Őrületes tempóban dübörög az építőipar: az ágazat termelése 36,8 százalékkal növekedett augusztusban, ez az idén a legjobb eredménynek számít. A szektoron belül a lakásépítéseket is felölelő épületépítéseknél 46,8, a másik alágazatban, az egyéb építményeknél 24,1 százalékos volt a bővülés augusztusban, ezt közölte az ingatlan.com a Privátbankár.hu-val.
Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője szerint továbbra is több tényező miatt látványos a növekedés a szektorban, meglátása szerint a gyenge tavalyi teljesítmény, vagyis az alacsony bázis mellett az uniós projektek, valamint a lakásépítések húzzák az építőipart. A szektor jövőbeni teljesítményét meghatározó hó végi rendelésállomány az épületépítéseknél 22,2, az egyéb építményeknél pedig 134 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Egy a gond: csúsznak az átadások
A fokozott lakásépítési kedv ugyanakkor nem csak a friss épületépítési adatokból, hanem abból is látszik, hogy az idei első félévben több mint ötezer új lakóingatlant - lakást vagy családi házat - adtak át. Ez 46 százalékos növekedésnek felel meg, emellett 19 823 új lakás építésére adtak ki engedélyt, ez pedig 40 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben. Ráadásul 20 százalékkal nőtt a több mint kétlakásos lakóépületekre kiadott engedélyek száma.
Lakást keresel, de nem tudod, miből vegyél fel hitelt? Kalkulálj velünk! >>>
A lakásépítésekről a szakember elmondta, hogy a társasházfejlesztések 14 százalékánál már módosították, azaz eltolták 1-2 negyedévvel a befejezés eredeti, a tervezésnél kitűzött határidejét. Tehát minden hetedik épülő lakásnál későbbre tették az átadást. “A csúszásban lévő építkezések nagy aránya utal arra, hogy az építőiparban kapacitás- és munkaerőhiány alakult ki” - mondta Balogh László. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis csak 2020-ig van érvényben a kedvezményes - 5 százalékos - áfakulcs a lakásépítésekre, ha nem változik ez az előírás, akkor utána jóval drágábbak lehetnek az új lakások.
Érdemes nyomon követni a projektek sorsát
Az ingatlan.com szakembere elmondta, hogy a későbbiekben is módosulhatnak az átadási határidők, ezért a vevőknek az új lakás megvásárlása előtt és után is érdemes nyomon követni a projektek sorsát, és minél több információt összegyűjteni a beruházásról, az építtetőről, illetve a kivitelezőről is. A vásárlók számára megnyugtató lehet ugyanis, ha látják azt, hogy a beruházó rendelkezik kivitelezői kapacitásokkal, és minden az előre eltervezett menetrend szerint alakul.
„Az átadási határidők néhány hetes vagy hónapos módosítása még nem feltétlenül jelent nagy problémát, hiszen egy-egy nagyobb társasház-fejlesztés tervezésekor nehéz több évre előre megbecsülni az átadás pontos dátumát. Az viszont nagyon fontos, hogy folyamatos legyen a kommunikáció a vevők és az eladók között, mert ez segíthet a vitás helyzetek elkerülésében", fűzte hozzá Balogh László.
Lakást keresel, de nem tudod, hogyan fogj hozzá? Kalkulátorunkkal segítünk eligazodni a hitelajánlatok között!