Életünk nagyjából egyharmadát munkával töltjük, ezért nagyon fontos, hogy szeressük, amit csinálunk. Ma már sokkal nagyobb súllyal esik latba karrierdöntéseink meghozatalakor a motiváció és a vállalati kultúra, mint az, hogy hosszú távon biztos pontot jelentsen számunkra munkahelyünk. Az Y generáció tagjainak például ma már természetes, hogy néhány évente munkahelyet váltanak, vagy akár pályát is módosítanak.
Dr. Dobay Péter, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője úgy véli, az alábbi öt tanácsot mindenképpen érdemes megfogadni, hogy a munkahelyváltás valóban előrelépést hozzon:
1. Gondold át, hogy biztosan akarsz-e váltani!
Stresszes munkakörnyezetben időnként mindenki úgy érzi, hogy betelt a hócipője, és legszívesebben még aznap beadná felmondását. Mielőtt azonban cselekednél, érdemes átgondolni, hogy melyek azok a tényezők, amelyek gátolnak a munkavégzésben, tudod-e orvosolni a problémákat, megéri-e azok miatt feláldozni biztos munkahelyedet. Vedd számba, hogy milyen változásokat tudsz elérni, van-e hosszú távon olyan célod, amelyet a mostani állásodban szeretnél megvalósítani, és beszélj a főnököddel a felmerülő kétségeidről.
2. Fogalmazd meg, hogy miért szeretnél váltani!
Magasabb fizetés, szakmai előrelépés, rugalmas időbeosztás, kevesebb stressz. Mindenkinek mások az egyéni preferenciái. Állítsd fel a saját fontossági sorrendedet, mielőtt elkezdenél állást keresni, hogy egész biztosan olyan pozíció iránt kötelezd el magad, ami illeszkedik az elvárásaidhoz. Átlagosan 43-45 évet dolgozunk életünk során. Sehol sincs megírva, hogy ugyanazon a területen kell eltöltenünk ezt a közel fél évszázadot. Gondold át, hogy mivel foglalkoznál a legszívesebben, és hogyan tudod elérni céljaidat.
3. Tervezd meg a váltás időszakát!
Ha megérett benned az elhatározás, ne mondj fel első felindulásból, mert nincs kizárva, hogy két szék között a pad alá kerülsz. Kezdj el keresgélni, mérd fel a lehetőségeidet a munkaerőpiacon, és ha szükséges, képezd magad tovább, mielőtt felégeted magad mögött a hidakat.
4. Képezd magad tovább!
Akár saját szakmádban szeretnél magasabb beosztásba kerülni, akár új területen szeretnél elhelyezkedni, jó döntés lehet egy OKJ-s képzés elvégzése. Az OKJ-s képzések előnye, hogy rugalmas időbeosztásban, így akár munka mellett is könnyen elvégezhetők. A rövid képzési időnek köszönhetően gyorsan szert tehetünk gyakorlatias tudásra, és a képzések széles palettájáról választhatunk, így mindenki megtalálhatja az érdeklődéséhez legjobban illő területet.
5. Hagyj időt a feltöltődésre két állás között!
A munkahelyváltás nagyon sűrű időszak. Szánj néhány hetet a pihenésre, mielőtt beleugrasz a következő nagy projektbe. Hagyj időt magadnak, hogy elengedd az elmúlt évek felgyülemlett feszültségét, töltődj fel energiával, és hozd ki magadból a maximumot új munkahelyeden.