Németország volt az egyetlen olyan piac Európában, ahol nem csökkent a kereskedelmi ingatlanok értéke. Máshol, mint például Franciaországban 0,3 százalékkal, Közép-Kelet-Európában 0,7 százalékkal és Skandináviában 0,1 százalékkal estek az ingatlanárak. Dél-Európában és Írországban viszont sokkal rosszabb a helyzet, ott az ingatlanok átlagban 4,9 százalékot veszítettek értékükből. A befektetői kedv ilyen mértékű romlása a tőkeérték gyorsuló csökkenését hozza magával.
A kiskereskedelmi ingatlanok jól teljesítenek
A szektorokat vizsgálva a kiskereskedelmi ingatlanok mutatják a legjobb teljesítményt, a tőkeérték a 2012 első negyedéves 0,1 százalékos emelkedés után a második negyedben fél százalékot csökkent a kontinensen, ami a befektetők első osztályú ingatlanok iránti töretlen keresletével magyarázható. A kiskereskedelmi ingatlanok értékváltozása most már szinte folyamatosan felül múlja a többi szektor teljesítményét, ami legfőképpen az ipari ingatlanokkal szemben feltűnő, hiszen a különbség immár 10,7%.
2012 második negyedében az ipari ingatlanok kivételével az ingatlanpiacon csökkentek a hozamok, az összesített változás -0,7% volt, az ERV (Estimated Rental Value, becsült bérleti érték) hatás pedig -0,2 százalékot tett ki. Fontos megjegyezni, hogy az válságnak kevésbé kitett gazdaságokban, mint például Németországban, Skandináviában és Franciaországban az ERV kismértékben, de pozitív volt, míg a negatív eredmény oka a déli piacok rossz teljesítménye. A kiskereskedelmi ingatlanok esetében mind a hozamok, mind a bérleti díjak felfelé mozdultak a szektorok között egyedüliként. A legnagyobb mértékben Dél-Európában (+3.7%), míg az Egyesült Királyságban -1,2% százalékkal csökkentek a hozamok.
Mi jöhet még?
A CBRE globális ingatlan tanácsadó legújabb európai értékbecslési jelentése szerint a kereskedelmi ingatlanbefektetési aktivitás kismértékben romlott a második negyedévben az első negyedhez viszonyítva, néhány piac pedig szinte összerogyott Dél-Európában és a közép-kelet-európai régióban. Az erős befektetői kereslet ellenére a minőségi ingatlanok kínálatának hiánya miatt áll a befektetési piac Németországban, Skandináviában és közép-kelet-európai régió egyes országaiban.
Valószínűleg a tőkeértékek stabilak maradnak az első osztályú ingatlanok esetében, míg azok az eszközök, amelyek nem teljesítik az első osztály kritériumait, esni fognak. Az elérhető finanszírozás hiánya továbbra is nyomasztja majd a piacot, az első- és másodosztályú ingatlanok közötti hozamkülönbség pedig tovább nő.