Ma már kicsit tovább tart a gyerekkor, mint a korábbi generációk esetében: a tanulás és a házasságkötés kitolódása miatt jelenleg a huszonéves fiatalok fele, míg a harmincasok egyharmada élvezi a „mamahotel” vendégszeretetét. A Fundamenta fiatalok lakáshelyzetét vizsgáló országos reprezentatív kutatásából kiderül, hogy jellemzően a férfiak és a kisvárosok lakói azok, akik tovább maradnak a szülői fészekben, ezt közölte a cég a Privátbankár.hu-val.
Sokak számára azonban ez akkora anyagi megterhelést jelent, amit egyszerűen nem tudnak finanszírozni, így egyszerűen „muszájból” maradnak a szüleikkel. A kutatás eredményeinek egyik érdekessége, hogy bár a legtöbben a lakáscélú megtakarítást tartják a legjobb megoldásnak a saját otthon megteremtéséhez, csak minden tízedik egyedülálló fiatal, a fiatal pároknak pedig csupán ötöde rendelkezik ilyesmivel. Márpedig akik későn kezdik el a takarékoskodást, azok számára akár évekkel is eltolódhat a sajátlakás-projekt.
Nem csak nálunk tipikus jelenség
A mamahotelezés nem csak magyar sajátosság, mára már Európa-szerte általános jelenségnek számít: az Európai Unióban a 18 és 31 év közötti fiatalok majdnem fele él még együtt a szüleivel. Az észak-európai országok többségében ez az arány 25 százalék, míg Máltán, Horvátországban és Szlovákiában 70-78 százalék lakik a szülőkkel.
Az egyes országok közötti különbségek nemcsak az anyagi jóléthez köthetőek, hanem az adott országra jellemző normák, értékek és szokások is meghatározhatják. Magyarország azonban még így is vezeti a listát – hogy mi másban vagyunk még vezetők az Európai Unióban, arról itt írtunk korábban a Privátbankár.hu-n. >>>