6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest ingatlanpiaca a nagy nyertese a tavalyi évi fellendülésnek. Nemcsak a forgalom nőtt meredeken, de az árak is elérték a válság kitörésekor jellemző szintet, ráadásul a harmadik negyedévben országosan jelentkező árcsökkenés sem érintette. Az év vége azonban a Balla Ingatlanirodák szerint itt is változást hozott, míg a 2016-os évet már a 10+10 millió forintos csok határozhatja meg.

 

A tavalyi év harmadik negyedévében, azaz a július-szeptember közötti időszakban még csak igen csekély nyomai voltak láthatók az ingatlanpiaci lassulásának - ez derült ki a KSH minap közzétett adataiból. Az első három negyedévben összesen 17 százalékkal nőtt a lakáseladások száma. Ugyanakkor országos szinten az árak már ekkor kismértékű csökkenésbe kezdtek. Budapesten ezzel szemben teljesen derült maradt az ég, hiszen még a harmadik negyedév sem állította meg az erőteljes áremelkedést. Nem véletlen, hogy a Balla Ingatlanirodák ingatlanközvetítői az irracionális árak megjelenését emlegették ezekben a hónapokban.

Országos szinten ereszkedő árak

Miközben az első három negyedévben a tiszta árnövekedés - azaz, hogy mennyivel kerültek volna többe a lakások, ha ebben az évben is ugyanazokat adták volna el, mint egy évvel korábban - a 10,7 százalékot is elérte az előző év árszintjéhez képest, addig a harmadik negyedéves tiszta árindex már kismértékű, 0,4 százalékos ereszkedést mutatott az első negyedév 4,3, majd a második negyedév 4,6 százalékos drágulása után.

Mivel azonban a valóságban az emberek nem a tiszta árindexszel találkoznak lakásvásárláskor, így érdemes megjegyezni, hogy a ténylegesen eladott használt lakások átlagára ennél kisebb mértékben, 7,5 százalékkal emelkedett az év első kilenc hónapjában.

Az újépítésű lakások piacán ugyan enyhébb, 6,6 százalékos volt a tiszta árnövekedés az első három negyedévben, ennek ellenére az árak itt már elérték a 2008-as szintet. A használt lakások ára viszont ettől még messze volt: a 2008-as szinttől még 3,8 százalékkal maradt el, viszont Budapest esetében már sikerült beállítani a válság előtt árszintet.

Az átlaglakás 11 millióba került

A tavalyi év első kilenc hónapjában a használt lakások átlagos ára 11,1 millió forintot tett ki, ami 800 ezer forinttal magasabb, mint a 2014-es szint. Ugyanakkor Budapesten az eladott használt lakások átlagára 1,8 millió forinttal nőtt, így itt egy használt lakás átlagára elérte a 16,3 millió forintot.

Az átlagot Budapest húzta fel 11,1 millióra, hiszen még a megyeszékhelyeken is csak 10,1 millió forintba került egy lakás, nem beszélve a városok 9,2 milliós és a községek 6,1 milliós átlagáráról. És az utóbbiban benne vannak az agglomerációs települések magasabb árai is, melyek nélkül az átlagár mindössze 4,2 millió forint volt. Vagyis átlagosan ennyibe kerül egy lakás egy vidéki községben.

Ami mindenképpen kiemelendő, hogy míg Budapesten az átlagár a III. negyedévben már meghaladta a 2008-as, azaz a válság kitörésekor jellemző árszintet, addig a többi településen még a 2010-est sem sikerült elérni.

Ami talán még többet mond a lakáseladóknak, hogy az átlagos négyzetméterár 240 ezerről 278 ezer forintra emelkedett a fővárosban. Az árak növekedése még a harmadik negyedévben is lendületesen folytatódott, miközben a megyeszékhelyeken már lefékeződött, a kisebb településeken pedig beindult az esés. Még a budapesti agglomerációban is 16,6 millióról 15,8 millió forintra csökkent az átlagár.

