Teljesen átalakulhat a könyvpiac. |
Mindenhol rejtély, érzelmi hurok, cliffhanger-hegyek: erre lehet számítani a könyvekben, ha az Amazonnak bejön az új üzleti modell, amit júliusban indít el Angliában: az Amazon rendszerében kiadott e-könyvek esetén nem annak megvásárlása esetén fizetik ki a szerzőt, hanem az elolvasott oldalak után kapja majd a pénzét - írja az Atlantic.
Nem érnek ugyanannyit
Az Amazon problémája az volt, hogy az előfizetéses Kindle Unlimited és a kölcsönzéses Kindle Lending Libary szolgáltatásaik esetén mindegy, milyen hosszú egy könyv, a szerzők nagyjából ugyanannyit kapnak, ha valaki kivette a könyveket. A vállalat szerint ez kitolás a hosszabb könyvek szerzőivel, akik úgy érezhetik, hogy aprópénzre váltották a befektetett nagyobb energiát, hiszen egy rövidebb könyvet sokkal kevesebb idő alatt be lehet fejezni.
Nincs csalás
A hírre egyből mentek a találgatások, hogyan lehet kijátszani a rendszert: mindenki a nagyobb betűméretre és a képekre esküdött, de az Amazon rendszerében egyezményes formázási stílus lesz, így ez nem lesz járható út.
A díszkönyvek vége?
Az Atlantic cikke szerint a modell jó irányba terelheti az írókat, akik motiváltak lesznek abban, hogy ne csak hosszú, de tartalmas könyveket írjanak. A szerző Thomas Piketty híres munkáját, A tőke a 21. században-t emlegeti, ami 700 oldal tömény belsős közgazdaságtan, mégis sokan megveszik, mert jól mutat a kávézóasztalon beszélgetés közben, de elolvasni senki sem fogja.
A cél mostantól az lesz az írók számára, hogy írjanak jól: legyenek célratörők, tartsák fent az olvasó figyelmét, hogy akarjon lapozni. Jöhetnek oldalanként a cliffhangerek, a folyamatosan fenntartott cselekmény, a rövid expozíciók és tájleírások. A szerzőnek arra kell innentől törekednie, hogy benntartsa az olvasóit és tegyen meg ezért mindent. Kérdés, hogy egy ilyen modellben születnének-e olyan legendás alkotások, mint A Gyűrűk Ura vagy a Háború és Béke.