4p

A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.

Eli Hoisington manapság nagyon trendi: még a gyakori repülőútjain is a tabletjén játszik. De nem valami időgyilkos pasziánszt vagy ilyesmit, hanem épülettervezést. Ráskicceli a képernyőre a megálmodott részletrajzokat a speciális tollával, majd szépen megnyomja az enter gombot. A rajz az irodájában landol, ahova megérkezik. Kinyitja a fájlt, kicsit módosít, letisztáz, „berakja” egy illesztő programba és máris hívhatja a kollégáit, hogy a kivetített nagy képen megbeszéljék, kinek, hogy tetszik. 

Így írta le a Bisnow amerikai szakportál, hogy mi a valóság egy mai tervező életében. Merthogy 2022 óta minden felgyorsult. Akkor jelent meg a ChatGTP az Open AI jóvoltából és a Dall-E 2 nevű alkalmazás.

Jelentős kockázati tőke áramlik az ingatlanpiacot felforgató technológiákat kitaláló cégekhez
Jelentős kockázati tőke áramlik az ingatlanpiacot felforgató technológiákat kitaláló cégekhez
Fotó: Pixabay

Azt már mi tesszük hozzá, hogy egyre hétköznapibb tervezői, belsőépítészeti vagy egyszerűen csak lakberendezői munkákhoz is alkalmaznak MI-t. Mondjuk egy vendéglátóipari vállalkozó kinéz egy eladó üzlethelyiséget, maga mellé vesz egy-két vezetőtársat, de már nem hagyja ki az MI-t sem. Szó szerint elmondja neki, hogy miként rendezné át a helyiséget, milyen falfelületeket alakítana ki, hol lehetnek belső szintbeli különbségek, galériák vagy boxok és milyen fényviszonyokat képzel el. A hang értelmezése manapság gyerekjáték az MI-nek, az elmondott információk alapján rögtön több változatot is készít és ezt prezentálja is egy nagy képernyőn, amit aztán megvitathat a tulaj a kollégákkal. 

A portál azonban nem sokat örömködik ezen határtalan lehetőségeken. Fölvetette, hogy adatbiztonsági, személyiségjogi és munkaerőpiaci aggodalmak lehetnek, amikre még nincs egyértelmű válasz vagy megoldás. Egyelőre még tanulmányok se nagyon vannak arról, hogy milyen hatásai lehetnek az MI-nek ezeken a területeken, viszont a kiberbűnözők már itt is előrébb tartanak, rosszhiszemű felhasználóként viselkednek és súlyos károkat okoznak vagy okozhatnak.

A tervezők szerint nagyon menő, hogy a projektek elején az irodaházak vagy üzletközpontok, éttermek és hasonlók belső kialakításakor gyorsan előadhatják az elképzeléseiket és az MI ugyancsak gyorsan alternatívák tucatjait kínálja fel, beépítve a tervezők megbízóinak álmait is. De a haszna itt véget is ér, legalábbis jelenleg – véli sok szakember.

Egyelőre a fejlett gazdaságokban sem általános az MI használata. Az építésgazdaságban szereplő cégek (tervezők, kivitelezők, ingatlanfejlesztők, üzemeltetők) egyelőre többnyire az úgynevezett BIM rendszer (Building Intelligence Management) elterjesztését tekintik közvetlen célnak, az MI csak kevesek számára elég fontos vagy megfizethető. Ha használnak ilyet, akkor is legfeljebb adatelemzésre és háttérkutatásokra.

Teljesen más a vizualitás, ahol leginkább szerepe lenne az MI-nek, hiszen az építés mégiscsak egy ilyen terület. Az MI kreatív képességeire kellene helyezni a hangsúlyt, azt kellene maximalizálni. Az ugyanis olyan összefüggéseket is felmutathat, amilyenekre nem feltétlenül gondol egy tervező. Például nem vezeti le, hogy egy rosszul megtervezett épületszárnyban keletkezett tűz nyomán mik veszhetnek el, az eset hogyan hat a cég hírnevére és mennyien léphetnek ki onnan, ha már „ciki” lesz emiatt ott dolgozni vagy mennyi potenciális új dolgozót taszít, hogy ilyen megeshet az adott cégnél. Nagyon messzire is elkalandozhat tehát a mesterséges intelligencia és ezt nem árt figyelembe venni.

A nagyobb tervező cégeknél, de akár ingatlanfejlesztőknél is előjött manapság, hogy érdemes külön MI-csapatot alkotni. Ezek a szakemberek általában saját alrendszereket találnak ki és előremutató számításokat végeznek az alkalmazásukról. Érdekes, hogy ebben a csapatban már jogászok is vannak, hiszen egy kép vagy rajz MI általi kitalálása a digitális térben található jogvédett vizuális elemek felhasználásával is történhet. Ha felmerül a gyanúja annak, hogy ilyen elem is beszűrődik a később felhasznált, MI alkotta képbe, akkor súlyos perek jöhetnek, amik akár csődbe vihetik a céget. Szóval rengeteg múlik ezen is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG