"Szeretem a munkát" (Fotó: 123rf.com) |
A BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián februárban készített kutatást a munkaerőpiaci helyzetről, amely alapján a tavaliy év hasonló időszakához képest a mutató 3 százalékpontot emelkedett, 70 pontra. Így az időszakonként tapasztalható kisebb ingadozások ellenére továbbra is egy emelkedő tendenciáról beszélhetünk, ezt közölte a BNP a Privátbankár.hu-val. A cég indexe azt fejezi ki egy 100 pontos skálán, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi foglalkoztatójuk hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra.
Míg 2015 februárjában 62, egy évvel később 64, 2017-ben pedig már 67 pontot ért el a munkavállalói bizalmi index értéke, 70 pontot pedig utoljára a 2017 szeptemberi felmérésben regisztráltak, így a több mint három éve indult kutatás során az index most ért el másodszor ilyen magas értéket. Kiss Márk István, a biztosító vezérigazgatója hozzátette: a legoptimistább munkavállalók továbbra is a fővárosban élnek, az ő körükben most vette fel az index az eddigi legmagasabb értéket, 74 pontot.
A diplomások optimistábbak
Általánosságban elmondható, hogy iskolai végzettséget tekintve továbbra is a diplomások és az érettségivel rendelkezők alkotják a legbizakodóbb csoportot a maguk 72-72 pontjával, utánuk 70 ponttal következnek szakmunkás papírral rendelkezők, végül 59 ponttal a legfeljebb 8 osztályt végzettek jönnek. Ezzel együtt minden korcsoportban jelentős javulást láthattunk: a 18-29 évesek körében 71, a 30-39 éveseknél 72, a 40-49 éves korosztálynál 71 pontot vett fel az index, míg az 50-59 éves korcsoportnál 67, a 60 felettieknél pedig 64 pontot regisztráltak.
A szektorok szerinti bontás tekintetében szintén nem figyelhető meg kiugró különbség: az iparban és építőiparban 72, a kereskedelemben 70, a közigazgatásban és a mezőgazdaságban dolgozóknál pedig egyaránt 68-68 pontot mértek. A lakóhely szerinti bontásban azonban az átlagosnál nagyobb eltérés figyelhető meg a településméretek között: a budapestiek körében a már említett 74, a városban élőknél 71, míg a falvakban élőknél 66 pontot mértek. Emellett azok a munkavállalók, akik ennél rövidebb időre látják biztosnak a munkahelyüket, 36 százalékuk szerint a cég meg fog szűnni, 23 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy az egész cégben nincs elég megrendelés, ugyanennyien pedig úgy vélik, hogy nem találnak megfelelő szakembereket.
A férfiak nagyobb biztonságban vannak ?
A régiók szerinti bontásnál, a fentiekből is következően, a Közép- és Nyugat-Magyarországon 71-71 pontot, míg az ország keleti felében 68 pontot vett fel az index. Bár az utóbbi két régióban tapasztalható némi ingadozás az elmúlt években, a Közép-Magyarországon élőknél egy folyamatos és stabil növekedést figyelhetünk meg.
Ami a karrierhez kapcsolódó jövőképet illeti, a férfi munkavállalók 77 százaléka, a nők 73 százaléka érzi úgy, hogy több mint 5 évig megmarad a munkahelye. Az álláskeresés kapcsán a kor előrehaladtával csökken az optimizmus: a 18-29 éves válaszadók 41 százaléka, a 30-39 évesek 38 százaléka, a 40-49 évesek 32 százaléka válaszolta azt, hogy könnyen vagy nagyon könnyen találna új, a képzettségének megfelelő munkát, amennyiben elveszítené az állását. Ezzel szemben az 50-59 év közötti korosztály, valamint a 60 felettiek körében mindössze 21-21 százalék-a ilyen optimista.
Elcsábítanál egy fiatalt? Rengeteg pénz kell hozzá Egy friss felmérés arra kereste a választ, hogy hány fiatal lenne hajlandó elköltözni az országon belül máshova egy új állás miatt. És azon túlra? Ami látszik, egy jó külföldi állásajánlatra a fiatalok ötöde biztosan igent mondana. Ráadásul a diákok nyitottabbak a külföldi munka iránt: elenyésző azoknak a száma, aki elutasítanának egy lehetőséget, szemben a dolgozó fiatalokkal. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |