A legtöbb hirdető a szakmunka (21%), a fizikai, segéd, betanított munka (13%), valamint értékesítés, kereskedelem (8%) kategóriájában keres munkavállalókat. Az élénkülő építőipari beruházásoknak és a külföldre költözött munkaerőnek köszönhetően az elmúlt három hónapban 61%-kal több betanított munkást kerestek a munkáltatók, mint tavaly ilyenkor. A legnagyobb munkaerőhiány a bolti eladókból, fizikai és betanított munkásokból, valamint programozókból van.
Csökkenő munkáltatói elvárások
Szintén a munkaerőhiányra utal, hogy csökkennek a jelentkezők irányában támasztott elvárások: a meghirdetett pozíciók 65,5 százalékban elegendő a közép, vagy alapfokú végzettség. Az állások több mint háromnegyedénél egyáltalán nem elvárás a tapasztalat, illetve 1-3 év hasonló munkakörben betöltött idővel is beérik a munkáltatók. Ennek többnyire megfelel a jelentkezők tanulmányi és szakmai háttere is: az online álláskeresők 67,3 százaléka középfokú, 8,23 százalékuk pedig alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, többségüknek 3 évnél kevesebb munkatapasztalata van.
Ezek a legvonzóbbak
A legtöbb jelentkezés az értékesítés, kereskedelem kategóriába tartozó állásokra érkezett, ezen belül még mindig a területi képviselői munkák a legnépszerűbbek. A második legtöbben az adminisztrációs, asszisztensi irodai munkákat keresik, ezek után következnek csak a szakmunkának számító bolti eladó, pénztáros pozíciókra, vagy a fizikai, segéd, betanított munkás pozíciók iránt érdeklődők, ami megint csak a fehér- és kékgalléros munkák iránti kereslet-kínálat távolodásából adódó problémát erősíti.
Budapestre koncentrálódik a munkaerőpiac nagy része
Területi szórás alapján a munkavégzés helye a legtöbb állás esetében még mindig a főváros (55%), illetve Pest megye (14,7%). A legkeresettebb munkavállalók a fővárosban is a bolti eladók, a betanított munkások, illetve idén a harmadik helyre szorultak, de még mindig az élmezőnyben szerepelnek a programozó fejlesztők.