hónapjában több mint 8 százalékkal 103 ezer fölé nőtt a lakás-adásvételek száma. A tavalyi harmadik negyedévben bekövetkezett áremelkedésben pedig szerepe lehet annak, hogy sokan a jegybank tavaly októberben életbe lépett lakáshitel-szigorítása miatt igyekeztek előre hozni a lakásvásárlást.
A saját célra ingatlant vásárlók több mint fele hitelre veszi a lakását, így az előrehozott lakásvásárlások által generált keresletnövekedés a tavalyi év második felében rekordközeli áremelkedést okozott. Az ingatlan.com szakértője hozzátette, hogy ezek a vásárlók 2019-ben hiányozhatnak a piacról, ezért a lakáseladóknak érdemes a piaci szintnek megfelelően árazniuk a lakásukat vagy házukat, különben hónapokkal is elhúzódhat az adásvétel.