Magyarországon bizonyosan, de világszinten is közel egyedülálló módon egyetlen kötetbe oltva van lehetősége az érdeklődőknek megismerniük az általánosan elfogadott és alkalmazott coaching technikákat. Kelló Éva ötletéből és szerkesztése mellett nemrégiben megjelent Coaching alapok és irányzatok című könyv, amelynek bemutatóját a héten tartották.
A szerkesztő a magyarországi coachok krémjét kérte fel, hogy saját szakterületük sajátosságait feltérképezve ismertessék meg az olvasókat ennek az Egyesült Államokból indult vezetéstámogató rendszernek az alapjaival, jellemzőivel.
A coachinggal először a sportpszichológusok kezdtek el foglalkozni teljesítménynövelési célzatattal, majd a 80-as években már az üzleti világ vezetőit hajtották jobb teljesítmények felé a segítők. A coaching elve roppant egyszerű: nemcsak krízisben lévő embereknek lehet szükségük tanácsokra, hanem azoknak a személyeknek is, akik szeretnének többet kihozni magukból, sikeresebbek, elégedettebbek kívánnak lenni az élet bármely területén.
Emiatt tehát nemcsak elakadt életszituációk megoldásában, de új inspirációk nyújtásában is komoly segítséget nyújthat a coaching. Fontos tudni, hogy a coachok a szó eredeti értelmében nem tanácsadók, módszereik révénb az egyén döntéseinek meghozatalát segítik azzal, hogy különböző technikák révén a partner saját magában rejlő lehetőségeket bővítik ki, elrejtett erőket és ismereteket hoznak a felszínre.
A most bemutatott kötetben az adott terület legtekintélyesebb hazai szakértői mutatják be saját megoldásaikat, amely révén átfogó képet alkothatunk a coaching technikákról. A könyv az alábbi szerzőkkel és megoldásokkal ismerteti meg az olvasót.
Kiss György Ádám: Akcióközpontú coaching
Pszichodrámára épülő módszer, ahol a csoporttagok a számukra fontos élethelyzeteket élhetnek újra, szerepcsere révén más perspektívából is ráláthatnak az adott helyzetre. A módszer akcióorientált: megbeszélés mellett a megoldások lejátszhatóak.
Vásárhelyi Judit: Érték alapú (Appreciative Inquiry) coaching
Az Appreciative Inquiry (rövidítve AI), azaz az Értékalapú Szervezetfejlesztés módszere a szervezetekben jelen lévő pozitív energiák feltárására és erősítésére alapoz, amelyet célzottan az üzleti célok és feladatok megoldásának szolgálatába állítanak. Az AI eljárása a sikerekből való tanulás folyamata.
Dr. Erős Ilona: Gestalt coaching
Mindannyian megélünk egyfajta valóságot, amely egy szubjektív valóság, befolyásolják korábbi élményeink, tapasztalásaink. Ha egy helyzetet többen végigélnek, szinte bizonyosan mindenki másra fog emlékezni, mindenki mást emel ki belőle. A gestalt alapú coaching a berögzült válaszminták feloldásában segít.
Tegyi Enikő: Megoldásközpontú brief coaching
Itt a személy saját kérdései és problémái feldolgozása során kialakítja egyértelmű belső meggyőződéseit is tükröző olvasatát a szituációról, értékelve saját szerepét és felelősségét a helyzet létrehozásában és fenntartásában. Ennek révén a korábbi rutinmegoldások helyét kreatív, egyedi, személyes hiten és képességeken alapuló döntések születhetnek.
Dr. Stenger Györgyi: NLP megközelítésű coaching
Az NLP segítségével a kliens a coach segítségével hidat épít a jelenlegi állapot és a vágyott célok közé. Ehhez a coach támogatásával azonosítja és eltávolítja az akadályokat. Megtalálja és erősíti meglévő erőforrásait, új erőforrásokat fejleszt ki magában. A feladat teljesítéséhez mindig a kliens saját tapasztalatát, belső jelentésrendszerét használja.
Dr. Kollár József-Dr. Kollárné Déri Krisztina: Ontológiai coaching
Az ontológia coaching a „kommunikációs gépezeteket” magunk javára fordítsuk, a nyelvi eszközök révén olyan problématereket építhetünk fel, amelyek kivezetnek a megszokások labirintusából. Az ontológiai coaching révén azonosítani tudjuk legmélyebb szándékainkat, vágyainkat, álmainkat és ezt követően meg is valósíthatjuk őket.
Dr. Bodó Péter: Rendszerszemléletű coaching
E szemlélet alapja, hogy a legkisebb rész is egy egész-rendszer. A rendszereknek tudása, céljai, és ereje van. A coaching feladata, hogy segítsen ezeket felfedezni, mozgósítani. A konstruktív rendszerszemlélet erősíti az egyén felelősségtudatát és öntevékenységre ösztönzi.
Wiesner Erzsébet: Szupervízió megközelítésű reflektív coaching
Aktuális problémákból, konkrét helyzetekből indulunk ki, amikor a coach kérdések sorozatával segíti az ügyfelet saját problémájának felismerésében, a megoldások megtalálásában. A folyamat során állandó visszajelzéseket ad a kliensnek arra vonatkozóan, hogy rá hogyan hatnak, benne milyen érzéseket keltenek azok a dolgok, amelyekről az ügyfél beszámol.
Drs. Sari J. van Poelje: Tranzakcióanalitikus coaching
A tranzakció-alapú coaching az ügyfél tevékenységére fókuszál. A coach az érzések, gondolatok, kommunikáció tiszta kezelésében segít. A tranzakció-analízis fogalmi értelmezési keretet ad az egyén számára nehézségeket, elakadásokat jelentő helyzetben, lehetőséget teremt a változásra, változtatásra. A tranzakció-analitikus megközelítés szerint az emberek általában véve "rendben vannak" és fejlődőképesek, mindenki rendelkezik a gondolkodásra való képességgel.
Liptai Beáta: Wingwave coaching
A wingwave coaching a tudat mélyére ás le: a coach nem új képességekre alapoz, hanem az érzelmi rugalmasságot fejleszti, hogy az egyén belső korlátok nélkül legyen képes maximálisan teljesíteni. Ha pontosan megtaláljuk azt a problémát, érzelmi feldolgozatlanságban rejlő elakadást, ami a teljesítmény csökkenését okozza, a viselkedést blokkolja, akkor az egyszerű, pontosan célzott beavatkozásokkal jelentős változást lehet elérni a viselkedésben.