A hiány pótolva lesz
Nincs vita abban, hogy a Klebesberg Intézményfenntartó Központ (Klik) finanszírozási nehézségekkel küzd, a hiány 17 milliárd forint, a problémára egy héten belül szeretnének megoldást találni. Ez az összeg teljes egészében ki lesz pótolva, az átalakítások során arra kell majd törekedni, hogy a hiány ne termelődjön újra - mondta Palkovics László, oktatási államtitkár a köznevelési kerekasztal második ülésén.
Többen megígérték már: fizetnek
Korábban a leváltott köznevelési államtitkár, Czunyinél Bertalan Judit is azt ígérte, év végéig rendezik a tartozásokat. Februárban az új oktatási államtitkár, Palkovics László is ígérte korábban ugyanezt. A sorba most beállt a kormányszóvivő is.
Kovács Zoltán előző hét csütörtökén este az M1-en fogalmazott úgy az MTI tudósítása szerint: az állami felelősségvállalásnak működnie kell az oktatásban, ezért a Klik minden költségének fedezetét biztosítják, "ha hiány van, akkor meg kell oldani a költségvetésből" - mondta.
Az ülésen hat munkacsoport beszámolt az elmúlt két hétben folytatott tevékenységéről.
Bíró Gábor a fenntartói munkacsoport képviseletében elmondta: felmerült, hogy a települések nagyobb részt vállaljanak a fenntartásban, a működésben, ha erre képesnek érzik magukat, ahol ez nem lehetséges, ott pedig az állami fenntartás a megoldás. Emellett azt is felvetette, hogy minden szervezeti egységben álljon rendelkezésre költségvetési fedezet, és a gazdálkodási feladatok ellátásában kapjanak szerepet az iskolák, amelyeknél egyúttal érjék el a takarékos gazdálkodást.
Tóth Tamás, a pedagógusfoglalkoztatási munkacsoport képviselője jelezte: 15 pontban foglalták össze a problémákat, ezek között van a pedagógusok munkaideje, az adminisztrációs terhek csökkentése, a kötött munkaidő, a helyettesítés, a vezetői óraszámok csökkentésének lehetősége, az üres álláshelyek betöltése, a nyugdíjasok továbbfoglalkoztatása.
Puszter Bernadett, a köznevelés-irányítási munkacsoport képviseletében elmondta: az Oktatási Hivatal (OH) szervezetfejlesztési kérdéseit tekintették át. Megemlítette az adminisztrációs terhek csökkentését is, mivel az OH rengeteg adatot kezel, és szükségesnek látják egységes informatikai rendszer létrehozását.
Zalay Szabolcs, a gyermek- és tanulói életút munkacsoport képviseletében megjegyezte a tankötelezettségről: a 16 éves korhatárt nem tartják időszerűnek megváltoztatni. A tanácskozáson, amelyet konstruktívnak nevezett, ígéretet kaptak arra is, hogy az Arany János Tehetséggondozó Program problémáit napokon belül megoldja a fenntartó.
Liptay Kálmán, a pedagógushivatás munkacsoport képviselője felvetette, hogy a tanárképzés egységesítésén el kellene gondolkodni. Emellett speciális, új típusú doktori fokozat odaítélését is javasolta.
Csépe Valéria, a tartalomfejlesztési munkacsoport képviseletében elmondta: az 1-4. osztályra vonatkozó alaptanterv sürgős felülvizsgálatért és az enyhítésre vonatkozó javaslatok kidolgozásáért kiált.
Palkovics László egyébként hatékonynak minősítette a tanácskozást. A kerekasztal a következő ülését két hét múlva tartja.