A nagyvárosokban pezsgett az ingatlanpiac

Ahogy az árak alakulása alapján is látható, főleg Budapestre, illetve kisebb mértékben a nagyobb városokra volt jellemző az ingatlanpiac kitartó növekedése. A KSH szerint az év első három negyedévében a lakáseladások nagyobb része a nagyvárosokban realizálódott. Míg a 2008-as ingatlanpiacon a nagyvárosok részesedése még csak 45 százalékot tett ki, addig 2015-ben 53 százalékot.

Ebből 30 százalékpontnyi rész Budapesté, ahol egyébként az eladott lakások háromnegyede társasházi lakás volt. Az eladott panellakások aránya a fővárosban közelítette a 20 százalékot, viszont a családi házak forgalma a 8 százalékot sem érte el.

Ennek köszönhető az a helyzet, hogy a válság kezdete óta országos szinten is folyamatosan csökken a családi házak ingatlanpiac részesedése: míg 2008-2009-ben még minden második eladott lakóingatlan családi ház volt, 2015-re ez az arány 40 százalékra esett vissza.

De mit hoz az idei év?

A KSH előbb említette számai csak a tavalyi év első három negyedévére vonatkozóan adnak támpontot az ingatlanpiaci folyamatokról. Pedig a tavalyi év végén kezdtek érdekesebbé válni a dolgok. A Balla Ingatlanirodák ingatlanközvetítőinek tapasztalatai szerint ugyanis ezekben a hónapokban megtorpant az addig jellemző lendület Budapesten is. Az árakat illetően valószínűleg stagnálás-közeli állapotot mutatnak majd a számok.

A kínálat ugyanis nő, hiszen a devizahiteles elszámolásokat kézhez kapó adósok ingatlanai lassan piacra kerülnek, ez pedig korrigálhatja a túlságosan is keresletivé váló piacot. Balla Ákos, a Balla Ingatlanirodák vezetője szerint eközben a befektetői kereslet visszaszorul, egyrészt azért, mert az árak növekedése megállt, másrészt pedig azért, mert az új utakat kereső tőke már elköltésre került, és lassan képződik újra. Emiatt a jövőben nem spekulatív és befektetői vevők várhatóak a piacon, hanem lakossági vásárlások, vagyis befektetés helyett a lakáscél kielégítése lesz ismét az elsődleges cél.

A 2016-os évben az árak feltehetően stagnálni fognak, de akár még áresés is előfordulhat abban az ingatlanpiaci szegmensben, melyet nagyobb mértékben érintenek majd a végrehajtások. Ennek oka, hogy a korábbi devizahiteles probléma ingatlanpiaci megoldása még nem történt meg – tette hozzá Balla Ákos.

Belezavar a képbe 10+10 milliós csok

Kérdéses ugyanakkor, hogy mennyire torzítja az előbb vázolt folyamatokat a tavalyi év legvégén bejelentett új csok, valamint a mellé kapcsolódó, újépítésű lakásokra vonatkozó áfa-csökkentés. A komoly mértékű támogatás miatt várhatóan a kereslet eltolódhat az új lakások irányába. Az első hetek tapasztalatai is azt mutatják, hogy jelentős mértékben megnőtt az érdeklődés az újépítésű ingatlanok iránt. Ez pedig a használt lakásoknál a visszarendeződés irányába tolja a folyamatokat.

Amennyiben középtávon megjelennek a piacon az újépítésű lakások, azok komoly vetélytársai lehetnek a 20 millió forintnál drágább használt lakásoknak, kérdés persze, hogy mennyire válnak irreálissá az árak. Az ennél olcsóbb lakások kategóriájában ugyanakkor nem jelentkezik ez a hatás, hiszen ilyen összegért Budapesten nem lehet majd újépítésű lakást kapni.

Az újépítésű lakásokra jellemző nagymértékű drágulás viszont inkább a kezdeti időszakra lesz jellemző a csekély kínálat és az óriási kereslet miatt. Ahogy azonban növekszik a kínálat és csökken a kereslet, úgy beindulhat az árak csökkenése, mely aztán az egész ingatlanpiacra kihat majd néhány év múlva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG