MTI Fotó: Balázs Attila |
A Washington Post cikke számol be arról az egyre kaotikusabb helyzetről, amelyet az éttermek három fogásra áhítozó vendége még messze nem érzékel, de a konyhaszolgálat már a saját bőrén tapasztalja a bajt.
Eltűntek ugyanis a szakácsok a munkaerőpiacról. "Ha bejön egy séf és munkát keres, akkor is felveszem, ha nincs helyem. Mert lesz helyem." - mondja egy étteremtulajdonos, érzékeltetve a probléma mértékét. Seattle, San Francisco, New York, Washington és még sok más nagyváros küzd a szakácsmentesség problémájával. "Régen egy étteremre jött 12 jelentkező, ma egy jelentkezőért kapkod 12 étterem."
Nem éri meg
A lap szerint az alacsony bérek, a hosszú munkaidő és a kulturális változások nagyon megviselték ezt az egykor oly szép szakmát. Az egyik legnagyobb visszatartó erő mégis az, hogy nem éri meg egy nagyváros drága lakásába beköltözni és éhbérért szenvedni. New Yorkban egy szakács 10-12 dollárt keres óránként, egy albérlet pedig átlagosan 1200 dollárba kerül. Ráadásul, azok a diákok, akik a szakácsiskolákból kikerülnek, gyakran őrületesen nagy diákhitellel a nyakukban vágnak neki a munka világának, még inkább hátrányba kerülve.
Kicsit becsapós
A bérezésen túl az sincs rendben, hogy az ebbe csöppenő fiatalok egy illúziót kergetnek: az amerikai (és ma már a magyar) televíziózás egyik fő trendje jelenleg a főzős valóságshow-k, ahol nagyon profi, nagyon igényes környezetben sztárséfeket látnak dolgozni, holott ez a munka a csúszós, rosszabb esetben mocskos padlón, a forró tűz mellett, a pengeéles kések és minimum 10 másik ember körül forog egy levegőtlen, forró teremben.
Túl jól megy a gazdaság
A fizetéseket persze nagyon egyszerű alacsonyan tartani, hiszen a konyhai munkára tömegével jelentkeznek feketén az illegális bevándorlók, főleg mexikóiak, akik azonban nem a legképzettebbek. Ráadásul az erősödő amerikai gazdaságban egyre kevésbé szimpatikus a vendéglátás, mindenki máshogy akar boldogulni - véli a lap által megkérdezett munkaügyi szakértő. Mindezek ellenére egyre-másra nyitnak az újabb és újabb éttermek, amely csak tovább mélyíti a problémát.
Eközben Magyarországon
Hazánkban is hasonló okok miatt zúgolódnak a vendéglátósok: megszégyenítően alacsony fizetésért robotolnak a szakácsok, cukrászok, így nem kellett azon csodálkozni, hogy mára ezt megunták, és már a nyári szezont is inkább Ausztriában húzzák le, nyolcszor annyi pénzért. A problémáról a Napi Kommentárban is beszélgettünk Gál Pál Zoltánnal, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnökével: