Döntőbe jutottak
A BME Solar Decathlon csapata a közép-európai régióból elsőként részt vehet a 2012 őszén Madridban rendezendő innovációs versenyen, ahol – piaci szereplőkkel együttműködve – egy kizárólag napenergiát hasznosító, energiahatékony lakóépületet kell megterveznie és felépítenie. A műszaki egyetem csapatának és az ODOO-projektjük főszponzora a Siemens Zrt., a támogatásról szóló szerződést Dale. A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója és Dr. Péceli Gábor a BME rektora írta alá nemrég.

A Budapesti Műszaki Egyetem (BME) a kelet-közép-európai régióból elsőként vehet részt a Solar Decathlon elnevezésű, egyetemek közötti nemzetközi innovációs versenyen, amit 2002 óta rendeznek meg az USA Energetikai Minisztériuma és a spanyol kormány szervezésében. A verseny fő célkitűzése a napenergia felhasználásával összefüggő építészeti megoldások népszerűsítése, a zöldtechnológiák társadalmi és piaci támogatottságának megteremtése, a megújuló energiák és az energiahatékony szerkezetek megismertetése a diákokkal, továbbá az új technológiák széles körű társadalmi elfogadtatása, használatuk ösztönzése, valamint a szoláris technológiák esztétikus és szerves integrálása az épületszerkezetekbe. A 2012-es madridi versenyen négy kontinensről 20 csapat vesz részt 14 ország 26 egyeteme képviseletében.
A magyar részvétel főszponzora a Siemens Zrt., amely 20,5 millió forinttal támogatja a projektet. A támogatási szerződést szerdán írta alá Dale. A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója és Dr. Péceli Gábor a BME rektora. A 2012-es madridi döntőn várhatóan mintegy 200 ezer érdeklődő láthatja a magyar csapat által tervezett házat.
A ház, mely háromszor annyit energiát termel, mint amennyit elfogyaszt
A BME hallgatói által tervezett ház – amelynek félépítésére és beüzemelésére összesen kilenc nap áll rendelkezésre Madridban –, az ODOO ikonikus megjelenésével az energiatudatos tervezés és a napenergia felhasználásának szimbóluma. A sötét külső héj világos belsőt rejt, ami pavilonszerű, átlátható, nyitott tereivel maximálisan képes kielégíteni a bemutathatóság igényét. A terv a magyar népi építészetre jellemző ház–udvar kapcsolatot értelmezi újra. Az éghajlati adottságok miatt zárt épületre van szükség, ezért „kint" és „bent" élesen elválik egymástól. A nyári falba beépített funkcionális – háztartási – gépeknek köszönhetően nyáron minden szükséges tevékenységet el tudunk végezni a szabadban is. Auth Adrián, a projekt diákvezetője szerint az általuk tervezett ház háromszor annyi energiát termel, mint amennyit elfogyaszt.

Auth Adrián, a csapat diákvezetője
A versenyen részt vevő házaknak igazolniuk kell az épület fenntarthatóságát, aminek komoly részét képezi az anyagok primerenergia-tartalma, ökológiai lábnyoma, újrahasznosítása, károsanyag-kibocsátása – ezért esett a választás a faanyagú, pilléres-gerendás teherhordó szerkezetre cellulóz és farostgyapot hőszigetelés alkalmazása mellett.
A projektben jelenleg közel 70 hallgató vesz részt a Műegyetem szinte minden karáról; a csapatot az Építészmérnöki Kar dékánja, Becker Gábor mentorálja. A hallgatók munkájának szakmai felügyeletét egyetemi oktatók látják el, vezetőjük Varga Tamás DLA egyetemi docens. Becker Gábor dékán az együttműködési megállapodás aláírása alkalmából hangsúlyozta: „A BME Solar Decathlon csapatának fő célja annak bemutatása, hogy a napenergia felhasználása lehet esztétikus, kényelmes és megfizethető. A hallgatók oktatóik és szponzoraik segítségével egy olyan innovatív, az általuk kifejlesztett és felhasznált építészeti és műszaki megoldásokat alkalmazó, napenergiát hasznosító lakóház megalkotásán dolgoznak másfél éven keresztül, amely a későbbiekben a piacon is sikeresen megállhatja a helyét, előremozdítva a fenntartható, környezettudatos építészet, illetve szemléletmód elterjedését Magyarországon."
Dale. A. Martin, a Siemens elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a társaság kiemelten fontosnak tartja a projekt sikerét, azt, hogy a végeredmény az energiatakarékossági számításokból levezethető módon rövid megtérülési időt biztosítson, ami a piacképesség elemi feltétele. A Siemens – mint a világ legnagyobb környezeti portfólióját kínáló vállalata – az élet minden területén kínál energiatakarékos megoldásokat, de a tapasztalat az, hogy a tíz évnél hosszabb megtérülési idő csak a professzionális befektetők részéről, illetve az EU-támogatást elnyerő állami projektek esetében fogadható el. A lakosság esetében ennél lényegesen rövidebb megtérülési időre van szükség az új megoldások gyors elterjedéséhez. A Siemens ezért ahhoz kíván hozzájárulni, hogy a BME ODOO projektjének fejlesztései a lehető leghatékonyabbak legyenek.
Laduver Gyula, a Siemens vezető projektmenedzsere hozzátette: már a tervezési folyamatban az igényeknek megfelelő támogatást és szolgáltatásokat kapnak az egyetemisták. A Siemens – amely elsőként támogatta a BME csapatát – partneri kapcsolatain keresztül további szponzorok bevonása is lehetséges.