A román és a bolgár állampolgárokkal szembeni, január 1-jétől lejáró átmeneti munkavállalási korlátozások érvényben tartását követelte David Cameron brit miniszterelnöktől hétfői nyílt levelében a kormányzó Konzervatív Párt többtucatnyi vezető tisztviselője.
A választókerületi elnökök és vezető aktivisták Conservative Grassroots nevű szervezetének 90 tagja szerint a két ország EU-csatlakozási szerződésében van olyan záradék, amely lehetővé teszi a korlátozások fenntartását a "súlyos felfordulást okozó, destabilizáló bevándorlási hullámok" elkerülésére.
Rendkívüli ülést akarnak
Ultimátumszerű nyilatkozatokban utasították el nemrég a brit kormánykoalícióban részes Liberális Demokraták vezető politikusai a nagyobbik koalíciós partner, a Konzervatív Párt terveit az EU-társállamokból érkező munkavállalók számának korlátozására, és ismét bírálta a brit kormány hozzáállását Andor László illetékes EU-biztos is. Részletek >> |
A levél szerzői szerint a brit fiatalok körében 21 százalék a munkanélküliek aránya, ami a harmadik legmagasabb ráta az Európai Unióban és a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségben egyaránt, és ezért is "logikus lépés" lenne a korlátozások fenntartása 2018-ig.
A Conservative Grassroots vezető aktivistái a nyílt levélben követelik azt is, hogy Cameron rendkívüli ülésre hívja vissza a karácsonyi szabadságát töltő parlamentet, annak a képviselői indítványnak a megvitatására és elfogadására, amely szintén a román és a bolgár állampolgárokkal szemben érvényesített, szerdától lejáró bevándorlási korlátozások meghosszabbítását célozza.
Még 5 évet akarnak
A kezdeményezést önálló indítványként a kormányzó Konzervatív Párt egyik alsóházi képviselője, Nigel Mills terjesztette be még novemberben, és eddig a tory frakció 70 tagja - az alsóházi konzervatív pártcsoport 20 százaléka - írta alá. A bevándorlási törvényhez benyújtott módosító indítvány 2018 decemberének végéig, vagyis további öt évvel javasolja kiterjeszteni a románokra és a bolgárokra vonatkozó korlátozásokat.
Nincs munkanélküli segély három hónapig Januártól szigorítja a brit kormány az EU-társállamokból érkező munkavállalók szociális ellátásának bizonyos szabályait a visszaélések megnehezítése érdekében: a december közepén váratlanul bejelentett intézkedések között szerepel az is, hogy az uniós társállamokból érkezők nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában nem vehetnek igénybe munkanélkülieknek járó juttatásokat. Részletek >> |