München, Bahnhofplatz (Pályaudvar tér) |
A német munkaerőpiac továbbra is kiváló formában van – tudósítanak német lapok. Negyed százada nem volt olyan kevés munkanélküli, mint áprilisban, 2,569 millióan kerestek állást, 175 ezerrel kevesebben, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 5,8.
Most tették közzé a következő jelentést a kelet-európai munkavállalókról is, pontosabban az EU több lépcsős bővítése során a német munkaerő-piacra bejutott 15 országról. (Ide tartozik a Magyarországgal együtt csatlakozott hét ország, a PIGS-ek /Portugália, Olaszország, Görögország, Spanyolország/, Románia, Bulgária, Horvátország.)
A Szövetségi Munkaügyi Hivatal (Bundesagentur für Arbeit) szerint februárban 99 397 magyar állampolgárnak volt állása Németországban, kicsit kevesebbnek, mint a novemberi csúcson (100 836 fő), de pár százzal többnek, mint az előző hónapban. (Télen, decemberben-januárban általában szezonálisan visszaesik a foglalkoztatottak száma.) Egy egyébként 8742 fővel több, mint egy évvel korábban, ami lassulást mutat: volt olyan időszak, amikor év/év alapon 15 ezer felett volt az új alkalmazotta száma.
Egy év alatt az említett 15 országból és más országokból, tehát a menekülteket is beleszámolva, 272 ezer fő érkezett a német munkaerő-piacra, ami 13 százalékos bővülés. A munkanélküliek száma 12 százalékkal nőtt a külföldiek között, a segélyezetteké (segélyezésre jogosultaké) viszont 47 százalékkal, 429 ezer fővel.
Míg az EU-országokból érkezett dolgozók száma 14 százalékkal (152 ezer fővel) emelkedett, körükben a munkanélküliek száma csak 1,8, a segélyezetteké 6,5 százalékkal ment fel. A magyar munkanélküliek száma 11 569 volt áprilisban.
A foglalkoztatott menekültek száma is nagyon megugrott, 48 százalékkal, ám még mindig alacsony, mert ez csak 59 ezer főt jelentett.
Horst Seehofer bajor konzervatív, kereszténydemokrata politikus (CSU) ma a határok őrzésének erősítését szorgalmazta. A Der Spiegel megfogalmazásában a menekülteket távol akarja tartani Németországtól, és Olaszország, Görögország gondjaira bízná.