Először csökkent hét év után a legalább egymilliárd dollárral rendelkező kínaiak száma, jelenleg 251-en vannak a kelet-ázsiai országban, hússzal kevesebben, mint tavaly. Az ezer leggazdagabb átlagvagyona egy év alatt 9 százalékkal, 860 millió dollárra csökkent. Ahhoz, hogy valaki felkerüljön a listára ma már elég "csupán" 290 millió dollár, ez csaknem 10 százalékkal kevesebb a tavalyi küszöbértéknél - írja a jelentés.
Már Kínában sem kaszálnak az ingatlanokon
A kínai gazdaság gyengülése a legtehetősebbek vagyoni helyzetére is kihat: a Hurun Kutatóintézet felméréséből kiderül, hogy az ezer leggazdagabb közül több mint 450 embernek csökkent a vagyona az elmúlt 12 hónapban. A korábbi évekkel ellentétben idén már nem az ingatlanipar számít a legjobb befektetésnek a gazdagok között, hanem a termelőipar, ezek után a pénzügyi szektor, a természeti erőforrások és a gyógyszeripar következnek.
Helycsere a milliárdosok között
Változás történt a leggazdagabbak sorában is: visszaszerezte az első helyet az azt tavaly elvesztő Cong Csing-hou, a Wahaha italóriás elnöke. A 67 éves Cong vagyona - a tavalyi 10,7 milliárd után - idén már 12,6 milliárd dollár, ezzel ő a világ 23. leggazdagabb embere. A tavalyi aranyérmes, a Sany Groupot megalapító Liang Vengen vagyona 11 milliárdról 7,3 milliárd dollárra apadt, ez idén már csak az ötödik helyhez volt elég. Az ezüstérmes Vang Csien-lin, az AMC Entertainment Holdingsot, a második legnagyobb amerikai moziláncot májusban felvásárló Dalian Wanda feje 10,3 milliárd dolláros vagyonával. Bronzérmes 8 milliárd dollárral a tavaly is harmadik helyen végzett, mindössze 44 éves Robin Li, a kínai Google-ként emlegetett Baidu keresőóriás egyik alapítója.
Érdekesség, hogy a tíz leggazdagabb közt két nő is van, méghozzá a világ legvagyonosabb, saját erejéből felkapaszkodott asszonya címet is magáénak tudható Vu Ja-csün, aki ingatlanüzleteiből 6 milliárd dolláros vagyonra tett szert, valamint a pekingi belvárosi lakásokkal kereskedő 71 éves Csen Li-hua, aki 5,4 milliárd dollárt tudhat magáénak. A szupergazdagok legszívesebben a fővárost és a keleti part nagyvárosait választják lakóhelyül, közülük 123-an Pekingben, 80-an Sanghajban, 74-en pedig a dél-kínai Sencsenben 74 élnek.