Sokan szembesülnek azzal, hogy miközben a legkülönbözőbb állásokra pályáznak, minden igyekezet ellenére sem hívják be őket interjúra. A tapasztalatok szerint ilyenkor az önéletrajz nem keltette fel az adott cég személyzeti munkatársainak figyelmét, így pedig a személyes találkozás sem jön létre.
A Job Kft. szakértői azokat a tapasztalatokat gyűjtötték össze, amelyek segítenek átütő erejű önéletrajzot összeállítani.
“Egy közepes vagy nagyobb cég HR-ese naponta akár tucatnyi CV-t is kézhez kap. Tapasztalatunk alapján vannak olyan buktatók, amelyeket könnyűszerrel ki lehet kerülni.” - magyarázta Dobár Attila, a Job Kft. ügyvezető igazgatója.
Mit írjunk az e-mailbe?
Érdemes a HR-es fejével gondolkodni, ehhez pedig nem kell mást tenni, mint végiggondolni, mi milyen küldeményt szeretünk például e-mailben kapni. Magánemberként mi sem szívesen olvasunk olyan levelet, amiről látszik, hogy nem is nekünk szól, érdektelen információk vannak benne, hemzseg az elütésektől, vagy rossz a tördelése. A HR-esek sincsenek ezzel másképp, és joggal kérdőjelezik meg, hogy vajon milyen munkatárs is lenne abból, aki a saját névjegyével ennyire nemtörődöm.
Mik az erősségeid?
A munkaadók az önéletrajzokban az elmúlt években egyre inkább azokat az elemeket keresik, amelyek az ún. soft skillek meglétére utalnak: legyen a jelentkezőnek önálló munkavégzési tapasztalata, legyen jele annak, hogy akár csapatjátékosként, akár kreatív, kezdeményező, megoldás-orientált emberként már bizonyított. A többféle munkatapasztalatot nem tekintik hátránynak a cégek, épp ellenkezőleg, többnyire azokat keresik, akik akár gyorsan változó körülményekhez alkalmazkodva is tudnak teljesíteni. Fontosnak tartják, hogy az illető képes legyen konfliktust kezelni, legyen nyitott az együttműködésre és arra, hogy az új ismereteket nem egyszer gyorsan kell elsajátítani.
Sri Lankán angoltanárkodtál? Ki ne felejtsd!
“Fogadok, hogy sok HR-es lecsap arra a jelentkezőre, aki például fél évet Sri Lankán dolgozott önkéntesként és árvaházban nevelkedő gyerekeket tanított angolra. Egy hozzáértőnek ez az egy információ sok mindent elárul: az illető képes önállóan dolgozni, nyitott az együttműködésre, jól használható angol nyelvtudással rendelkezik, képes váratlan körülmények között is teljesíteni, ráadásul a társadalmi problémákra, a különböző kultúrák és élethelyzetek kezelésére is érzékeny. Egy ilyen információ megnöveli annak az esélyét, hogy a jelentkező önéletrajza fennakad a rostán és behívják interjúra. Ezért mondjuk a hozzánk jelentkezőknek, hogy az önéletrajzban minden munkatapasztalatot érdemes megjeleníteni. Az előző példánál maradva, ha az illető csak annyit írt volna be, hogy szakmai gyakorlaton volt Dél-Kelet-Ázsiában, akkor ezzel a saját esélyeit rontotta volna, egy pár mondatos leírásból viszont máris kiviláglanak a jelentkező készségei. Persze csak a valós tapasztalatokat érdemes megjeleníteni, azokat viszont semmiképp ne rejtsük el” - mondta Dobár Attila.
Tölts le egy mintát!
Egy önéletrajz helyes kitöltése nem jelenthet nehézséget. Az internetről számos önéletrajz minta letölthető, a különböző állásbörzéken pedig mindig vannak az önéletrajz megírását segítő előadások, konzultációs lehetőségek.
Legyen valami különlegesség!
“Azokra az elemekre érdemes koncentrálnunk, amelyek megkülönböztetik a miénket a többi, akár velünk együtt végzett pályázó önéletrajzától. Vannak akik rövid, frappáns mondatban összefoglalják életfilozófiájukat, ezzel hívják fel magukra a szelektálást végző munkatárs figyelmét, mások a szakdolgozatuk különleges vonatkozásait emelik ki. Akárhogy is, egy munkavállalónak épp úgy fel kell építenie az egyéniségét és erősségeit tükröző mini-márkát, mint ahogy ezt a cégek teszik saját munkáltatói márkájukkal, ebben pedig egy jól összeállított önéletrajz alapvető szerepet játszik” - mondta Dobár Attila.
A Job Kft. szakértői több ezer önéletrajz alapján az alábbi hibákat tekintik a leggyakoribbnak:
- Elérhetőségek: sokan elfelejtik megadni, vagy rosszul adják meg a telefonszámukat, már nem él a megadott szám, a feltüntetett e-mail címről visszapattan a levél.
- Lényeg kiemelése: egész mondatokat felesleges megvastagítani, elég egy-egy szót kiemelni, amire a szem fókuszálni tud (pl. Napi feladataim során SAP rendszerben dolgoztam).
- Tapasztalatok megjelenítése: fontos, hogy a cégnév, pozíció megnevezése és a feladatok rövid összefoglalása is szerepeljen a CV-ben. Cégenként ugyanis lényegesen eltérhet, hogy hasonló feladatkörben mit csinálnak a kollégák, vagy hogy miként hívják ugyanazt a feladatkört.
- Nyelvtudás: nem elég azt leírni, hogy C-típusú középfokú nyelvvizsga, mert ebből nem derül ki, hogy aktív-e a jelentkező nyelvtudása. Érdemes feltüntetni azt a tudásszintet, mellyel a pályázás pillanatában rendelkezik a jelentkező.
- CV-k frissítése: nagyon sok olyan önéletrajz nincs aktualizálva. A pályázó például már rég befejezte a tanulmányait, de még mindig úgy szerepel a CV-jében, hogy még főiskolás. Nem egyszer az illető már rég eljött az előző munkahelyéről, sőt azóta egy másik helyen dolgozik, de ez mégsem látszik az önéletrajzában. A hiányosan megadott adatok miatt sok pályázó elesik a pozícióitól, mert ha adott pozícióra azonnali munkába állással keresnek munkatársat, akkor nem hívnak fel olyat, akinél úgy tűnik, hogy jelenleg is dolgozik és emiatt várhatóan felmondási ideje van, vagy aki még főiskolára jár.
- Részmunkaidő: a cégek alapos indokkal keresnek részmunkaidős pályázókat, nem pedig azért, hogy arra az időre vegyenek fel valakit, amíg az illető nem talál főállású lehetőséget. Azok a pályázók általában automatikusan elutasításra kerülnek, akik részmunkaidős pozíció mellett egyidejűleg főállású munkát is megpályáznak. Egyébként az álláskereső portálokon sincs értelme mindegyik kategóriát (4 óra, 6 óra, 8 óra) bejelölni, mert ebből egyértelmű, hogy valójában főállású pozíciót keres az illető, a részmunkaidőt pedig pusztán vészmegoldásnak tekintené.
- Hívószavak: Egy önéletrajz elolvasásakor a HR-es azokat a „hívószavakat” fogja keresni, amelyek egybevágnak a hirdetésben megfogalmazott elvárásokkal. Így különösen fontos, hogy azok a tapasztalatok kerüljenek kiemelésre és részletezésre, amelyeket az adott állás kapcsán a kiválasztást végző HR munkatárs elvár.